• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje įsigalioja pakeitimai, kurie svarbūs visiems šalies gyventojams. Nuo spalio 1-sios šalyje lieka tik vienas skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeris 112.

Lietuvoje įsigalioja pakeitimai, kurie svarbūs visiems šalies gyventojams. Nuo spalio 1-sios šalyje lieka tik vienas skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeris 112.

REKLAMA

Tai reiškia, kad nustos veikti visi senieji skubiosios pagalbos tarnybų telefono ryšio numeriai. Nuo 2021 m. spalio 1 d. viešuosiuose ryšio tinkluose bus nebenaudojami senieji priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų numeriai 01, 101, 011, policijos numeriai 02, 102, 022 ir greitosios medicinos pagalbos tarnybos numeriai 03, 103, 033.

Visiems pagalbos prašymams, kai reikalinga iškviesti priešgaisrines gelbėjimo pajėgas, policiją ir greitosios medicinos pagalbos tarnybą, Lietuvos gyventojai turės surinkti numerį 112.

Tiesa, numatytas ir pereinamasis laikotarpis. Paskambinus senaisiais pagalbos tarnybų telefono numeriais iki 2022 m. kovo 31 d. automatiniu balso įrašu dar bus informuojama, kad pagalbos poreikio atveju reikia skambinti numeriu 112. Tačiau 2022 m. balandžio 1 d. senieji pagalbos tarnybų numeriai bus visam laikui išjungti.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu skambučiai senaisiais pagalbos tarnybų numeriais 01, 101, 011, 02, 102, 022, 03, 103, 033 yra nukreipiami į Bendrąjį pagalbos centrą. Jie priimami ir aptarnaujami tokiu pat būdu, kaip ir skambučiai skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

REKLAMA

Plačiau apie pokyčius papasakojo ir juos specialiai surengtoje konferencijoje pakomentavo Bendrojo pagalbos centro viršininkas Audrius Čiuplys, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos Tinklų reguliavimo departamento Išteklių ir paslaugų skyriaus vedėjas Darijus Mickus, Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Zdislavas Skvarciany, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas ir Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Vidas Kerševičius.

REKLAMA
REKLAMA

A. Čiuplys teigė, kad pagrindinė žinia, jog nuo rytojaus norint išsikviesti ugniagesius, policiją ar medikus, lieka vienintelis numeris 112: „Skambinant kitais numeriais, žmonės jau bus nukreipiami į 112. Šie pokyčiai neturi įtakos skubios pagalbos išsikvietimui. Nesame pirma šalis, kuri visus pagalbos prašymus priims vienu bendru numeriu.“

Z. Skvarciany pridūrė, kad nuo spalio 1 dienos niekas nepasikeis: „Jau pusmetį priimame skambučius per numerį 112. Tai skubios pagalbos telefonas. Tuo numeriu reikia skambinti tada, kai žmogui reikia išsikviesti pagalbą. Numeris 113 yra skirtas tik konsultacijoms, tačiau prisiskambinus juo esant skubios pagalbos poreikiui, tikrai sulauksite medikų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Gagas pasidžiaugė, kad šis projektas pagaliau yra įgyvendintas: „112 nuo rytojaus yra skubios pagalbos numeris. Konsultacijas teikiame numeriu 870060000 arba per epolicija.lt platformą. Džiaugiamės numeriu 112, kuris įneš aiškumo.“

V. Kerševičius pasidžiaugė, kad 2004 m. pradėtas planas sukurti vieningą numerį buvo įvykdytas: „Svarbu, kad visi gyventojai žino, jog kreipėsi ir tikrai sulauks pagalbos. Džiaugiamės, kad žmonės galės greičiau mus prisikviesti. Tai svarbu ne tik lietuviams, bet ir užsienio svečiams, kuriems būdavo sunku paaiškinti senesnių numerių reikšmę.“

REKLAMA

A. Čiuplys pasiūlė lengvą būdą prisiminti numerį 112: „Viena burna, viena nosis ir dvi akys. Gyventojams svarbu žinoti, jog jei yra užimta linija, tai nepadėkite ragelio, nes atsidursite eilės pabaigoje. Prisiskambinus reikia įvardyti vietą, kur žmogus yra. Svarbu atsakyti į darbuotojų klausimus, kurie yra tikslingai suformuluoti tam, kad kuo greičiau pavyktų nustatyti problemą ir suteikti pagalbą.“

Paminėtas 30-metis

Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad 2021 metų liepos 29 dieną visose Europos Sąjungos valstybėse veikiančiam skubios pagalbos numeriui 112 sukanka trisdešimt metų.

