Suomijos premjeras Petteri Orpo paskelbė, kad valdžia imasi priemonių pasienyje, o esant poreikiui visi pasienio patikros punktai su Rusija gali būti uždaryti. Neseniai Suomijos valdžia įvedė draudimą kirsti šalies sieną keliuose miestuose dviračiais. Tokios priemonės siejamos su išaugusiu migrantų, kertančių Rusijos-Suomijos sieną, tačiau neturinčių tam tinkamų dokumentų, skaičiumi.
„Rusija pakeitė savo elgesį ir leidžia tiems žmonėms kirsti sieną be dokumentų. Atrodo, kad tai sąmoningas sprendimas, – sakė P. Orpo. – Vyriausybės žinia yra aiški, mes norime pasirūpinti savo sienos saugumu.“
Suomijos vidaus reikalų ministrė Mari Rantanen antradienį žurnalistams sakė, jog valdantieji susitarė, „kad Vidaus reikalų ministerija parengs pasiūlymą dėl ribojimo priemonių pagal Sienos apsaugos įstatymo 16 straipsnį“.
„Remiantis Suomijos sienos apsaugos tarnybos stebėjimais, pastaraisiais mėnesiais prie rytinės sienos padaugėjo prieglobsčio prašytojų“, – pridūrė ji.
M. Rantanen sakė, kad jų skaičius išlieka „palyginti nedidelis, tačiau per trumpą laiką gerokai padidėjo“.
Suomijos pasienio apsaugos tarnybos duomenimis, sieną vis dažniau bando kirsti Irako, Sirijos, Jemeno, Turkijos gyventojai.Nors absoliutus nelegalių migrantų skaičius išlieka palyginti neaukštas, panašus staigus šuolis primena 2021-ųjų migracijos krizę, kuomet artima Rusijos sąjungininkė Baltarusija įsileido tūkstančius Artimųjų Rytų ir Afrikos prieglobsčio prašytojų ir praleido juos į Lietuvą, Lenkiją ar Latviją. Rusija tą patį darė 2015-2016 m. Suomijos ir Norvegijos pasienyje.
Suomių mokslininkas Charly Salonius-Pasternakas „Financial Times“ patvirtino, jog toks Rusijos elgesys demonstruoja jos norą pakenkti Vakarų šalims be papildomų išlaidų ar karinės jėgos demonstravimo. „Rusija neturi jokio didelio masto plano, kaip tik iš esmės destabilizuoti situaciją su mažiausiomis įmanomomis išlaidomis“, – aiškino jis. Eksperto teigimu, Rusijos politika šiuo atveju yra tokia: „Apsunkinkime mūsų kaimynui gyvenimą, tačiau be kariuomenės panaudojimo“.