Prekyba žmonėmis, nusikalstamas prostitucijos verslas nėra tolimas miražas. Per septynerius veiklos metus Lietuvos "Caritas" Šiaulių regione dirbo su daugiau kaip 150 moterų ir merginų, įtrauktų į nusikalstamą prostitucijos veiklą. Dalis aukų – nepilnametės.
Vienos merginos istorija
Joniškietė Laura (vardas pakeistas – aut. past.) – viena iš aukų, patekusių į prostitucijos pinkles.
Vaikystėje buvusi gera mokinė, judri, gyvybinga mergaitė, laiminga augo iki paauglystės. Kai ėmė šlyti tėvų santykiai, atsirado trintis tarp mamos ir dukros. Nors tėvas užtardavo, Laura jautėsi nepageidaujama, mamos nemylima.
Iš namų pabėgo, kai gavusią dvejetą sumušė motina.
Kad išgyventų, pradėjo prekiauti turguje. Dirbdama mergina nelankė mokyklos. Prekyba jai gerai sekėsi, pakako pinigų maistui, drabužiams.
Po pusmečio Laurą sulaikė policija ir nuvežė į laikinuosius vaikų globos namus. Po kurio laiko ji sugrįžo namo.
Laurai pradėjo nesisekti mokykloje, vaikai ją laikė „kitokia“, šaipėsi iš šeimos. Iš mokytojų mergina sakė nesulaukusi pagalbos.
Nesugebėdama susitvarkyti su problemomis paauglė praleisdavo pamokas, grįžo dirbti į turgų, ėmė bendrauti su narkomanais.
16 metų, nežinodama, kaip kvaišalai veikia, pirmą kartą susileido „širkos“. Per išgertuves buvo išprievartauta. Į policiją nesikreipė, bijodama keršto.
Išėjo į gatvę
Sulaukusi 24-erių sako atsidūrusi visiškame dugne. Norėdama gauti pinigų narkotikų dozei, romų tabore prižiūrėjo vaikus, tvarkė namus.
Draugių pastūmėta išėjo į gatvę. Ten, kur nusikaltėliai, teisti, teko kovoti už savo vietą kaip vilkui. Laurai kasdien kirbėjo mintis: ar grįš gyva?
Per vakarą, naktį turėdavo nuo 4 iki 7 klientų. Kad užsimirštų, ištvertų pasišlykštėjimą, toliau leidosi heroiną. Be dozės jau negalėjo gyventi.
Iš liūno, į kurį papuolė, Laura išsikapstė po ypač žiaurios egzekucijos. Narkotikų dozę pažadėjęs klientas, įvairiais būdais tenkino savo poreikius, mušė ją, surakino antrankiais.
Įgrūstą į automobilį nuvežė į savo namus. Po trijų parų išnaudojimo, kankinimų ją nuogą paliko nuošaliuose soduose, užrakinęs kemperyje. Atsitiktinai užėjusi moteris iškvietė policiją.
Dabar Laura bando atsitiesti, nors prisipažįsta, kad labai sunku, dėl narkotikų „bado“ patiria abstinenciją, jaučiasi nualinta buvusio gyvenimo.
Tarp nukentėjusiųjų ir nepilnametės
Panašių istorijų Lietuvos Caritas projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ koordinatorė Šiaulių regionui, socialinė darbuotoja Marytė Puidokienė išgirsta nuolat.
Konferencijoje apie prekybą žmonėmis Joniškio krašte ji atsakė į „Šiaulių krašto“ klausimus.
– Kiek, jūsų duomenimis, Šiaulių apskrityje yra į prostitucijos tinklą patekusių merginų, moterų?
– Per septynerius veiklos metus Šiaulių apskrityje teko dirbti su daugiau kaip 150 į prostitucijos pinkles pakliuvusių moterų ir merginų. Daugiausia jų – iš Šiaulių miesto, tarp rajonų pirmauja Joniškis. Iš ten turėjome 20 nukentėjusiųjų. Jos buvo įvairaus amžiaus, nemaža dalis – nepilnamečių.
Ne visos merginos iš socialinės rizikos šeimų. Yra atvejų, kai merginų šeimos pasiturinčios. Pavyzdžiui, mergina išvyko studijuoti. Susipažino su vaikinu, negeriančiu, turinčiu gerą automobilį. Šis jai pirko dovanų, prisiviliojo, o paskui, kai mergina įsimylėjo, pradėjo šantažuoti, rodyti jos nuogos nuotraukas, kurias pats darė, žadėdamas paviešinti, jei nedirbs prostitute. Pabūgusi mergina pasiduoda. Kurį laiką apie jos padėtį nieko nežino net tėvai.
Vis dar nepasitiki teisėsauga
– Ne visi atvejai išaiškinami ir skriaudėjai nubaudžiami, merginos nesikreipia į policiją. Kodėl?
