„Dirbama su referendumo surengimo klausimu, kurį suorganizuosime artimiausiu metu. Pietų Osetijos Respublikos liaudis pareikš savo nuomonę dėl stojimo į Rusijos sudėtį dar sykį. Mes turime visas priežastis stoti į Rusijos Federacijos sudėtį, jokių teisinių prielaidų to nedaryti nėra. Svarbiausia šiandien – surengti referendumą ir įstoti į Rusijos Federacijos sudėtį“, – pareiškė nepripažintos respublikos parlamento pirmininkas Alanas Tadtajevas.
Maskvos remiama Abchazija ir Pietų Osetija su Tbilisio centrine vyriausybe konfliktavo nuo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio ir buvo faktiškai jai nepavaldžios.
Daug metų didėjusi įtampa 2008-ųjų rugpjūtį prasiveržė trumpu, bet intensyviu Rusijos ir Sakartvelo karu, po jo Maskva pripažino abiejų separatistinių teritorijų nepriklausomybę ir įvedė į jas tūkstančius savo karių.
Tbilisis ir Vakarai pasmerkė šį žingsnį kaip neteisėtą karinę okupaciją.
Tuo metu kita ginčytina teritorija, kurios nepripažįsta pasaulio šalys, kaimyninė Abchazija atsisakė idėjos stoti į Rusijos sudėtį.
„Jie (Pietų Osetija) ne pirmą sykį šį klausimą kelia, referendumus rengė jau ne vieną sykį. Tai jų istorinis likimas, tikriausiai, – susijungti su Šiaurės Osetija, nacionalinė svajonė… Jeigu kalbame apie Abchazijos stojimo į Rusijos sudėtį galimybes, tai mūsų Konstitucija, įstatymai to neleidžia, o ir nuotaikų visuomenėje tokių nėra“, – pareiškė Abchazijos nacionalinio saugumo tarybos sekretorius Sergejus Šamba.