Rekordinis atstumas
Asteroidas DA14 penktadienio vakarą praskris virš Indonezijos 27300 kilometrų aukštyje. Tai yra rekordinis tokio dydžio objekto suartėjimas su Žeme. Šiandien, kai pusės futbolo aikštės dydžio asteroidas pralėks palei Žemę, JT darbo grupė užbaigs savo 12 metų trukmės darbą, kuriant veiksmų planą tokioms ypatingoms situacijoms, kai kyla kosminės grėsmės.
„Jeigu toks asteroidas nukris ant Londono, visas miestas kartu su priemiesčiais išnyks nuo Žemės paviršiaus“, – tvirtina Sergio Camacho, vadovaujantis darbui Vienoje esančioje JT kosminės erdvės klausimų valdyboje. Asteroidas DA14 ant Londono nenukris, ir iš viso nenukris ant Žemės, tvirtina NASA.
Tačiau S. Camacho komanda turi pasiūlyti globalią įspėjimo apie asteroidus sistemą, kuri sugebės aptikti, sketi ir nustatyti orbitos objektų pavojaus lygį. Grupė taip pat ragina sukurti specialų padalinį, kuris būtų skirtas asteroidų naikinimui arba jų trajektorijos nukreipimui nuo Žemės.
Rusija, dinozaurai
Nors DA14 ant mūsų planetos nenukris, astronautai ir tarpplanetinių skrydžių propaguotojai tvirtina, kad tai įrodo vieną dalyką: kažkada asteroidas visgi gali suduoti savo smūgį Žemei. Maždaug tokio paties dydžio asteroidas 1908 metais nukrito nutolusiame Rusijos rajone, sunaikindamas milijonus medžių 2000 kvadratinių kilometrų plote. Šį asteroidą žinome kaip Tunguskos asteroidą.
Kaip teigia mokslininkai, 9,5 kilometrų skersmens asteroidas, į Žemę atkeliavęs maždaug prieš 66 milijardus metų, sunaikino dinozaurus.
1998 metais NASA pradėjo ieškoti ir sekti stambiausius asteroidus, kurių skersmuo viršija 1 kilometrą, ir kurie teoriškai galėtų sunaikinti didžiąją dalį žmonijos. Tačiau niekas neužsiima mažesnio dydžio objektų paieškomis. Tokie objektai galbūt ir negalėtų sunaikinti visą civilizaciją, bet galėtų nušluoti nuo žemės paviršiaus visą miestą.
Pasak NASA specialistų, jau yra rasta 1310 stambiausių ir pavojingiausių santykinai arti Žemės esančių objektų. Tačiau tai yra tik 10 proc. visų kosminę grėsmę keliančių objektų.
„Visa ši sritis reikalauja gerokai didesnių resursų ir finansavimo“, – tvirtina Bruce‘as Bettsas, dirbantis su šiais projektais.
2008 metais buvusių astronautų grupė JT pateikė savo ataskaitą, kurioje pasiūlė sukurti reagavimo į asteroidų grėsmę sistemą. JT darbo grupė savo paskutinėje ataskaitoje pagaliau pasiūlė realizuoti šią idėją ir pradėti fiksuoti ir sekti visus netoli Žemės skriejančius objektus.
Asteroidą DA14 praėjusių metų vasarį aptiko astronomų-mėgėjų grupė iš La Sagros observatorijos Pietų Ispanijoje.
„Jeigu mums pasiseks, niekas iš mūsų niekada nepamatys link Žemės artėjančio asteroido. Bet jei nepasiseks, ir mes nieko nepadarysime, mums beliks tik evakuotis“, – teigia S. Camacho.
Kaip reikėtų elgtis tokiu atveju? Link Žemės artėjantį asteroidą galima nukreipti kita linkme specialaus kosminio laivo arba gravitacinio buksiro pagalba. Blogiausiu atveju jį galima bandyti sunaikinti branduoliniu sprogimu.
Kaip teigia S. Camacho, asteroidų grėsmė gali tapti reali po 20-30 metų.