REKLAMA

Lygiai prieš trisdešimt metų, 1991 metų liepos 29 dieną, Europos Bendrijų Taryba priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo Europos Sąjungos valstybes nares ne vėliau nei iki 1996 metų gruodžio 31 dienos užtikrinti, kad jų ryšio tinkluose būtų įvestas bendrasis Europos skubaus iškvietimo telefono numeris 112, kuris būtų skirtas pranešti apie įvykusią nelaimę ar staiga kilusią grėsmę ir skubiosios pagalbos tarnyboms – policijai, priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms ir greitajai medicinos pagalbai – išsikviesti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokio vienodo skubios pagalbos telefono numerio atsiradimą lėmė nuolat Europoje didėjantis keliautojų skaičius ir siekis užtikrinti jų saugumą. Tuomet kiekvienoje valstybėje veikė „savi“ atskirų pagalbos tarnybų telefono numeriai, kuriuos keliautojams būdavo sunku įsiminti ar net sužinoti.

Svečioje šalyje nelaimę patyrę ir streso apimti keliautojai, užuot nedelsdami paskambinę pagalbos tarnyboms, pirmiausia turėdavo prisiminti ar susižinoti, kokiu numeriu kurią tarnybą išsikviesti. Dėl to buvo gaištamas tokiose situacijoje itin brangus laikas, o tai keldavo grėsmę žmonių sveikatai ar net gyvybei.

REKLAMA

Apie būtinybę įvesti vienodą visoje Europoje skubios pagalbos telefono numerį pradėta kalbėti dar XX amžiaus 8-ajame dešimtmetyje. Tačiau procesas užtruko ir sprendimas dėl numerio 112 įvedimo, kaip jau buvo minėta, buvo priimtas tik 1991 metais.

Valstybių įsipareigojimai

Europos Parlamento ir Tarybos teisės aktai numatė, jog kiekviena valstybė narė privalo užtikrinti, kad:

REKLAMA

skambinimas skubios pagalbos tarnyboms numeriu 112 būtų nemokamas;

skambučiai numeriu 112 būtų tvarkomi taip, kad geriausiai atitiktų skubios pagalbos tarnybų darbo organizavimo tvarką;

būtų užtikrintos lygiavertės neįgaliųjų galimybės naudotis skubios pagalbos iškvietimo paslaugomis;

skubios pagalbos skambučius numeriu 112 gaunanti institucija galėtų nemokamai naudotis skambinančiojo vietos nustatymo duomenimis;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

piliečiai būtų informuojami apie numerį 112 ir jo naudojimą, visų pirma priemonėmis, skirtomis asmenims, keliaujantiems iš vienos valstybės narės į kitą.

Valstybės narės nebuvo įpareigotos atsisakyti esamų nacionalinių pagalbos telefono numerių, bet greta jų privalėjo būti įdiegtas numeris 112. Kadangi vieną numerį išlaikyti ir administruoti yra ir patogiau, ir ekonomiškiau, šiuo metu aštuoniose Europos Sąjungos valstybėse – Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Rumunijoje ir Švedijoje – numeris 112 yra vienintelis skubios pagalbos iškvietimo numeris.

REKLAMA

Nuo 2021 metų spalio 1 dienos tik vienas skubiosios pagalbos tarnybų telefono ryšio numeris liks ir Lietuvoje. Prie vieno numerio ketina pereiti ir Bulgarija – šiuo metu visi kitais trumpaisiais numeriais gaunami skambučiai šioje šalyje taip pat yra peradresuojami į numerį 112.

Per savo gyvavimo laikotarpį numeris 112 padėjo milijonams žmonių. Europos Komisijos 2020 metų ataskaitos duomenimis, Europos Sąjungos gyventojai numeriu 112 per metus skambino 150 milijonų kartų, o per pastaruosius dešimt metų skambučių skaičius siekė 1,5 milijardo.

REKLAMA

Lietuvoje numeris 112 atsirado 1998 metais. Tuo metu pagalbos skambučius iš mobiliųjų telefonų numeriu 112 priiminėjo teritoriniai policijos komisariatai. Visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje ir visuose viešojo telefono ryšio tinkluose numeris 112 veikia nuo mūsų šalies įstojimo į Europos Sąjungą, t. y. nuo 2004 metų gegužės 1 dienos. Nuo tų pačių metų rugsėjo 1 dienos pagalbos skambučius telefono numeriu 112 ėmė administruoti kitų užsienio šalių pavyzdžiu įkurtas Bendrasis pagalbos centras.

REKLAMA
REKLAMA

 

 

Sužinosite, ką šie pokyčiai reikš gyventojams, skubiosios pagalbos tarnyboms, mobiliojo ryšio operatoriams – visai Lietuvos visuomenei.

Spaudos konferencija vyks rugsėjo 30 dieną, ketvirtadienį, 11 valandą prie Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos pastato (P. Vileišio g. 20A, Vilnius), priešais kurį aikštelėje stovės policijos, greitosios medicinos pagalbos, ugniagesių gelbėtojų transporto priemonės. Galimybių pasus turintys ir veido kaukes dėvintys žiniasklaidos atstovai po spaudos konferencijos taip pat turės galimybę trumpai apsilankyti ir pafilmuoti Bendrojo pagalbos centro operatorių salę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų