Nenorėdamas atsakyti į klausimus Mišrioje grupėje dirbantis M. Puidokas išsakė frazes „su psichiškai neįgaliais asmenimis nebendrauju“, „Vasaros 5 visada vieta Jums atvira“, „Vasaros 5 Jūsų laukia“, o A. Gedvilas pasakė „su psichiniais ligoniais nekalbu“.
O. Šurajevas į Seimą pateko leidimą išrašius Laisvės partijos pirmininkei, ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei. Iš pradžių komikas ironizavo, kad atvyko į Seimą pas Agnę Širinskienę ir atvežė jai šokoladą, paskui ėmė įžeidinėti ir koneveikti jam nepatinkančius Seimo narius. Pavyzdžiui, Remigijų Žemaitaitį vadino pedofilu ir vafliu, klausė, kodėl šis melavo apie paramą Ukrainai, Dainių Kepenį – prorusiškų šūdo gabalu, siūlė čiulpti.
A. Gedvilui O. Šurajevas ėmė sakyti, kad bendrauja su R. Žemaitaičiu, kuris vaidina, kad nėra Remigijus, o M. Puidokui – kad jis vienintelis Rusijos atstovas Seime, prašė interviu rusiškai, klausė, kodėl politikas palaiko Rusijos ir Vladimiro Putino agresiją.
O. Šurajevui dėl jo elgesio buvo uždrausta patekti į Seimą, o policija pradėjo administracinę teiseną komiko atžvilgiu, aiškinamasi, ar jis savo elgesiu nepažemino politikų orumo. Tačiau A. Gedvilo ir M. Puidoko elgesys bei pasisakymai iki šiol nebuvo įvertinti.
„Į mane kreipėsi moteris, kuri nurodė, kad kai kurie Seimo nariai viešai diskriminuoja ir stigmatizuoja psichikos sutrikimą ir psichikos negalią turinčius asmenis, nurodė vaizdo įrašus, kuriuose galima peržiūrėti tuos pasisakymus, apie kuriuos ji kalbėjo. Nuorodas patikrinau, peržiūrėjau. Akivaizdžiai matosi tie dalykai, kur mano kolegos išreiškė, kad jie atsisako bendrauti su psichikos negalią turinčiais asmenimis, su psichikos ligoniais. Tai buvo akivaizdus atsisakymas bendrauti motyvuojant asmens psichikos sutrikimu ar psichikos negalia. Tokius atveju informavau komisijos pirmininkę ir patarėją, medžiagą persiunčiau kolegoms“, – pasakojo Etikos ir procedūrų komisijos narė, socialdemokratė Dovilė Šakalienė.
Pasak parlamentarės, pasiskundusi moteris nenorėjo viešinti savo asmens duomenų, bet tai neturi didelės reikšmės tyrimo pradėjimui, nes visa informacija yra prieinama viešai, todėl Etikos ir procedūrų komisija gali pradėti tyrimą savo iniciatyva. „Akivaizdu, kad vienos gyventojų grupės išskyrimas dėl psichikos sutrikimo ar psichikos negalios būtų laikytinas diskriminavimu pagal politikų elgesio kodeksą ir komisija turi reaguoti“, – teigia D. Šakalienė.
Gedvilas: taip sustabdžiau provokaciją
Mišrioje grupėje dirbantis Seimo narys A. Gedvilas sako, kad ištarta frazė „su psichiniais ligoniais nekalbu“ buvo kalbos figūra, kuria buvo stabdoma O. Šurajevo provokacija.
„Šita mano pasakyta frazė buvo tiesiog emocinė kalbos figūra. Kreipiausi į jį preziumuodamas, kad jis yra sveikas, tačiau provokatyviai besielgiantis žmogus, su kuriuo tikrai neturėjau jokio noro bendrauti ir dėl to ištariau šią frazę. Kaip dabar paaiškėjo, taip savotiškai išvengiau jo tolimesnio išpuolio savo atžvilgiu, sustabdžiau vykdomą provokaciją“, – portalui tv3.lt sakė A. Gedvilas.