– Aukos įbauginamos. Suteneriai smurtauja, grasina. Išvežtos ir parduotos merginos pirmiausia turi atidirbti skolą už kelionės išlaidas, maistą, būstą. Paskui atsiranda kitos skolos, pavyzdžiui, neįtiko klientui.
Merginos taip paveikiamos psichologiškai, kad kartais net apie sutenerius kalba neadekvačiai: sako, tas buvo neblogas, tik truputį apdaužydavo, o kitas – smaugė virve, skandino, darė įvairius žiaurius dalykus, kitoms liepė žiūrėti.
Nusikaltėlius, užsiimančius prekyba žmonėmis, sunku išaiškinti, sudėtinga apkaltinti. Suteneriai merginoms pirmiausia liepia išsinuomoti butą – tai yra „bordelį“ savo vardu, liepia joms dėti skelbimus į laikraščius, siųsti žinutes į televiziją bėgančia eilute, kad ieško rėmėjų. Pas mus patekusios merginos dažnai iš pradžių nesako, kad turėjo sutenerį, „stogą“.
Prostitucija – labai pelningas verslas, kaip ir ginklai, narkotikai. Žmogų galima parduoti daug kartų. Turėjome merginą, kuri buvo parduota 13 kartų į skirtingas užsienio šalis. Suteneris merginas laikydavo sodo namelyje, užrakinęs, saugomame šunų. Šiuo metu jis atlieka bausmę.
Policijos, teisėsaugos nukentėjusiosios privengia, nes dar nepasitiki pareigūnais, mano, kad jų parodymais netikės. Turėjome tarptautinę bylą ir nukentėjusi mergina liudijo kitoje šalyje, bet ne Lietuvoje.
Atsitiesti trukdo visuomenės abejingumas
– Moteriai, išgyvenusiai seksualinę, fizinę ir psichologinę prievartą, sunku atsitiesti. Turbūt ypač sudėtinga mažuose miesteliuose, kur žmonės vienas kitą pažįsta?
– Visuomenėje gajus požiūris, kad kalta mergina – ji iš netvarkingos šeimos, netikusio elgesio, rūko, geria, provokuoja vyrus. Tačiau noriu pabrėžti – visos į sekso vergiją papuolusios moterys ir merginos yra aukos. Nė viena jų, būdama vaikas ar paauglė, nesvajojo tapti prostitute.
Mes prašome ypač diskretiškai elgtis socialinius darbuotojus, socialinius pedagogus, visus, kam tenka bendrauti su nukentėjusiomis. Buvo atvejis, kai socialinė darbuotoja gautą informaciją apie nukentėjusią, jos asmeninius duomenis perdavė tretiesiems asmenims ir mergina, praradusi pasitikėjimą, supykusi pasitraukė iš reabilitacijos programos. Gerai, kad nusivylusi ji negrįžo pas sutenerius.
– Kuo padeda Caritas, kitos institucijos?
– Bandome padėti ne tik psichologiškai, bet ir įsitvirtinti gyvenime, patikėti savimi. Reabilitacijos programoje merginos, neturinčios specialybės, lanko anglų kalbos, kompiuterinio raštingumo kursus, vėliau mokosi specialybės, padedama įsidarbinti.
Norėtųsi, kad visuomenė suprastų, jog prekyba moterimis yra mūsų visų problema. Gėdingas reiškinys turi rūpėti visiems – šalies valdžiai, savivaldybėms, ne tik skandinavams, kurie atvyksta keisti mūsų stereotipinių nuostatų.
Išardytas prekybos žmonėmis ir narkotikais tinklas
Panevėžyje išardytas jau trečiasis šiemet prekybos žmonėmis tinklas, iš nusikaltėlių rankų išlaisvintos dvi merginos, viena jų nepilnametė.
Operaciją birželio 18 dieną įvykdė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai. Sulaikyti keturi panevėžiečiai, tarp jų nepilnametė mergina, ir kupiškėnas. Išlaisvintos dvi 23-ejų ir 16-os metų merginos.
Įtariama, kad, pasinaudodami 16-metės panevėžietės ir 23-ejų Kupiškio rajono gyventojos sunkia materialine padėtimi, įtariamieji įtikinėjimais, psichologine prievarta, narkotikais Panevėžyje organizavo ir vykdė sąvadavimą, organizavo vienos merginos išvežimą į užsienį dirbti prostitute. Pareigūnai išsiaiškino, kad įtariamieji platino ir narkotikus.
Surinkti duomenys rodo, kad įtariamieji sulaikyti po trijų savaičių nuo veiklos pradžios.
Šiemet Panevėžyje jau pradėti trys ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis, vaiko pardavimo ir pirkimo.
Loreta RIPSKYTĖ