Kiekvienoje epochoje grožio etalonas buvo skirtingas, tačiau tvirtas, grakštus, taisyklingai suformuotas kūnas visais laikais kėlė susižavėjimą. Kiekvienam yra malonu matyti gražiai nuaugusį, taisyklingos laikysenos žmogų.
Laikysena – tai harmoningas žmogaus išsivystymas, gera sveikata ir grožis. Ji turi didžiulę reikšmę žmogaus išvaizdai ir savijautai. Žmogus, kurio laikysena yra taisyklinga jaučiasi laisvesnis, patenkintas ir pasitikintis savimi. Tačiau reikia atminti, kad taisyklinga laikysena nebūna įgimta ir ją reikia lavinti.
Šiuo metu laikysenos sutrikimai yra vieni iš labiausiai paplitusių kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų. Ji trukdo normaliai vidaus organų fiziologinei veiklai, dėl to greitai pavargstama, jaučiami skausmai nugaros srityje. Taisyklinga laikysena priklauso nuo stuburo ir jo linkių, raumenyno ir harmoningo jo išsivystymo.
Stuburas – tai centrinė tampri žmogaus kūno ašis, kurią sudaro slanksteliai, tarp jų esantys diskai ir gausybė palaikančių raiščių bei raumenų. Pagrindinė stuburo funkcija – atraminė. Jis apsaugo nugaros ir galvos smegenis nuo sutrenkimų, kai kūnas juda. Stuburui judėti padeda raumenys. Vieni iš svarbiausių yra gilieji nugaros raumenys.
Tose kaulų vietose, prie kurių prisitvirtinusios raumenų sausgyslės, susidaro kaulų iškilimai, o jų dydis priklauso nuo raumenų stiprumo. Kaulai labiausiai stiprėja tose vietose kurioms tenka didžiausias krūvis ar tempimas. Į dirbantį organą patenka daugiau kraujo ir kuo didesnį darbą atlieka raumenų skaidulos, tuo daugiau maisto medžiagų ir deguonies joms atneša kraujas. Kuo intensyviau vystosi raumenys, tuo tvirtesni tampa kaulai.
Mūsų kūnas yra tobula visuma ir viskas čia yra susiję. Tam, kad nugara būtų tiesi labai svarbu išlaikyti ir dvasinę sveikatą, palaikyti teigiamą nusiteikimą. Stresas ir nervinė įtampa sukelia raumenų persitempimą ir tai atsispindi kūne. Tačiau netgi labai sunkius sutrikimus galima pagydyti suformavus taisyklingą laikyseną ir čia mums gali padėti joga – vienas seniausių ir labiausiai išvystytų sąmoningo ir harmoningo žmogaus tobulinimosi metodų.
Jogos pozos, arba asanos, sistemingai veikia visas kūno dalis – ištempia ir tonizuoja raumenis ir raiščius, suteikia stuburui ir sąnariams lankstumo, gerina kraujo apytaką. Reguliariai atliekamos asanos stiprina organizmą, gerina organų veiklą. Nugaros raumenų tempimas ir padidėjęs lankstumas padeda išvengti raumenų sustingimo, o stiprūs ir lankstūs raumenys – gera parama stuburui.
Vėžlys. Tai atpalaiduojanti padėtis, kurios metu tempiami nugaros raumenys.
Atsiklaupkite. Ištieskite rankas į priekį ir padėkite ant žemės. Kaktą taip pat padėkite ant žemės kuo toliau nuo kelių. Rankomis pasitempkite į priekį, kol pajausite tempimą nugaroje ir šonuose. Padėtyje išbūkite 1-2 minutes.
Katė. Ši padėtis ištempia nugaros raumenis.
Atsistokit keturiom taip, kad kojos ir rankos būtų statmenos grindims. Galvą laikykite tiesiai. Iškvėpę išrieskite nugarą aukštyn, o galvą atpalaiduokite. Būkite 1-2 min. Grįžkite į pradinę padėtį.
Šuo. Šioje padėtyje dalyvauja daug kūno dalių, ji šalina kaklo ir pečių sąstingį.
Atsistokite į „katės“ padėtį. Prispauskite delnus ir kojų pirštus prie žemės. Pakelkite dubenį aukštyn, galvą atpalaiduokite. Pirmiausiai tiesinkit nugarą. Jei nugara išsirietusi, sulenkite kelius. Būkite apie 1 min. Ir sugrįžkite į „katės“ padėtį.
Lenta. Stiprina nugaros ir pilvo raumenis.
Iš „katės“ padėties ištieskite po vieną kojas. Kojų pirštus paspauskite į žemę, o kulnus pastumkite tolyn. Galvą pakelkit. Įtempkite pilvo raumenis neleisdami kūnui suglebti. Padėtyje pabūkite 30 s ir nusileiskite į „vėžlio“ padėtį.
Kobra. Šioje padėtyje tonizuojami paviršiniai ir gilieji nugaros raumenys. Didina lankstumą, jaunina stuburo nervus. Pašalina nugaros skausmą atsiradusį dėl pervargimo.
Atsigulus ant pilvo rankas sunerkite už nugaros. Įkvėpę pakelkite galvą, pečius ir krūtinę į viršų. Būkite apie 1 min, nusileiskite ir atsipalaiduokite.
Straipsnio autorė Aurelija Bagdonavičienė