Seimo narys sako, kad prieš tai buvo matęs O. Šurajevo antiagitaciją prieš Artūrą Zuoką, kurioje komikas siūlė politikui čiulpti b***, bei pasirodymą, kai O. Šurajevas nusimovė kelnes. A. Gedvilas sako, kad O. Šurajevo šou Seime, pasak Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, buvo surežisuota provokacija.
Paklaustas, ar nemano, kad savo fraze įžeidė visus likusius psichikos negalią turinčius žmones, A. Gedvilas nesijautė nieko įžeidęs.
„Aš nemanau. Aš ne į tuos žmones kreipiausi, aš kalbėjau tête-à-tête su O. Šurajevu. Taip, kad tai neįmanomas dalykas. Kitas dalykas, aš pačioje pradžioje įvardijau, kad mano pasakyta frazė yra kaip kalbos figūra“, – aiškino politikas.
Pasiteiravus, kodėl vartojo daugiskaitą, nes iš to gali susidaryti įspūdis, jog politikas nemėgsta visų psichikos negalią turinčių žmonių, A. Gedvilas pyktelėjo: „O jums viskas etiška, viskas normalu, kad jūs taip primygtinai klausinėjate? Ar jūs norite padaryti, išpūsti burbulą iš nieko? Aš labai aiškiai atsakau už savo žodžius ir pasakiau tą, ką galėčiau pakartoti dar šimtą kartų, kad tai yra kalbos figūra, jūs turbūt puikiai žinot, ką tai reiškia“.
Su M. Puidoku susisiekti nepavyko.
Seimo kontrolierė: tai atstumia psichikos negalią turinčius žmones
Seimo kontrolieriaus įstaigos vadovė Erika Leonaitė neabejoja, kad Seimo narių ištartos frazės, jog su psichikos ligoniais nebendraujama, turi didelį stigmatizavimo poveikį ir žemina bei atstumia psichikos negalią turinčius žmones.
„Kas tuo pasakoma? Kad žmogus, turintis psichikos problemų ar psichosocialinę negalią, yra toks mažiau žmogus, kažkas, su kuo negali iš principo būti bendraujama, kažkas, kas vertas atstūmimo ar pasmerkimo. Tokiame pasakyme, kuris gal kartais atrodo toks kasdieninis ir įprastas, glūdi labai stiprus psichikos sveikatos problemų stigmatizavimas ir dar laikymas, lyg tai yra paties žmogaus netinkamo elgesio pasekmė: esą pats žmogus dėl to yra kaltas ir užtat dabar dėl to jis susiduria su tomis pasekmėmis, kad jis gali būti atstumtas, nuvertintas, su juo neverta kalbėti. Manau, kad šiuo atveju išreiškiama pozicija ir dėl visų asmenų, kurie turi psichikos sveikatos sunkumų“, – portalui tv3.lt sakė E. Leonaitė.
Pasak Seimo kontrolierės, būtų svarbu, kad vieši asmenys atidžiau vertintų savo pasirenkamus žodžius ir kad susilaikytų nuo tokio pobūdžio išsireiškimų. E. Leonaitė teigia, kad jeigu nenorima bendrauti su kitu asmeniu, kurio bendravimo tonas nėra priimtinas, tai galima išreikšti kitais būdais, tai yra, išvengiant referavimo į psichikos sveikatos ar fizinę negalią bei kitas savybes kaip lytis ar seksualinė orientacija.
„Tie pasimėtymai „psichas“, „šizikas“ arba kiti terminai, kuriais neigiamai atsiliepiama apie seksualinę orientaciją, rasę, lytį, turi pasekmes, o juk mes iš tiesų norėtume iš to išaugti. Ne vieną dešimtmetį tai buvo mūsų įprasta kalbos, bendravimo dalis, bet matome, kad tai lėmė daugelio žmonių kančią ir atstūmimą. Dabar kaip tik turime siekti, kad ta situacija keistųsi“, – reziumavo E. Leonaitė.