Ką pagalvotumėte, jei jums per socialinį tinklą (gal net jūsų pažįstamas ar geras draugas) atsiųstų žinią, kad sunkiai sergančiam vaikui reikia pagalbos? Veikiausiai dažnas tikrai sutiktumėte padėti ir pervestumėte į labdaros fondą auką – kelis ar net keliasdešimt litų. O kaip reaguotumėte sužinojęs, kad jūs ką tik „padėjote“ neegzistuojančiam sergančiam vaikui? Socialiniai tinklalapiai tampa ne tik gerų žinių ar rimtų pagalbos prašymų šaltiniu, bet ir sukčių darbo įrankiu.
Tėvų pagalbos prašymas
Socialiniame tinklalapyje „Facebook“ neseniai pasirodė toks pranešimas: „Jau pusė metų kaip mes bandom kovoti su laiko ir Dievo pagalba. Bet mūsų jėgos senka... Niekada nebūčiau pagalvojusi, kad tai gali nutikti mums. Mūsų vaikas, mažasis Tomukas, serga labai sunkiai pagydoma liga – cistine fibroze. Cistine fibroze serga maždaug 1 iš 2000–2500 naujagimių. Ji gali sukelti įvairius simptomus. Labiausiai liga pažeidžia plaučius, kasą, kepenis, žarnyną. Pirmieji cistinės fibrozės požymiai gali atsirasti bet kurio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai – per pirmuosius dvejus vaiko gyvenimo metus. Mane, kaip motiną, labiausiai žlugdo vienintelė mintis – aš negaliu daugiau niekaip padėti savo vaikui, nes dabar mes patys vos turime ką valgyti. Tiesiog meldžiamės, kad kiekvieną rytą atsikėlę dar galėtume pasakyti sau – mes padarėme viską. Per visą savo gyvenimą, niekada neteko prašyti niekieno pagalbos, bet dabar nebežinau ką daryti. Aš prašau Jūsų pagalbos... Prašau su didele gėda, bet tai paskutinė mūsų viltis. Viltis, kad ryte atsikėlę dar matysime skaisčią pavasario saulę, nes galime prarast visą savo gyvenimą. O jis toks trapus... Rodos ištirps tuoj su visu pavasario sniegu. Jei Jūs galite bent kiek padėti mums, tai aš atiduosiu viską, kad Dievas padėtų Jums“, – rašoma tinklalapyje. Šio pranešimo autorius Dimitrijus Belovas – bent jau taip save vadina „sergančio Tomuko“ tėvas, o šalia teksto nurodoma ir banko sąskaita, tiesa, Olgos Belovos vardu.
Šis skelbimas sulaukė apie pusantro tūkstančio reakcijų, socialinio tinklalapio vartotojai šią žinią platino tarp savo pažįstamų žmonių, tikėtina, kad neretas pasinaudojo ir pagalbos fondo sąskaitos numeriu, kuris nurodytas po prašymo tekstu.
Sukčius išdavė godumas ir svetimo vaiko nuotrauka
Vėliau to paties turinio prašymas pasirodė ir portale Skelbiu.lt, jį kovo 15 d. paskelbė O. Belova, bet čia „kenčiantys tėvai“ ir buvo prigauti, nes pati autorė pakomentavo skelbimą: „Pasidalinkite... žinau šituos gerus žmones.“ Skelbimo skaitytojai netruko atrasti, kad pati O. Belova ir „šeimą pažįstantis asmuo“ yra vienas ir tas pats žmogus, mat sutapo registracijos tinklapyje duomenys.
Sukčių įžūlumas glumina dar ir dėl to, kad „aukotojai“ buvo graudinami vaiko, kuris iš tiesų turėjo rimtų sveikatos problemų, nuotrauka. „Sergančio Tomuko“ fotografija paimta iš puslapio Waterwatereverywhere.net, kuriame aprašyta istorija apie sergantį berniuką ir įdėta jo nuotrauka.
Įvykį tiria policija
Naujienų portalas Balsas.lt kreipėsi Ūkio banką, kuriame atidaryta sąskaita „sergančio Tomuko“ mamos vardu. Banko atstovė spaudai Auksė Armonaitė Glodienė teigė: „Šiuo metu minėta situaciją tiria policija, bankas, kiek tai leidžia daryti LR įstatymai, bendradarbiauja.“
Į klausimą, kiek pinigų sukčių porai paaukojo geranoriškai nusiteikę žmonės, banko atstovė atsakyti negalėjo.
Ši istorija sulaukė didelio interneto bendruomenės narių pasipiktinimo, mat įvykus tokiems dalykams susvyruoja žmonių pasitikėjimas ir geranoriškumas išgirdus kitą pagalbos prašymą.