Tie, kurie neskubėjo pakeisti savo dolerinių santaupų pavasarį, kai euras buvo pasiekęs savo aukštumas, gali nors truputį pasidžiaugti - dolerio kursas kyla. Toliau pinga euras: vakar (08.25) už vieną eurą būtų tekę sumokėti 1,0878 dolerio. Palyginti su gegužės mėnesį pasiektu istoriniu maksimumu, Europos valiuta atpigo 8 procentais.
O ekspertų nuomone, tai dar nėra riba. Gegužė tapo euro triumfo mėnesiu. Jis brango dolerio atžvilgiu daugiau nei metus ir jo kursas išaugo 40 proc. Netikėdami greitu JAV ekonomikos atgijimu investuotojai visą tą laiką siekė atsikratyti dolerio. Be to, JAV valdžia, siekdama paremti Amerikos eksportuotojus, pavasarį bandė susilpninti dolerį žodiniais pareiškimais. Finansų ministras Johnas Snow tuomet pareiškė, kad dolerio rinkos vertė kitų valiutų atžvilgiu jau negali nulemti dolerio galios.
Dolerio kursą neigiamai veikė ir tai, kad palūkanų norma euro zonoje buvo du kartus didesnė nei JAV (Japonijoje ji apskritai buvo nulinė), o ilgalaikių JAV ir Japonijos valstybinių obligacijų pelningumas nukrito iki žemiausio lygio per pastaruosius 50 metų. Visa tai lėmė, kad kapitalas ėmė plaukti į Europą. Taigi rinkos dalyviai orientavosi ne į ekonomikos perspektyvas, bet į pelningumą.
Padėtis pasikeitė JAV ekonomikai pradėjus rodyti pagyvėjimo požymius (tokių požymių pasirodė netgi 10 metų stagnacijos gniaužtuose įkalintoje Japonijos ekonomikoje). JAV ir Japonijos bendrasis vidaus produktas, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, antrajame šių metų ketvirtyje padidėjo 0,6 proc., o Prancūzijoje BVP sumažėjo 0,3 proc., Vokietija, Italija bei Olandija atsidūrė recesijoje. Investuotojams prireikė dolerių ir jenų, nes jie vėl ėmė supirkinėti šių šalių akcijas.
Be to, euro augimas sudarė sunkumų Europos eksportuotojams. Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis liepos viduryje pasiūlė eurą devalvuoti. “Aš manau, kad Centriniam Europos bankui vadovaujantys protingi žmonės kasdien svarsto, ar jie viską padarė nustatydami euro ir dolerio keitimo santykį palankia Europos konkurencingumui linkme”, - tuomet pareiškė G. Schroederis.
Todėl daug ekspertų prognozuoja tolesnį euro smukimą. Taivano centrinis bankas pareiškė, kad euras yra dirbtinai išpūsta valiuta, ir minėta institucija gali sustabdyti dalies valiutinio rezervo, kurį sudaro 182 mlrd. dolerių, pervedimą į eurus. Taivano centrinis bankas laiko JAV iždo obligacijas geru objektu einamojo pelningumo investicijoms. “Banc of America Securities” pakeitė euro kurso prognozes šių metų pabaigai nuo 1,21 dolerio už 1 eurą iki 1,09 dolerio už 1 eurą.
Beje, yra ekspertų, kurie tebetiki euru. Jie prognozuoja, kad per metus euro kursas sugrįš iki buvusio lygio - 1,25 dolerio už 1 eurą. Kalbant apie dolerio kursą, nereikia užmiršti ir tarptautinių realijų. Jei JAV pavyks “susitvarkyti” Irake, jos firmos tikrai perims pelningus naftos kontraktus. Tuomet ir dolerio perspektyvos būtų daug geresnės. Deja, šiuo metu atrodo, kad Irake įsiliepsnoja partizaninis karas. O ir JAV firmų ateitis neaiški: jau šiuo metu vykdomi sabotažo aktai naftos gamybos įmonėse. Galima įsivaizduoti, kas bus, jei tas įmones pradėtų kontroliuoti JAV firmos.