Pilietinės visuomenės institutui paskelbus, kad Lietuvos gyventojų pilietinė galia per metus smuko, Ciuriche dirbantis advokatas Tadas Žukas „Žinių radijui“ penktadienį sakė, kad Šveicarijoje, kitaip nei Lietuvoje, pilietis jaučia, kad jis irgi yra valdžia.
„Viena valdžios šaka yra Seimas, kita vyriausybė, kita teismai. Piliečiai tiesiog jaučia, kad jie yra lygiavertis pokalbio partneris tam, ką mes Lietuvoje apibrėžiam abstrakčiu žodžiu „valdžia“. Tai yra labiau partneriški santykiai“, - laidoje „Dienos klausimas“ sakė T. Žukas.
Anot jo, Šveicarijoje santykis tarp piliečių ir jų institucijų yra žymiai partneriškesnis ir pilietis nėra toks pavaldinys, kuris daro viską, ką jam pasako. Lietuvoje dažnai išgirstamą nekompetencijos argumentą – kad paprasti žmonės nežino, kaip spręsti, pavyzdžiui, sudėtingus ekonominius klausimus, ir dėl to dažni referendumai nėra gerai – T. Žukas atremia tą patį klausimą keldamas ir kitoms valdžioms.
„Lygiai taip pat galime sakyti, kad Parlamente, Vyriausybėje, teismuose niekas nieko nesupranta. Visur reikia ekspertų, bet tai nereiškia, kad mes visi visuose lygmenyse turėtume nusišalinti nuo diskusijos ar bent jau nuo mėginimo suprasti, susitikti akis į akį su ekspertu, pasikalbėti su draugais, kurie yra labiau išmanantys tuos klausimus“, - kalbėjo T. Žukas.
Anot jo, dažnais referendumais garsėjančioje Šveicarijoje nėra taip, kad eilinis žmogus, pernelyg nesigilindamas į temą, balsuotų taip, kaip jam atrodo.
„Priklausomai nuo to, kiek konkretus žmogus pasitiki konkrečiu ekspertu, jis pasikliauja vienu ar kitu. Žurnalistai, redakcijos, publikuoja rekomendacijas su pagrindimais, kodėl taip jie rekomenduotų balsuoti. Tas procesas vyksta, nėra taip, kad tas žmogus paliekamas ant ledo vienas ir staiga turi spręsti kažkokį sudėtingą ekonominį klausimą“, - pasakojo advokatas, gyvenantis Ciuriche.
Pilietinės visuomenės institutas pranešė, kad pilietinės galios vidurkis Lietuvoje 2014 metais įvertintas 34 balais iš 100. 2013 metais toks vidurkis buvo 36. Pilietinė galia yra aukštesnė tarp jaunų, aukštesnes pajamas ir aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių. Pilietiškai aktyviausi yra 20-29 metų gyventojai. Taip pat pilietiškai aktyvesni yra didmiesčių gyventojai.
Parengė Ieva Kazlauskaitė