Tiek Švedija, tiek Suomija atsisakė dešimtmečius trukusio karinio neprisijungimo politikos ir įstojo į Šiaurės Atlanto karinį aljansą (NATO) po 2022 metų Rusijos invazijos į Ukrainą.
Nuo karo pradžios Stokholmas ne kartą ragino švedus rengtis galimam karui tiek psichologiškai, tiek ir logistiškai, motyvuodamas rimta saugumo padėtimi šalies kaimynystėje.
Knygelėje „Jei ištiktų krizė ar karas“, kurią siunčia Švedijos civilinių nenumatytų atvejų agentūra (MSB), pateikiama informacija apie tai, kaip pasirengti ekstremalioms situacijoms, pavyzdžiui, karui, stichinėms nelaimėms ar kibernetinėms atakoms.
Tai atnaujinta brošiūros, kurią Švedija nuo Antrojo pasaulinio karo laikų išleido penkis kartus, versija.
Ankstesnė versija, platinta 2018 metais, pateko į laikraščių antraštes, nes pastarąjį kartą ji buvo išsiuntinėta švedams 1961 metais, t. y. Šaltojo karo įkarštyje.
„Saugumo padėtis yra rimta, ir mes visi turime stiprinti savo atsparumą įvairioms krizėms, galų gale ir karui“, – pareiškė MSB direktorius Mikaelis Frisellas.
32 puslapių dokumente paprastomis iliustracijomis išdėstytos Šiaurės šalims kylančios grėsmės, įskaitant karinius konfliktus, stichines nelaimes, kibernetines ir teroristines atakas.
Jame pateikiami patarimai, kaip visam tam pasirengti, pavyzdžiui, turėti ilgai negendančių maisto produktų ir geriamojo vandens atsargų.
MSB teigimu, atnaujintoje 2024 metų brošiūros versijoje daugiau dėmesio skiriama pasirengimui karui. Per ateinančias dvi savaites Švedijos namų ūkiams jų bus išsiųsta 5,2 mln. egzempliorių.
Brošiūra išleista švedų ir anglų kalbomis, o skaitmeninės versijos pateikiamos keliomis kitomis kalbomis, įskaitant arabų, persų, ukrainiečių, lenkų, somalių ir suomių.
Buvęs Švedijos kariuomenės vadas Mikaelis Bydenas sausio mėnesį sukėlė nerimą daugeliui savo tautiečių, kai paragino juos pagalvoti apie savo pasirengimą. „Švedai turi psichologiškai pasiruošti karui“, – sakė jis.
Be to, pirmadienį Suomijos, turinčios 1 340 km ilgio sieną su Rusija, vyriausybė atidarė interneto svetainę, kurioje kaupiama informacija apie pasirengimą įvairioms krizėms.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!