O ir taupyti, kaip sako specialistai, gyvenantiems kaime gerokai lengviau nei tiems, kas toli nuo gamtos. Tačiau kaimo gyventojai su tokiomis išvadomis kategoriškai nesutinka, jie mano, kad geriau gyventi mieste.
Dažnas miestietis prisipažįsta niekada neplanuojantis, perkantis, kas pakliūva po ranka. Mat pasiūla traukia akį.
O čia savo apsipirkimo patirtimi dalijasi gyvenantys atokiau ne tik nuo didmiesčių, bet ir nuo didžiųjų prekybos centrų, ir maistą perkantys kaimo parduotuvėlėse. Vilniaus rajone, Šaltoniškėse, gyvenantis Jonas išduoda, ką perka ir kiek išleidžia.
Vyras nė neslepia – didžiulės sumos, nori jis to ar ne, keliauja velnio lašams. Tokių, kaip Jonas, kaimo parduotuvėse apstu. Tad sutaupyti vargu ar pavyks.
Ką ten alkoholiui, kaip sako to paties kaimo gyventoja Anna. Vien maistas kiek kainuoja. Jos penkių asmenų šeima kas mėnesį produktams išleidžia iki penkių šimtų eurų.
Ekonomistų atlikti tyrimai rodo, kad, palyginti su miesto gyventojais, kaime žmonės maistui vis tiek sutaupo dažniau, nei gyvenantys didmiesčiuose. „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė aiškina, kodėl kaimo žmonėms šiek tiek paprasčiau.
Edvardas – ūkininkas, jis ekonomistams pritaria. Jis ne vienus metus prekiauja savo užaugintomis ir paruoštomis daržovėmis. Čia ir rauginti burokėliai, morkos, kopūstai, net ir kriaušės. Vyras sako ne tik pirkėjus aprūpinantis, bet ir šeimai užtenka. Todėl maistui jis ir namiškiai per mėnesį išleidžia vos šimtą eurų.
O štai tie, kas gyvena kaime, bet neturi sąlygų auginti daržovių, kategoriškai nesutinka su ūkininku bei ekonomistais, esą, gyvenimas kaime leidžia daugiau sutaupyti nei tiems, kas maistui atsideda mieste.
Maišiagalietė Diana sako, kad pagrindinis skirtumas tarp miesto ir kaimo – mažas parduotuvių pasirinkimas. Tad verslininkai nustato tokias kainas, kokių nori, net jeigu tai ir vieno didesnių prekybos centrų parduotuvė.
Trukt už vadžių ir vėl nuo pradžių, kaip sako ekonomistai, veikiausiai tam, kad atsakytume į klausimą, kas valgo taupiau – miestas ar kaimas – neatsakys niekas. Nes viskas priklauso nuo to, kaip gyvena kaimo ir miesto žmonės. Jeigu moka planuoti išlaidas maistui, ir, pavyzdžiui, Velykoms nepirks daugiau, nei suvartos, sutaupyti galima net ir gaunant mažiausias pajamas tiek kaime, tiek mieste.
Plačiau apie tai TV3 reportaže