Ajurveda – vienas seniausių mokslų ir gyvenimo išminties šaltinių, grįstas žmogaus harmonija su pasauliu ir pačiu savimi. Išvertus iš sanskrito kalbos, žodis „ajurveda“ reiškia gyvenimo meną.
Vadovaujantis ajurvedos išmintimi, kiekvienas žmogus – unikalus, tačiau tiek jo išvaizdą, tiek charakterį daugiausia lemia jame pagal tam tikrus dėsnius sąveikaujančios došos. Atsižvelgiant į došų proporcijos ir vyraujančią doša, žmonės skirstomi į tris pagrindinius konstitucijos tipus: vata, pita ir kapha.
Žmogaus konstitucija, kitaip tariant, jo prigimtis, reiškia tam tikrą savybių rinkinį, penkių elementų kombinaciją kūne.
Pasak ajurvedos pasekėjų, kiekvienas pasaulio daiktas susideda iš penkių pagrindinių pirminių elementų. Žmogaus organizmas – taip pat. Štai kiekviename mūsų neišvengiami elementai.
Eteris. Pagrindinė savybė – apimtis, erdvė, kurioje viskas yra. Kai eterio žmogaus kūne daug, jis jaučiasi fiziškai saugus. Oras. Organizme jis atsako už energiją ir judesį. Ugnis. Žmogaus organizme ji atsako už visą virškinimo sistemos veiklą. Vanduo. Lemia darnų visų organizmo sistemų darbą, jų tarpusavio sąveiką ir reakciją į išorinius kontaktus, apibūdinant vienu žodžiu – adaptacija. Žemė. Atsako už visas kietąsias organizmo medžiagas.
Įvairios šių elementų kombinacijos sukuria tris došas:
Pita (ugnis ir vanduo). Kapha (žemė ir vanduo). Vata (oras ir eteris).
Fiziniame lygmenyje šios trys došos – pita, kapha ir vata – glaudžiai susijusios su trimis pagrindinėmis organizmo sistemomis: endokrinine, kraujotakos ir nervų. Minčių lygmenyje jos sietinos su intelektu, ego įvaizdžiu ir protu. Žmogaus konstitucija – jo organizme esanti došų procentinė sudėtis. Kiekvieno žmogus kūne yra visos trys došos. Ta, kurios yra daugiausia, lemia žmogaus konstituciją. Tam, kad žmogus liktų sveikas, būtina visų došų pusiausvyra.
Vata tipas
Vata konstitucijos žmonės fiziškai gana silpni. Jų krūtinės ląsta plokščia, matosi venos, sausgyslės. Gali būti tamsaus gymio, oda – vėsi, grubi, sausa, gali būti pleiskanota. Paprastai jie turi bent po keletą tamsių apgamų. Vata tipo žmonės paprastai būna arba labai aukšti, arba labai žemi, liauni, kaulų audinio išsivystymas lenkia silpnai išvystytą raumenyną. Jų plaukai reti, banguoti, plonos blakstienos, akys – be ugnelės, dažnai įdubusios, mažos, drumstu paviršiumi.
Fiziologiškai vata žmonių apetitas ir virškinimo sistema gali būti įvairūs. Vata tipo žmonės paprastai dievina saldžius, rūgščius, sūrius patiekalus ir karštus gėrimus. Jų organizmai išskiria palyginti mažai šlapimo, gali varginti vidurių užkietėjimas, labiau nei kito tipo žmonės linkę prakaituoti.
Tai kūrybingos, aktyvios, budrios ir neramios asmenybės. Jie kalba ir vaikšto greitai, tačiau taip pat greitai pavargsta. Jie gana imlūs naujai informacijai, tačiau greitai ją užmiršta. Stokoja valios ir psichologinio stabilumo. Nesunkiai uždirba pinigus, bet dar greičiau juos išleidžia, todėl galiausiai nesukaupia didelių turtų.
