Penktadienį Šiaulių dailės galerijoje meninę eksperimentinę kolekciją „Fobijos“ pristatę studentai kvietė susirinkusiuosius akis į akį susidurti su savo baime. „Jos gąsdina, jos domina, jų daug. Surask savo baimes“, — ragino autoriai.
Kolekciją per semestrą sukūrė dešimt Šiaulių universiteto Taikomosios dailės ir verslo aprangos dizaino specializacijos ketvirtakursių.
Fobijų temą studentai pasirinko neatsitiktinai, įsitikinę, kad gyvena visuomenėje, kurioje baimės itin gausu. Kiekvienas autorius kūrė po du modelius, atspindinčius vis kitokią baimę — nuo klaustrofobijos, aukščio, vorų, sustorėjimo baimės iki socialinių fobijų.
Dvidešimčiai modelių daugiausia naudoti tradiciniai audiniai — trikotažas, džinsas, papildyti aprangai neįprastomis medžiagomis — metalu, plastiku. Tema autorius įpareigojo rinktis tamsias, niūrias spalvas, judesius varžančius drabužių modelius.
Vienos iš autorių, Jovitos Vaičiulytės žodžiais, kolekcija — labai įvairi, skirtinga ne tik dėl pasirinktos baimės, bet ir pačių studentų: „Ši kolekcija — nevientisa. Mes tokie skirtingi, kad, išskyrus temą, medžiagas ir vieną-kitą siluetą, nieko panašaus vieno į kitą šioje kolekcijoje nėra“.
„Fobijos“ kurtos per paskaitą — projektavimo modulį. Jo dėstytoja, Taikomosios dailės ir technologijų katedros lektorė Regina Vaitkevičienė, padėjusi dienos šviesą išvysti jau ne vienai studentų kolekcijai, tikino, kad ši — išskirtinė.
„Tai nėra vien kolekcija, tai — renginys, spektaklis. Į pagalbą pasikvietėme gausų būrį pagalbininkų — kitų specialybių Menų fakulteto studentų. Audiovizualinio meno specialybės studentai pasirūpino ne tik kolekcijos muzika ir fonu. Dar prieš kolekcijos pristatymą jie padėjo surengti modelių fotosesiją, filmavimą, iš kurio medžiagos vėliau bus kuriamas filmas. Muzikos pedagogikos katedros studentų nuopelnas — gyva kolekcijos vakaro muzika. Estrados meno specialybės studentai paruošė miniatiūras fobijų tema“, — vardino lektorė.
Marina Visockienė