Jūsų kvėpavimas ir nervų sistema – susiję dalykai, todėl skirtingai kvėpuodami galite keisti savo kūno ir proto atsaką į stresą. Negilus ir greitas kvėpavimas dirgina jūsų nervų sistemą. Ir atvirkščiai, gilus ir lėtas padeda nervų sistemai nurimti, nurimstate ir jūs. Pasinaudokite paprastais patarimais, kaip nuraminti savo nervų sistemą giliai ir lėtai kvėpuojant.
• Raskite ramią vietelę, kur jūsų niekas netrukdytų (nei telefonas, televizorius, kompiuteris, nei žmonės).
• Patogiai atsisėskite – jūsų nugara turi būti tiesi. Tai padės jums giliai kvėpuoti.
• Įkvėpkite ir iškvėpkite pro nosį.
• Sąmoningai suvokite savo kvėpavimą. Stebėkite, kaip jūsų plaučius pripildo oras ir iš jų išeina.
• Įkvėpkite dar giliau. Kvėpuokite tik pro nosį, kartu lengvai įtempkite gerklas – judant orui, iš įtemptų gerklų pasigirs nestiprus garsas. Tai ir yra specifinis jogų kvėpavimas. Ši kvėpavimo technika suaktyvina jūsų diafragmą, pagilina kvėpavimą ir nuramina įaudrintą protą.
Kai visą tai atliksite (tai užtruks maždaug 5 minutes), galėsite pereiti prie kvėpavimo pratimų.
1) Giliai įkvėpkite (mintyse suskaičiuokite iki 6–8), giliai iškvėpkite (mintyse suskaičiuokite iki 6–8). Pakartokite tai 5–10 kartų.
2) Po paskutinio gilaus iškvėpimo sulaikykite kvėpavimą (kūnas ir mintys visiškai atpalaiduoti), mintyse suskaičiuokite iki 6–8. Giliai įkvėpkite (suskaičiuokite iki 6–8). Pakartokite 3 kartus.
3) Atlikę 3 „iškvėpimas–sulaikymas–įkvėpimas“ ciklus, keletą kartų laisvai, bet giliai iškvėpkite ir įkvėpkite.
4) Po paskutinio gilaus įkvėpimo sulaikykite kvėpavimą, tik šįkart mintyse suskaičiuokite iki 10 – 12. Giliai iškvėpkite. Pakartokite 3 kartus.
5) Atlikę 3 „įkvėpimas–sulaikymas–iškvėpimas“ ciklus, bent 5 kartus laisvai iškvėpkite ir įkvėpkite.
6) Jei norite, du ar tris kartus atlikite visą kvėpavimo ciklą nurodyta seka (1–5 punktai) arba pamažu grįžkite prie įprasto kvėpavimo: atpalaiduokite gerklas, tačiau nesiliaukite stebėję, kaip oras laisvai teka į plaučius ir iš jų. Šitaip pakvėpavę keletą minučių pajusite energiją plūstant į kūną, jūsų mintys nurims ir išskaidrės.
Dabar galite tęsti savo dienos darbus.
Jocke Salokorpi, Ashtanga jogos mokytojas