Liepos 22 d. 18 val. galerijoje „Actus magnus“ Alfredas Maruška atidarys savo fotografijų parodą „Suplanuoti netikėtumai (kelionė iš Krokuvos į Vilnių)“.
Aiškindamas, kaip atsirado paroda autorius pasakoja, kad prieš porą metų naktį jis keliavo autobusu iš Lenkijos ir negalėdamas užmigti pradėjo eksperimentuoti su skaitmeniniu fotoaparatu – pakartotinai ant to paties kadro fotografavo vaizdus, spalvas, šviesas, kurias matė pakeliui ar autobuse. Tai buvo tarsi spalvų „medžioklė“, kai matydamas nufotografuotą vaizdą bandai dar kartą ant jo fotografuoti kažkokį norimos spalvos šviečiantį objektą. Nors ir planuodamas iš anksto, kokio spalvų derinio, kombinacijos norėtų, autorius prisipažįsta, kad neišvengiamai gaudavo netikėtumo efektą – vaizdui įtaką darė suvirpėjęs fotoaparatas, judantis autobusas ir taip toliau.
„Esu kiek nusivylęs skaitmeniniu fotoaparatu, nes juo fotografuojant dingsta atsitiktinumas, rezultatas matosi iškart, tad mano eksperimentavimas fotografuojant ant to paties kadro keliskart, „grąžino“ atsitiktinumo faktorių, padidino intrigą“, – sako Alfredas Maruška. Pasak jo šie užfiksuoti vaizdai atsirado begalvojant apie kelionės prasmę apskritai – ką jaučiame dabar ir ką jausdavo keliaujantys žmonės praeityje – prieš du ar penkis šimtus metų, keliaudami pėsčiomis, karietomis ar arkliais traukiamu vežimu. Ar jie keliavo naktimis? Kokius pakelės žiburius matė? Apie ką galvojo? Juk keliu, jungiančiu Vilnių ir Krokuvą praėjo daugybė žmonių, tarp jų – Barboros Radvilaitės palaikus lydintis Žygimantas Augustas.
Nors plačiajai visuomenei Alfredas Maruška labiausiai žinomas kaip gydytojas neurologas reabilitologas, fotografijos srityje jis jau senbuvis – ja domisi dešimti metai, o ši paroda – jau dešimtoji jo personalinė paroda. Aiškindamas savo pomėgį, Alfredas Maruška sako, kad ne vienas anksčiau jam priekaištavo, kad „užsiima menais vietoje to, kad dirbtų savo darbą“, bet kartą jo tradicinės kinų medicinos mokytojas pasakė – tradicinės kinų medicinos gydytojas paskyręs po kelerius metus žmogaus kūno sandaros, gydomųjų žolių pažinimui, 16-18 veiklos metais privalo išmokti piešti arba kaligrafijos, o vėliau – groti. „Panašu, kad įstrigau šitoje „kaligrafijoje“, – juokiasi parodos autorius, aiškindamas savo profesijos ir pomėgio ryšį.
Paroda eksponuojama iki rugpjūčio 7 d.