• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Džordžijos Technologijos instituto (JAV) mokslininkai, pasitelkę vadinamąjį mechaninio sužadinimo metodą, sukūrė jutiklių sistemą, kuri prisilietimus jaučia lygiai taip pat, kaip ir žmogaus pirštų galiukai. Šis išradimas gali tapti tikru proveržiu robototechnikoje ir dirbtinių galūnių gamyboje, skelbia „CNet News“.

REKLAMA
REKLAMA

Skaidrios ir lanksčios plokštelės su daviklių masyvais naudoja apie 8 tūkstančius vadinamųjų takselių – lietimui jautrių tranzistorių, gebančių nepriklausomai generuoti pjezoelektrinius signalus, tai yra, leisti elektros srovę esant mechaniniam sužadinimui. Kiekvienas iš šių takselių sudarytas iš maždaug 1500 nanolaidininkų, pagamintų iš cinko oksido. Jie sujungti su elektrodais plonu aukso sluoksniu, o tai leidžia davikliams fiksuoti spaudimo pokyčius iki 10 kilopaskalių ribose. Pasak mokslininkų, lygiai toks yra ir žmogaus odos jautrumas.

REKLAMA

Pasak tyrėjų, bet koks mechaninis judesys, pavyzdžiui, roboto rankų ar pirštų judėjimas, gali būti verčiamas valdymo signalais. Tai leis padaryti dirbtinę odą „nuovokesne“ ir labiau panašia į žmogaus odą. Tokia dirbtinė oda jaus aktyvumą savo pačios paviršiuje.

Elektroninė lytėjimo pojūčių imitacija buvo sena robototechnikos kūrėjų svajonė, ir ją pavyko įgyvendinti tikslai matuojant pasipriešinimo pokyčius, sakoma pranešime. Tačiau Džordžijos Technologijos instituto specialistai pasirinko kitokį metodą. Jie matavo itin mažus poliarizacijos svyravimus, kuomet pjezoelektrinės medžiagos, tokios kaip cinko oksidas, yra veikiamos mechaniškai. Tokiuose tranzistoriuose pjezoelektriniai krūviai kontroliuoja per nanolaidininkus tekančias sroves.

Amerikiečių mokslininkų teigimu, jiems pavyko sukurti visiškai naują technologiją, kuri leis kontroliuoti elektroninius įrenginius tiesioginiu būdu, naudojant mechaninį sužadinimą. Šią technologiją bus galima naudoti ne tik robototechnikoje ar elektroninių protezų gamybos srityje, bet ir kitose, kur vienaip ar kitaip susiduriama su mechanine deformacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų