„Savo paties paruoštas maistas yra kur kas geriau, kadangi tokiu būdu patys kontroliuojame valgio kiekį, sudėtį, šviežumą ir kaštus. Tiek klientams, tiek paskaitų klausytojams visada patariu neštis maisto lauknešėlius. Laiko gaišatis atsiperka pirmiausiai finansiškai, bet man svarbu, kad žmogaus mityboje atsiranda planavimas. Žmogus sąmoningai renkasi produktus, jis vizualiai arba net ir gana tiksliai gali reguliuoti, kiek jo patiekale bus riebalų, baltymų, kokia yra sudedamųjų dalių kokybė“, – privalumus vardina mitybos specialistė.
Mikrobangų krosnelė – nėra nuodas
Vis dėlto atsinešus į darbą savo gamintą maistą, dažniausiai jį norisi pasišildyti mikrobangų krosnelėje, juk taip kur kas skaniau. Kita vertus aplink vis girdima, jog taip pašildytas maistas – kenksmingas, tad ko gi griebtis tokiu atveju?
„Mokslinės išvados dėl mikrobangų krosnelių naudojimo nėra vienareikšmės. Apsidraudžiant nuo galimos rizikos mikrobangų krosnelėse šildyto maisto nerekomenduojama valgyti vaikams ir nėščioms moterims.
Šildant maistą bet kokiu metodu, jo vertė stipriai nukenčia. Šiuo atžvilgiu mikrobangų krosnelė turi pranašumų, nes joje šildoma labai trumpą laiką, todėl kai kurie vitaminai, pavyzdžiui, vitaminas C, neprarandami. Be to, šildantis maistą tokiu būdu nereikia naudoti nei papildomo kiekio riebalų, nei vandens“, – sako I. Kuodienė.
Idėjos pietums darbe
Žinoma, maisto gaminimas užima laiko, tad geriausia rinktis ruošti tokius patiekalus, kurie būtų ne tik sveiki, bet greitai ir lengvai pagaminami.
„Lauknešėliams puikiai tinka sriubos arba daržovių-mėsos troškiniai, juos patogu neštis viename indelyje ir nesunku pasišildyti. Taip pat patogus patiekalas - suktinukai ir suvožtiniai, jų nereikia šildyti. Rinkitės viso grūdo duoną ir paplotėlius, liesą mėsą, sūrį. Sveiką ir gardų patiekalą galima susiorganizuoti beveik neruošiant iš anksto, tik nusipirkus produktų.
Pavyzdžiui, mocarela sūrio rutuliukas, puodelis plėšytų salotų, pomidoras, galima pridėti sūdytos lašišos, garstyčių. Skanių derinių taip pat galima rasti ir su grūdėta varške, žaliomis daržovėmis bei duona. Nerekomenduočiau ruošti iš anksto salotų su padažu, nes susmulkintos daržovės išskiria vandenį, subliūkšta, tad į darbą neškitės sveikas, šviežias daržoves arba pjaustykite kuo stambiau.
Problemų sukelia ir kepsniai su garnyru ar padažu. Tokiu atveju komponentus reikėtų neštis atskirose dėžutėse, kadangi jie šyla nevienodai, o padažai susigeria. Būtinai turėkite vaisių, jie praverčia norint staiga numalšinti alkį, po valgio atgaivina burnos ertmę, pašalina kvapą ir papildo organizmą skysčiais. Be abejo, geras pasirinkimas – riešutai arba džiovinti vaisiai, kadangi jie gelbsti, kada norisi kažko saldaus, pritrūksta energijos, tačiau atsargiai – įsitraukus į darbus labai lengva jų persivalgyti“, – patarimais dalinasi sveikos mitybos specialistė Ieva Kuodienė.