• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmoji klasė – ypač svarbus ir reikšmingas žingsnis savarankiško gyvenimo link. Tai išbandymas ne tik vaikams, bet ir tėvams. Tačiau atslūgus mokslo metų pradžios euforijai, kai pirmoko ir jo tėvelių gyvenimas ir vėl įgauna ritmą, kartais tenka nustebti: vaikui mokytis neįtikėtinai sunku. Kas tai – tinginystė, ar vis dėlto raidos sutrikimas?

REKLAMA
REKLAMA

Raidos šuoliai

Iki pradėdami eiti į mokyklą vaikai vystosi labai nevienodai. Vienas penkiametis gali jau knygeles skaityti, o kitam dar ir rišlų sakinį suregzti bus sunku. Paprastai iki peržengiant pirmos klasės slenkstį vaikų gebėjimas mokytis, įsiminti ir suvokti informaciją suvienodėja. Ir vis dėlto kai kuriems pradinukams mokytis daug sunkiau nei jų bendraamžiams – tą pastebi ir pedagogai, ir patys tėvai.

REKLAMA

Kada sunerimti? Visų pirma atkreipkite dėmesį, ar jūsų 5-6 metų vaikas pakankamai lengvai įsimena, skaičius, atskiras raides, ar jo kalba suprantama, rišli. Jei šie įgūdžiai nesivysto sklandžiai – gali būti, kad vaiko gebėjimas mokytis atsilieka.

Mokymosi sutrikimų turintis vaikas gali puikiai suprasti jam skaitomą istoriją, bet jam sudėtinga atsakyti net į paprasčiausius su ja susijusius klausimus. Kitas gali išmokti mintinai visą abėcėlę, tačiau nesugeba įvardyti atskirai parodytų raidžių. Trečiam beprotiškai sunku sudėti net ir labai aiškią dėlionę iš keleto detalių ar užsisegti megztinio sagas.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastai mokymosi sutrikimų turintys vaikai yra vidutinio arba aukšto intelekto, bet jiems sunku išreikšti, parodyti savo žinias. Kadangi šiems vaikams sunku atlikti kai kurias konkrečias užduotis, jie pyksta, jaudinasi, tampa nervingesni, nepasitiki savo jėgomis, gali net išgyventi depresiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokymosi sutrikimai dažniausiai pasireiškia 3 būdais: kalbos ir minčių raiškos, skaitymo, rašymo ir matematikos bei judesių koordinacijos, motorinių gebėjimų, atminties sutrikimais.

Raudonos vėliavėlės

Kad ir kaip nevienodai vystytųsi vaikų gebėjimai, į kai kuriuos raidos stabtelėjimus specialistai rekomenduoja atkreipti ypatingą dėmesį.

REKLAMA

• Pavėluota kalba;

• Garsų tarimo problemos;

• Vaikas sunkiai įsimena naujus žodžius;

• Sulaukęs mokyklinio amžiaus labai sunkiai mokosi skaityti;

• Neįsimena skaičių, abėcėlės raidžių;

• Tik labai trumpam laikui sukoncentruoja dėmesį;

• Neskiria krypčių (kairė, dešinė), sunkiai orientuojasi erdvėje net ir gavęs tikslius, aiškius, paprastus nurodymus;

REKLAMA

• Nesugeba taisyklingai laikyti pieštuko, rašiklio.

Vienas kuris jų savaime veikiausiai nereiškia nieko blogo, tačiau jei pasireiškia keli iš karto – vertėtų pasikonsultuoti su specialistais.

Kaip galite padėti?

Mokymosi sutrikimai yra permanentiniai, jie nepraeina. Daugiausia ką galite padaryti – tai padėti kompensuoti vaikui šias problemas. Tokie vaikai gali ir turi mokytis – tik teks įdėti daugiau pastangų nei bendraamžiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

• Aptarkite vaiko problemas su jo gydytoju, mokytoju, teiraukitės apie pagalbos būdus, nuolat bendradarbiaukite su specialistais, domėkitės, kaip galite palengvinti mokymosi ir informacijos suvokimo procesą. Kiekvienas atvejis individualus, tad skirtinga bus ir pagalbos forma.

• Labai svarbu tėvų ir mokytojų parama, pozityvi mokymosi patirtis. Drąsinkite, raginkite, skatinkite vaiko pasitikėjimą savimi, mokymosi procesą paįvairinkite žaidimais.

REKLAMA

• Mokymosi sutrikimų turintys vaikai dažniau išgyvena emocines krizes, jiems sunkiau prisitaikyti prie aplinkos. Parodykite vaikui, kad jis ne vienas, kad esate šalia ir jam visada padėsite. Pagal galimybes pasirūpinkite, kad vaikas namuose jaustųsi patogiai, jį suptų ramiai nuteikianti aplinka, nestigtų teigiamų emocijų.

• Atkreipkite dėmesį ne tik į tai, kas vaikui sekasi sunkiau, bet ir į jo pomėgius, dalykus, kurie jam sekasi lengvai, galbūt ypatingą talentą. Patinkantis užsiėmimas, galimybė kurioje nors srityje pirmauti – labai svarbus akcentas ugdant pasitikėjimą savimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų