Su sveikatos apsaugos srityje vis aštrėjančiomis problemomis sunkiai susidorojantis ministras Algis Čaplikas nenuleisdamas rankų buria savo patarėjų komandą. Kai kurie jų, patarinėdami ministrui, randa laiko eiti ir kitas pareigas - pavyzdžiui, vadovauti ligoninei.
Šią savaitę atostogas Italijoje leidžiantis sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas nesuka sau galvos dėl paniką visuomenėje keliančio vadinamojo kiaulių gripo plitimo. Ministrą pavaduoja trys viceministrai, kancleris ir net keturi politinio pasitikėjimo patarėjai - visi, išskyrus viceministrę Janiną Kumpienę, A.Čapliko atstovaujamos Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) nariai.
Du iš A.Čapliko patarėjų, kaip nurodoma pareigybės aprašyme, iš esmės užsiima teigiamo ministro įvaizdžio kūrimu. Tą patį darbą, be jų, dar atlieka ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Viešųjų ryšių skyrius, kuriame triūsia 5 darbuotojai.
Tik vienas iš patarėjų, Mindaugas Marcinkevičius, yra medikas, tačiau kažin ar ir jis visas jėgas gali skirti sveikatos apsaugos problemoms spręsti - kartu jis puse etato vadovauja Vilniaus psichikos sveikatos centrui - "Vasaros" ligoninei.
Komanda plečiasi
Lietuvos medikai, surengę jau ne vieną streiką, piktinasi, jų teigimu, nusikalstamu sveikatos apsaugos ministro A.Čapliko požiūriu į sveikatos apsaugą. Pasak medikų profsąjungų, Lietuvoje sveikatos apsaugos finansavimas du kartus mažesnis už Europos Sąjungos vidurkį, o kitų metų biudžetas planuojamas dar 300-700 mln. litų mažesnis nei šiųmetinis (dabar - 4,3 mlrd. litų). Medikai taip pat tvirtina bandę ministrą įtikinti, kad finansų krizė nėra argumentas mažinti finansavimą sveikatos apsaugai, tačiau likę neišgirsti.
Tvirtindamas, kad neturi kitos išeities, kaip tik mažinti medikų atlyginimus, ministras A.Čaplikas randa lėšų savo politinei komandai plėsti. Šiuo metu jo patarėjais dirba net keturi LiCS atstovai. Vienas jų - iki šiol A.Čapliko padėjėju Seime dirbęs politologas Mindaugas Šivickas - į SAM atėjo vos prieš kelias savaites. Jo pareiga - ministro vizitų, susitikimų, taip pat renginių organizavimas.
Kiek anksčiau, liepos mėnesį, prie A.Čapliko komandos prisijungė jo bendražygė nuo 2000-ųjų Ieva Paulauskienė, dabar atsakinga už ministro ryšius su visuomene.
Be šių patarėjų, komandoje triūsia Inga Milašiūtė, 2006-2008 metais ėjusi tuomečio pirmojo Seimo vicepirmininko A.Čapliko patarėjos pareigas. Šiuo metu ji, be darbo ministerijoje, dar atstovauja LiCS Vyriausiojoje rinkimų komisijoje, kur gauna maždaug 1,7 tūkst. litų atlyginimą.
Komandoje - ir Vilniaus psichikos sveikatos centro direktorius M.Marcinkevičius, ministerijoje triūsiantis visu, o ligoninėje - puse etato.
Kaip nurodoma oficialiame SAM tinklalapyje, vidutinis ministro patarėjo atlyginimas šių metų II ketvirtį buvo 6226 litai.
Problemos neįžvelgia
Gydytojų sąjungos prezidento Liutauro Labanausko teigimu, besiplečianti A.Čapliko komanda, formuojama partiniu principu, nepaliaujamai kelia abejonių dėl patarėjų darbo - daugiau rūpintis ne medicina, o ministro įvaizdžiu.
L.Labanauskas dėmesį ypač atkreipė į ministro patarėją M.Marcinkevičių. "Jo sugebėjimas vienu metu eiti dvejas didelio atsidavimo reikalaujančias pareigas iš tiesų stebina. Iš karto teiravomės, ar teisiškai tai įmanoma, tačiau buvome patikinti, kad viskas gerai", - abejojo Gydytojų sąjungos prezidentas.
Jį stebina ir tai, kad pagal šalies įstatymus pareigūnas, ėjęs aukštas pareigas SAM, po to metus negali įsidarbinti medicinos įstaigos vadovu, tačiau A.Marcinkevičiui, ligoninės direktoriui, leidžiama ne tik triūsti SAM, bet ir rūpintis sveikatos įstaigų reforma, turinčia paliesti ir jo vadovaujamą įstaigą.
Pats M.Marcinkevičius susiklosčiusioje situacijoje problemos neįžvelgia. "Kaip įmanoma suderinti patarėjo ir ligoninės direktoriaus darbą? O jūs man parodykite mediką, kuris dirba vienu etatu. Aš ir anksčiau visą laiką pusantro etato dirbau", - nesuglumintas LŽ klausimo aiškino jis.
Ministro patarėjas pripažino negalįs pateikti kito pavyzdžio, kai ligoninei būtų vadovaujama puse etato, tačiau tikino su darbais susidorojantis.
"Nežinau, ar anksčiau Lietuvoje yra buvę puse etato dirbančių ligoninių vadovų, bet štai jau metai sėkmingai, atrodo, dirbu ir susitvarkau. Nors nelengva, bet ką darysi", - guodėsi medikas politikas.
Dvejas pareigas suderinantis M.Marcinkevičius suderina ir du atlyginimus - iš ligoninės ir SAM kasos. Jo paties teigimu, Psichikos sveikatos centre jam mokamas maždaug 3 tūkst. litų atlyginimas į rankas. Ministerijoje, nors oficialiai skelbiama dvigubai didesnė suma, jis tikino uždirbantis dar apie 3 tūkst. litų.
Reprezentacijos neatsisako
Kaip LŽ sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė, parlamentarai jau susidomėjo SAM užmojais gerinti savo įvaizdį už valstybės lėšas.
"Kai praėjusią savaitę Seime buvo pristatomas biudžetas, komitete teiravomės, kodėl SAM prisireikė net 6 asmenų, dirbančių viešųjų ryšių srityje, ir apie 1,4 mln. litų (iki biudžeto sumažinimo rugsėjo mėnesį), skirtų "informacijos sveikatos priežiūros klausimais sklaidai", o iš esmės - viešiesiems ryšiams", - aiškino D.Mikutienė.
Pasak jos, SAM, garsiai žadanti stipriai sumažinti savo biudžetą, kitais metais viešiesiems ryšiams planuoja išleisti 700 tūkst. litų valstybės pinigų.
"Šiuo metu ministras apsistatė ne specialistais, o partiečiais. Dar daugiau abejonių kelia tai, kad ministro patarėjas M.Marcinkevičius dar spėja ir vadovauti ligoninei. Kai tik paskelbsite šią informaciją, kreipsiuosi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją", - žadėjo politikė.
Teresė JURGELIENĖ