Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas šią savaitę pakvietė U. Kristerssoną atvykti į Budapeštą aptarti šio klausimo „mums abiem patogiu metu“.
„Džiaugiuosi galėdamas vykti į Budapeštą (...). Turime apie ką pasikalbėti (...), bet mes nevedame derybų dėl narystės NATO, jokių derybų dėl to nėra“, – Švedijos televizijai TV4 sakė U. Kristerssonas.
„Tačiau galėtume pasikalbėti apie tai, kaip geriausiai bendradarbiauti NATO“, – teigė jis.
Švedijos užsienio reikalų ministras Tobias Billstromas (Tobijas Bilstriomas) antradienį pareiškė, kad nėra pagrindo derėtis su Vengrija.
U. Kristerssonas penktadienį sakė, kad nors ir yra pasirengęs vykti į Budapeštą, susitikimas su V. Orbanu vasario 1 dieną Briuselyje vyksiančiame Europos Vadovų Tarybos posėdyje yra praktiškesnis.
„Kitą savaitę, ketvirtadienį, susitiksime Europos Vadovų Tarybos susitikime ir tada galėsime pradėti diskutuoti“, – teigė jis.
Dėl vizito į Budapeštą „turėtume rasti tam datą, tokie dalykai paprastai nedaromi skubotai. Įtariu, kad jo kalendorius, kaip ir mano, yra gana pilnas“, teigė jis.
V. Orbanas pakvietė kolegą švedą praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Vengrija sukritikavo Švediją, kad ši esą nesiima veiksmų dvišaliams santykiams stiprinti.
Budapeštas dažnai sako, kad daug metų buvo deklaruojamas „atvirai priešiškas požiūris“, ir kaltino Švedijos atstovus, kad jie ne kartą norėjo paveikti Vengriją teisinės valstybės klausimais.
Vis dėlto trečiadienį V. Orbanas teigė, kad per pokalbį telefonu su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu dar kartą patvirtino savo paramą Švedijos narystei saugumo aljanse.
Švedija ir Suomija, reaguodamos į Rusijos invaziją į Ukrainą, įvykdytą beveik prieš dvejus metus, atsisakė dešimtmečius trukusio karinio neprisijungimo ir pateikė paraišką dėl narystės NATO.
Praėjusį balandį Suomija tapo 31-ąja Aljanso nare.
Paraiškas dėl narystės NATO turi vienbalsiai ratifikuoti visos Aljanso narės.
Po daugiau nei metus trukusio delsimo Turkijos parlamentas antradienį ratifikavo Švedijos paraišką, o ketvirtadienį prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pasirašė oficialų stojimo protokolą.