Tuo metu Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastebėjo, kad darbuotojų darbo pareigų pažeidimai gali būti skirstomi į šiurkščius ir nešiurkščius. Už vienus gresia atleidimas, o už kitus gali būti atimta piniginė premija.
Bijo, kad atleis iš darbo
Gyventojai socialiniame tinkle diskutavo apie darbdavių skiriamus įspėjimus.
„Ką tie įspėjimai reiškia, ar jį gavus gresia atleidimas? Kaip jį galiu panaikinti?“ – klausė vyras.
Komentatoriai svarstė, kad jis galbūt nusižengė darbdavio taisyklėms.
„Juk už nieką įspėjimų niekas neskiria. Matyt, kažką padarėte ne taip, nusižengėte taisyklėms. Tačiau, jeigu iš karto neatleido, jūsų tikrai ir neatleis“, – rašė moteris.
Tuo metu kita komentatorė tikino, kad įspėjimai yra neteisėti.
„Jeigu darbuotojas padaro tam tikrą nusižengimą, jis gali būti atleistas. Tačiau įspėjimų prieš atleidimą niekas neskiria“, – tikino ji.
Darbuotoją gali atleisti
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pažymėjo, kad Darbo kodeksas nenumato galimybės darbuotojui taikyti tam tikras drausmines nuobaudas, įskaitant pinigines baudas, už padarytus darbo pareigų pažeidimus.
Tačiau anot VDI, Darbo kodekse yra numatyti atvejai, kuomet darbuotojo padaryti darbo pareigų pažeidimai yra laikomi šiurkščiais, ir dėl kurių darbdavys turi teisę darbuotoją atleisti, t. y:
- neatvykimas į darbą visą darbo dieną ar pamainą be pateisinamos priežasties;
- pasirodymas neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų darbo metu darbo vietoje, išskyrus atvejus, kai tokį apsvaigimą sukėlė profesinių pareigų vykdymas;
- atsisakymas tikrintis sveikatą, kai toks tikrinimas pagal darbo teisės normas privalomas;
- smurtas ar priekabiavimas, įskaitant psichologinį smurtą ir smurtą ar priekabiavimą dėl lyties;
- tyčia padaryta turtinė žala darbdaviui ar bandymas tyčia padaryti jam turtinės žalos;
- darbo metu ar darbo vietoje padaryta nusikaltimo požymių turinti veika;
- kiti pažeidimai, kuriais šiurkščiai pažeidžiamos darbuotojo darbo pareigos.
„Darbdavys taip pat gali atleisti darbuotoją už padarytus 2 nešiurkščius tokius pačius darbo pareigų pažeidimus, kuriuos skiria ne ilgesnis negu 12 mėnesių terminas.
Tačiau darbo pareigų pažeidimas turi būti užfiksuotas, paprašyta darbuotojo pasiaiškinti dėl padaryto darbo pareigų pažeidimo, nustatant protingą terminą pasiaiškinimui pateiki. Jeigu padarytas nešiurkštus darbo pareigų pažeidimas, darbdavys per 1 mėnesį nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos darbuotoją gali įspėti apie galimą atleidimą už 2 tokį patį darbo pareigų pažeidimą“, – komentavo VDI.
Už pažeidimą gali neskirti premijos
Pasak VDI, darbuotojo atleidimas dėl padaryto šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo ar 2 nešiurkščių darbo pareigų pažeidimų, darbuotojui yra padaryto darbo pareigų pažeidimo (-ų) pasekmė.
„Darbuotojo padaryto darbo pareigų pažeidimo, darbdavys turi teisę: neskirti premijos, skirtos paskatinti darbuotoją už gerai atliktą darbą, veiklą ar veiklos rezultatus, jeigu darbo pareigų pažeidimas padarytas per paskutinius 6 mėnesius.
Tiek teikiant darbuotojui įspėjimą dėl padaryto darbo pareigų pažeidimo, tiek darbdaviui priimant sprendimą dėl atleidimo, darbdavys turi būti įvertinęs pažeidimo ar pažeidimų sunkumą ir padarinius, padarymo aplinkybes, darbuotojo kaltę, priežastinį ryšį tarp darbuotojo veikos ir atsiradusių padarinių, jo elgesį ir darbo rezultatus iki pažeidimo ar pažeidimų padarymo“, – komentavo VDI.
Anot VDI, jeigu darbuotojas dėl įspėjimo paskyrimo patiria tam tikras teisines pasekmes, pavyzdžiui, netenka skiriamos premijos ir pan., ar darbdaviui nusprendus pasinaudoti teise nutraukti darbo santykius, darbuotojas savo pažeistas teises galėtų ginti kreipdamasis į darbo ginčų komisiją“, – komentavo VDI.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!