Su piratais, užgrobusiais tanklaivį "Bow Asir", derėsis jo savininkė bendrovė "Salhus Shippuing AS".
Taip sutarta pirmadienį per Norvegijos užsienio reikalų ministerijoje (URM) vykusį suinteresuotų valstybių ambasadų ir Norvegijos laivų asociacijos atstovų susitikimą.
"Svarbiausia žinia, paskelbta per šį susitikimą, - kad visi įgulos nariai yra sveiki. Jiems buvo sudarytos galimybės susisiekti su artimaisiais", - pirmadienį BNS sakė Lietuvos URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento vadovas Rolandas Kačinskas.
Anot jo, Norvegijos URM kitų šalių atstovams nepranešė, kokius konkrečius reikalavimus kelia Somalio piratai. Tik sutarta, kad dėl to derėsis bendrovė "Salhus Shippuing AS". Ji paskyrė už tai atsakingą asmenį.
"Norvegijos valstybė į derybas nesikiš", - pranešė R.Kačinskas.
Paklaustas, ar Lietuva svarstytų galimybę sumokėti dalį išpirkos, jeigu jos būtų paprašyta, diplomatas atsisakė tai komentuoti. Tarp nelaisvėn patekusių įgulos narių yra ir Lietuvos pilietis.
Lietuvos URM atstovo teigimu, norvegų diplomatai pažadėjo palaikyti ryšį su mūsų diplomatais ir kiekvieną savaitę informuoti apie situaciją.
Nei Norvegijos valdžios, nei laivybos bendrovės atstovai, pasak R.Kačinsko, nesiryžo prognozuoti, kiek gali užtrukti išlaisvinimo operacija. Panašiais atvejais greičiausiai piratams įkliuvusius jūreivius yra pavykę išvaduoti po savaitės, ilgiausiai nelaisvėje jūrininkams teko praleisti 260 dienų. Vidutiniškai užgrobtas įgulas pavyksta išlaisvinti per tris mėnesius.
"Mūsų pozicija - kad prioritetas turi būti teikiamas įgulos saugumui. Nuo tolesnių komentarų Lietuvos URM susilaikys, kad nesukeltų didesnio rezonanso", - tvirtino R.Kačinskas.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas pirmadienį žurnalistams teigė, kad "per daug didelis eskalavimas šiuo klausimu gali sukelti papildomų svertų užgrobėjams derantis vienais ar kitais klausimais su laivo savininkais".
Norvegų bendrovei "Salhus Shippuing AS" priklausantį 23 tūkst. tonų norvegų laivą "Bow Asir", registruotą Bahamuose, piratai užėmė ketvirtadienio rytą. Jame buvo 27 įgulos nariai, tarp jų - 19 filipiniečių, 5 rusai, po 1 lenką, norvegą ir lietuvį.
URM minėto piliečio tapatybės neskelbia saugumo sumetimais, žiniasklaidoje skelbta, kad tai - klaipėdietis Pavelas Galijevskis.
Lietuvos pilietis pirmą kartą pakliuvo į Somalio piratų nelaisvę.
Kompanija "Salhus Shippuing AS" ketvirtadienį 7.29 val. Grinvičo (9.29 val. Lietuvos) laiku gavo pranešimą iš laivo, jog jį puola du maži laivai, kurie gali būti piratų.
Netrukus, 7.45 val. (9.49 val.) kapitonas pranešė, kad piratai įlipo į laivą. Dar po trijų valandų "Salhus Shipping" gavo elektroninį laišką, jog 16 ar 18 ginkluotų piratų kontroliuoja laivą, sakė bendrovės direktorius Peras H.Hansenas.
Pernai Somalio piratai šiame regione atakavo daugiau kaip 130 prekybinių laivų, tai dvigubai daugiau negu 2007-aisiais, nurodo Tarptautinis laivybos biuras.
Šiais metais piratų aktyvumas sumažėjo - pablogėjus orams ir sustiprinus užsienio karinių laivų patruliavimą Adeno įlankoje.