Diskusijos apie įdegio injekcijas internete suaktyvėjo, kuomet itin daug visuomenės dėmesio sulaukusi panevėžietė, grožio salono savininkė Arūnė Dabkė, galima krepšininko Simo Jasaičio mylimoji, paskelbė ne tik naudojanti, Lietuvoje nelegalias įdegio injekcijas, bet jomis ir prekiaujanti.
Moterį rezultatai džiugina, o neigiamo šalutinio poveikio, apie kurį buvo girdėjusi, nejaučia.
„Manau, tai – saugu. Bent jau kokią turiu informaciją, tai saugu. Pati naudoju ir jokių blogumų, kaip anksčiau buvo minėta, nėra visiškai“, – tv3.lt teigė A. Dabkė.
Moteris sako injekcijas išbandanti pirmus metus. Neva jomis susigundė matydama, jog draugas sėkmingai preparatą naudoja jau 5 metus.
„Aš pirmi metai naudoju, bet draugas jau 5 metus ir nėra jokių sveikatos pokyčių. Tad žinodama tai ir aš susigundžiau. Klienčių kiek klausiu ar kolegių, kurios naudoja, nieko blogo nėra“, – sako Arūnė.
Nelegalus produktas negąsdina
Pasak moters, injekcijas reikia susileisti insulinėmis adatomis į pilvą, rankas ar kojas.
„Pilvas, ranka ar koja su insulinėm adatytėm. Pirmas 7 dienas kasdien po 0,1 miligramą, tai čia labai nedaug“, – mano A. Dabkė.
Paklausta ar nebaisu dėl galimo šalutinio poveikio, naudojant Lietuvoje neregistruotą preparatą Melanotan-2, moteris teigė, jog nors nuomonių ir daug – ji dėl grėsmės sveikatai nesibaimina.
„Čia ne vaistas yra, tai ir negali būti kaip vaistas registruotas, jie nieko negydo. Buvo daug nuomonių, bet (tiekėjai) turi visas licenzijas, jie ir prisiima visą atsakomybę. Aš tik, kad padedu reklamuoti“, – tv3.lt teigė A. Dabkė bei pridūrė, kad susidomėjusiųjų injekcijomis skaičius išties didelis. Šiems jau siūloma išbandyti ne tik leidžiamus, bet ir uostomus preparatus, skatinančius odos tamsėjimą.
„Daug susidomėjusių. Ir dar buvo pasiūlymas išbandyti naujieną, uostyti per nosį“, – aiškina A. Dabkė.
Tamsina odą, didina libido
Įdegio injekcijas moteris sako įsigyjanti iš oficialaus tiekėjo „Bronze Body“. Internetiniame jų puslapyje rašoma, kad 20 dozių preparato kainuoja 29.99 Eur. Rinkinys – 34.99 Eur. Į jį įeina specialus tirpalas ir 20 injekcijoms suleisti skirtų adatų.
Internetinėje svetainėje įdegį skatinantis preparatas – Melanotan II pristatomas kaip natūralaus odoje esančio melanino peptidas, kuris stimuliuoja melanino gamyba kūne (melaninas išsiskiria natūraliai kuomet gaunama UV spindulių, taip apsaugodamas odą nuo saulės spindulių daromos žalos) nuo to oda įgauna natūralų, rudą, gražiai spindintį įdegį, atrodo atjaunėjusi ir yra atsparesnė neigiamiems UV spinduliams bei nudegimams saulėje.
Pasiryžusiems saulės vonias iškeisti į įdegio injekcijas teigiama, kad preparatas ne tik skatina odos tamsėjimą, bet turi ir kitų teigiamų efektų: sumažėja apetitas, padidėja libido bei jaučiamas riebalų deginimo efektas.
Injekcijas neva gali naudoti žmonės, kurie turi I-II-III tipo odą. Net ir tie, kurie yra jautrūs saulės spinduliams.
„Injekcijos atliekamos su mažytėmis insulininėmis adatomis į pilvo „riebaliuką" arba raumenis (pečius ar šlaunis)”, – rašoma internetinėje svetainėje.
Nelegalus preparatas - negalima naudoti
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) dar 2009 metais, buvo išplatinusi pranešimą ir visuomenę įspėjusi, kad preparatas Melanotan-2 neregistruotas nei Lietuvos, nei Bendrijos vaistų registruose. Tad injekcijų negalima naudoti. Preparato veiklioji medžiaga (melanocitus stimuliuojantis hormonas) nėra ištirta.
„Melanotan-2 neregistruotas nei Europos Sąjungoje, nei kitose valstybėse. Vartoti šį preparatą gali būti nesaugu, todėl Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba įspėja gyventojus nepirkti ir nevartoti šio preparato.
Melanocitus stimuliuojantis hormonas nevartojamas ligoms gydyti ar jų profilaktikai. Juo labiau negalima jo vartoti sveikiems žmonėms kosmetiniais tikslais”, – aiškina VVKT Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus specialistai.
Tai ne kosmetikos gaminys
LR Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai patvirtino, kad šis preparatas negali būti naudojamas ir kaip kosmetikos gaminys.
„Galime patvirtinti, kad šis preparatas tikrai nėra vaistas ir kaip vaistas jis Lietuvoje neregistruotas. Taip pat jis negali būti priskirtas kosmetikos gaminiams, kadangi kosmetikos gaminiai yra skirti tik išorinėms žmogaus kūno dalims (epidermiui, plaukams, nagams, lūpoms ir išoriniams lyties organams) arba dantims ar burnos ertmės gleivinei valyti, kvėpinti, pakeisti išvaizdą, apsaugoti išlaikyti jų gerą būklę arba pašalinti kūno kvapus.
Taigi pagal naudojimo būdą - skirtas naudoti injekcijomis, o pagal veikimo mechanimą – stimuliuoja melanino gamybą, tad negali būti klasifikuojamas kaip kosmetikos gaminys.
Kosmetikos gaminiai turi būti naudojami tik išoriškai, o jų poveikis negali modifikuoti fiziologinių organizmo funkcijų”, – tv3.lt teigė SAM Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyr. specialistė Regina Burbienė.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovai tikina, kad skundų dėl įdegio injekcijų gavę nėra. Tačiau pabrėžia, kad Lietuvoje neregistruotais preparatais prekiauti draudžiama.