• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šveicarijos rinkėjai nedidele persvara balsavo už siūlomą „burkos draudimą“. Apklausos prieš balsavimą rodė, kad jie greičiausiai patvirtins šį draudimą dar iki balsavimo referendume.

Šveicarijos rinkėjai nedidele persvara balsavo už siūlomą „burkos draudimą“. Apklausos prieš balsavimą rodė, kad jie greičiausiai patvirtins šį draudimą dar iki balsavimo referendume.

REKLAMA

Kraštutinių dešiniųjų Šveicarijos liaudies partija vadovavo kampanijai, kuria siekiama uždrausti dėvėti veido dangą viešai, teigdama, kad „pagal tradiciją tu parodai savo veidą“, o šydai apibūdinami kaip „kraštutinės islamo politikos simbolis“.

Tačiau Šveicarijos vyriausybė paragino rinkėjus balsuoti prieš šį planą sakydama, kad tai būtų beprasmiška, nes labai mažai žmonių apskritai nešioja šydus, ir perspėjo, kad tai pakenks turizmui Alpėse.

Nors pasiūlyme tiesiogiai neminima islamo religija, vietos politikai, žiniasklaida ir kampanijos dalyviai jį apibūdino kaip burkos draudimą.

REKLAMA
REKLAMA

Vienoje Liaudies partijos (SVP) paskelbtoje reklamoje vaizduojamas žmogus, dėvintis skarą ir veido šydą, o virš jo puikuojasi šūkis „sustabdyk ekstremizmą!“.

REKLAMA

Liaudies partijos pasiūlymas jau gavo pakankamai paramos referendumui pradėti dar prieš reikalavimą dėvėti veido kaukes dėl koronaviruso

Tačiau draudimas neturės įtakos medicininių kaukių dėvėjimui, nes pasiūlyme yra išimtis žmonėms, kuriems reikia dengti veidą dėl siekio apsaugoti sveikatą.

Du Šveicarijos kantonai (regionai), St Gallenas ir Ticino, regioniniuose balsavimuose jau uždraudė pilną veido užsidengimą, tačiau naujoji priemonė būtų taikoma visoje Šveicarijoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Šveicarijoje pagal tradiciją tu parodai savo veidą. Tai yra mūsų pagrindinių laisvių ženklas“, – sakė Walteris Wobmannas, SVP parlamento narys.

W. Wobmannas tvirtino, kad balsavimas nėra prieš patį islamą, tačiau pridūrė, kad „veido danga yra kraštutinės islamo politikos, kuri vis labiau pastebima Europoje, ir kuriai nėra vietos Šveicarijoje, simbolis“.

„Laisvi žmonės rodo savo veidus“, – sakoma kampanijos svetainėje.

Musulmonai sudaro 5,2 proc. Šveicarijos gyventojų, daugiausia jų kilę iš Turkijos, Bosnijos ir Kosovo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau vyriausybė teigia, kad labai nedaug žmonių Šveicarijoje nešioja veido apdangalus ir juos dažniausiai dėvi moterys turistės, kurios šalyje praleidžia nedaug laiko.

Montrė miestelis (Montreux) ir kitos vietovės aplink Ženevos ežerą, taip pat Interlakenas centrinėje Šveicarijoje paprastai vilioja musulmonų turistus iš turtingų Persijos įlankos arabų valstybių.

REKLAMA

Liucernos universiteto skaičiavimais, tik 30 moterų Šveicarijoje reguliariai nešioja nikabą, ir nei viena nedėvi burkos.

Šveicarijos musulmonai sakė, kad dešiniosios partijos naudojasi šiuo balsavimu norėdamos sutelkti savo šalininkus ir juos demonizuoti, ir perspėjo, kad draudimas gali sukelti dar didesnį susiskaldymą.

„Nikabas atspindi tuščią lapą, kuriame žmonės projektuoja savo baimes, – sakė Liucernos religijos tyrimų centro vadovas Andreasas Tungeris-Zanetti. –  Bet egzistuoja labai maža tikimybė, kad sutiksite nikabą dėvintį žmogų Šveicarijos gatvėse."

REKLAMA

Jo teigimu, draudimu rizikuojama įtvirtinti Šveicarijos, kaip anti-Islamo valstybės, įvaizdį, ir tai gali sukelti kai kurių musulmonų pasipiktinimą.

Pagal Šveicarijos tiesioginės demokratijos sistemą bet koks pasiūlymas pakeisti konstituciją yra svarstomas balsavimu, jeigu šalininkai surenka daugiau nei 100 000 parašų.

Burkų draudimo grupė – „Egerkinger Komitee“, kuriai priklauso Liaudies partijos nariai – taip pat buvo už 2009-ųjų minaretų draudimą, kurį palaikė beveik 60 proc. rinkėjų. 

Pasiūlymo šalininkai minaretus laikė svetimais Šveicarijos tradicijomis ir vertybėmis tuo metu, kai Europoje pradėjo reikštis islamistų aktyvistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų