Pasaulyje optometrija laikoma itin paklausia, koja kojon su mada žengiančia profesija. O universitetuose rengiamų optometrininkų, galinčių atlikti kvalifikuotą pirminę akių apžiūrą ir parinkti komfortą bei išskirtinį stilių suteikiančias korekcines regos priemones, poreikis vis labiau juntamas ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje. Juk pasaulyje – apie 70 proc. suaugusiųjų nešioja akinius arba kontaktinius lęšius!
Tuo tarpu mūsų šalyje daugiau kaip dešimtmetį unikalias optometrijos studijas ir sykiu puikias karjeros perspektyvas siūlo tik vienintelis Šiaulių universitetas.
Paklausą diktuoja šiuolaikinės tendencijos
Taip jau susiklostė, kad sparčiai vystantis informacinėms technologijoms, vis daugiau laiko praleidžiama prie išmaniųjų įrenginių, o sulig šiais įpročiais kiekvienais metais daugėja ir akinių ar kontaktinių lęšių nešiotojų. Ryškėja ir kita tendencija – stilingi, originalūs ir garsių dizainerių kurti korekciniai, be dioptrijų ar saulės akiniai tampa stiliaus etalonu ir kone esminiu įvaizdžio akcentu.
„Atsižvelgiant į šiuolaikines tendencijas, optikos salonų tinklas Lietuvoje nuolat plečiasi, auga juose siūlomas prekių asortimentas, tobulėja optometrininkų darbui reikalinga įranga. Todėl kvalifikuoti specialistai, kurie geba ne tik atlikti pirminę akių patikrą, bet ir parinkti klientų poreikius atitinkančius patogius ir stilingus akinius, šiandien kaip niekad reikalingi“, – kalbėjo optikos salonų „Fielmann“ vadovas Gintautas Kersnauskas.
Didžiausia optometrijos specialistų paklausa yra būtent didžiuosiuose Lietuvos miestuose, ypač Vilniuje ir Kaune, kur telkiasi daugiausia optikos salonų. O ateityje, kaip numatoma, optometrininkų poreikis tik dar labiau didės.
Gebės ne tik parinkti akinius, bet dalyvauti kūrime
Šiaulių universiteto studijų prorektoriaus dr. Remigijaus Bubnio teigimu, 3,5 metų trukmės optometrijos bakalauro studijų programa turėtų būti itin patraukli tiems abiturientams, kuriems ne tik patinka, bet ir gerai sekasi fizika, matematika ir biologija, kadangi iš šių dalykų formuojamas stojamasis balas. Stojantieji taip pat turėtų pasižymėti komunikabilumu, empatija, nesvetimas turėtų būti ir kūrybiškumas bei stiliaus pojūtis – šios savybės itin praverčia konsultuojant klientus.
„Būsimi studentai, pasirinkę optometrijos studijų programą, be bazinio fizikos išsilavinimo, įgis ir optometrijos specialistui būtinų žinių iš regos anomalijų, regos korekcijos bei optinių technologijų sričių, darbo su šiuolaikine optometrine įranga įgūdžių. Programoje taip pat numatyta alternatyviai bei laisvai pasirenkamų dalykų ir dvi optometrininko praktikos“, – pasakojo dr. R. Bubnys. Todėl šias studijas baigę absolventai įgytas žinias galės pritaikyti ne tik pirminei akių patikrai atlikti ir akiniams bei kontaktiniams lęšiams parinkti, bet ir realizuoti jas tokiose sferose, kaip regos ergonomika, aktyvi regos terapija, regos higiena ir pan.
„Optometrijos studijos plačiąja prasme apima ir optinių reiškinių tyrimo aspektus, todėl savo darbinę karjerą jas baigusieji gali sieti su verslo įmonėmis, kurios užsiima šiuolaikinių akinių lęšių ir stilingų rėmelių projektavimu bei gamyba“, – kalbėjo G. Kersnauskas.
Garantuota darbo vieta ir konkurencingas atlyginimas
Pasak prie optometrijos studijų programos rengimo ir tobulinimo prisidedančio G. Kersnausko, optikos salonų durys yra nuolat atviros ir jauniems specialistams, ir studentams. „Esamus darbuotojus nuolat tobuliname, siunčiame juos į stažuotes užsienyje, o ieškodami naujų – prioritetą teikiame jauniems, perspektyviems specialistams. Taip pat optikos salonuose suteikiame praktikos ir lankstaus grafiko darbo vietas optometrijos studentams“, – pasakojo G. Kersnauskas.
Tokiu būdu ne tik paskaitose įgytos teorinės žinios pritaikomos praktiškai, bet ir dažnai baigus studijas užsitikrinama nuolatinė darbo vieta. Beje, optometrininko specialybė patraukli ir finansine prasme, kadangi šios srities specialistai uždirba konkurencingus ir kur kas aukštesnius nei vidutinius atlyginimus.