„Raginu jus bendradarbiauti su mumis, kad Stormontas vėl pradėtų veikti. Tai yra teisingas dalykas. Esu įsitikinęs, kad tai teisinga ir mūsų (Jungtinės Karalystės) sąjungos atžvilgiu“, – Belfaste teigė R. Sunakas.
Žadėdamas sutelkti visas JK vyriausybės jėgas Šiaurės Airijos ekonomikos stiprinimui, ministras pirmininkas gyrė savo ankstesnį kolegą Tony Blairą ir kitus asmenis, prisidėjusius prie 1998 metų taikos įtvirtinimo.
R. Sunakas teigė, kad T. Blairas, nepaisydamas daugybės nesėkmių, niekuomet nesitraukė, todėl JK premjeras ketina sekti jo pavyzdžiu.
Probritiška Demokratinė junionistų partija (DUP) jau daugiau nei metus boikotuoja valdžios pasidalijimo vyriausybę, protestuodama prieš prekybos susitarimus po „Brexit'o“, kuriuos sudarė Londonas ir Europos Sąjunga.
Londonas, Dublinas, Briuselis ir Vašingtonas nuolatos spaudžia šią partiją, o praėjusią savaitę Šiaurės Airijoje lankėsi JAV prezidentas Joe Bidenas.
Bet iki šiol DUP atsisako prisijungti prie Stormonto vyriausybės kartu su Šiaurės Airijos nacionalistų partija „Sinn Fein“, kuri praėjusias metais pirmą kartą laimėjo rinkimus.
Kiek vėliau R. Sunakas surengė iškilmingą vakarienę, kurioje dalyvavo daugelis asmenų, padėjusių derėtis dėl Belfasto taikos susitarimo, įskaitant tuometinį JAV prezidentą Billą Clintoną.
B. Clintonas pareiškė, kad Europos Sąjungos prekybos taisyklių reforma dėl kurios sutarė R. Sunakas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, gerokai palengvino „Brexit'o“ poveikį Šiaurės Airijai.
„Mes žinome, kaip buvo balsuojama per praėjusius rinkimus“, – kalbėdamas konferencijoje pridūrė buvęs prezidentas.
Konferencijoje kalbėjusi EK pirmininkė nurodė, kad šis susitarimas dėl taisyklių reformos yra nauja pradžia seniems draugams.
Pasak jos, 1998 metų susitarimas buvo sudarytas po to, kai į vyriausybę susibūrė užkietėję priešai iš junionistų ir nacionalistų partijų.
„Istorija ragina dabartinius lyderius žengti panašiu keliu ir kartu kurti Šiaurės Airijos ateitį“, – teigė U. von der Leyen.