Mitybos rekomendacijos
Vata tipo žmogui visiškai netinka šaltas maistas, gėrimai su ledais. Jiems nuolat sunku sušilti. Greita medžiagų apykaita leidžia pasmaližiauti nesibaiminant dėl grėsmės figūrai ir sveikatai. Rekomenduojamas racionas: grikiai, ryžiai, mėsa, pieno produktai, riešutai. O žalių daržovių, sojos produktų, rūgščių vaisių ir juodųjų pipirų geriau vengti. Maistui gardinti jiems labiau tiktų muskatai.
Pita
Tai vidutinio tipo, liekni, puikaus kūno sudėjimo žmonės. Jų krūtinė ne tokia siaura, kaip vata tipo žmonių, venos regimos, bet ne ryškios. Gali turėti daug apgamų, strazdanų. Raumenys išsivystę saikingai.
Pita žmonių veido spalva gali būti gelsva, rausva, dramblio kaulo. Oda – minkšta, šilta, plaukai – ploni, švelnūs, dažniausiai raudoni arba rudi, pasižymi tendencija greitai žilti, išslinkti. Akys gali būti pilkos, žalios, medaus spalvos.
Šių žmonių medžiagų apykaita sparti, puiki žarnyno veikla ir geras apetitas. Dažniausiai tai – smaližiai, kuriems taip pat patinka kartus, aitrus maistas, noriai ragauja šaltų gėrimų. Linkę gausiai prakaituoti. Sunkiai pakelia ryškią saulės šviesą, karštį, nenoriai imasi sunkaus darbo.
Pita tipo žmonės linkę suprasti pašnekovą, yra puikūs klausytojai, inteligentiški, išmintingi, gali būti geri oratoriai. Tiesa, linkę į neapykantą, pyktį, pavydą. Tai lyderiai, vertinantys materialinę gerovę, mėgsta apsupti save prabanga.
Mitybos rekomendacijos
Sunkiai toleruoja troškulį, o badavimas, iškrovos dienos šiems žmonėms – tikra kančia. Pita tipo žmogui labai naudingos ankštinės kultūros, salierai, šparagai, kalafiorai, pieno produktai. Iš prieskonių lentynos geriausia rinktis kalendrą, cinamoną, mėtas, krapus. Patariama vengti raudonos mėsos, riešutų, imbiero, šafrano.
Kapha
Kapha žmonės pasižymi puikiai išvystytu kūnu, tačiau linkę į antsvorį. Jų krūtinė – didelė, iškili. Venos ir sausgyslės giliai po oda, jų nesimato. Puikiai išvystytas raumenynas. Šių žmonių veidas šviesus, oda švelni, blizgi, minkšta, nors gali būti blyški ir šalta. Plaukai stori, dažniausiai tamsūs, akys – gilios, rudos arba juodos spalvos. Šių žmonių apetitas puikus, apskritai jie nuolat jaučia alkį. O virškinimo funkcijos, deja, sulėtėjusi. Kapha žmonės juda lėtai, mėgsta aštrų, kartų, aitrų maistą. Gerai miega, moka džiaugtis gyvenimui, geba susitvardyti. Šie žmonės gana ramūs, kantrūs, moka atleisti nuoskaudas mylimiems žmonėms. Tačiau jų savininkiškumo jausmas didesnis nei kitų dviejų tipų. Jie lėtai suvokia, bet puikiai įsimena įvairius dalykus. Daugumai šio tipo žmonių pavyksta praturtėti, jie moka tinkamai leisti ir tvarkyti pinigus.
Mitybos rekomendacijos
Tai žmonės, kuriems visas maistas eina į kūną, net sukramsnotas obuolys graso nusėsti riebalais. Taigi jiems labai svarbu tinkamai subalansuoti valgiaraštį, kuriame turėtų atsirasti vietos sojų sūriui, ankštinėms kultūroms, rudiesiems ryžiams. Iš prieskonių idealiai tinka imbieras. Nepageidautini jokie saldumynai, nebent šaukštelis kitas medaus. Patariama vartoti mažiau baltųjų ryžių, jautienos, vištienos.