„Specialiųjų tyrimų tarnyba savo iniciatyva nuolat stebi viešojoje erdvėje pateikiamą informaciją ir ją vertina, apie jūsų minėtus viešuosius pirkimus taip pat. Kalbant bendrai apie viešuosius pirkimus, vykdomus neskelbiamų derybų būdu, jie yra leistini įstatymo nustatytais atvejais, tačiau antikorupciniu požiūriu tokie pirkimai yra vieni rizikingesnių, kadangi suteikia pakankamai plačią diskreciją perkančiajai organizacijai pirkimo procese, dėl ko gali mažėti procedūrų skaidrumas ir konkurencija. Todėl vykdant viešuosius pirkimus neskelbiamų derybų būdu turi būti imamasi rizikos valdymo priemonių“, – nurodė Specialiųjų tyrimų tarnybos laikinoji komunikacijos skyriaus viršininkė Julija Gorovniovaitė.
„Informuoju, kad šiandien gavome Seimo Antikorupcijos komisijos kreipimąsi dėl minėtų viešųjų pirkimų skaidrumo, informaciją vertinsime“, – pridūrė tarnybos atstovė.
Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Darius Vedrickas naujienų portalui tv3.lt teigė, kad tarnyba yra gavusi tik vieną skundą iš bendrovės „Bitė Lietuvą“ dėl tinklo ir jo veikimui skirtų prekių nuomos pirkimo iš bendrovės „Telia Lietuva“, tačiau kartu spręs, ar reikia atlikti vertinimus ir dėl kitų pirkimų, sudarytų neskelbiamų derybų būdu.
„Daugiau skundų iš rinkos dalyvių nesame gavę, tačiau situaciją stebime ir priimsime sprendimą, ar atlikti vertinimus ir dėl kitų pirkimų, kurie buvo sudaryti neskelbiamų derybų būdu“, – teigė D. Vedrickas.
Vyriausybė Užsienio reikalų ministeriją paskyrė pagrindine NATO viršūnių susitikimo Vilniuje organizatore kartu su valstybės valdoma įmone „Litexpo“. Pastaroji, kone, viską, kas reikalinga vadovų susitikimui, perka neskelbiamų derybų būdu, kas reiškia, kad valstybė gali permokėti už įvairias paslaugas, nes toks mokesčių mokėtojų pinigų leidimo būdas yra mažiausiai skaidrus.
Valstybei priklausanti „Litexpo“ savo pirkimus neskelbiamų derybų būdu motyvuoja ypatinga skuba, o bent vienoje vietoje ypatingos skubos priežastimi nurodomos ne objektyvios aplinkybės, bet Vyriausybės įtaka. Dėl tokios skubos Lietuva už paslaugas galimai permoka.
„Prekes reikėjo įsigyti ypač skubiai. Skuba priklausė ne nuo perkančiosios organizacijos sprendimų, o buvo įtakota Vyriausybės sprendimų”, – pirkdama telekomunikacijų paslaugas iš „Telia Lietuva“ už 2,7 mln. eurų motyvavo „Litexpo“.
„Bitė Lietuva“ šį sprendimą apskundė Viešųjų pirkimų tarnybai, bendrovės direktorius Gintas Butėnas viešai teigė, kad „Bitė Lietuva“ tas pačias paslaugas galėjo pasiūlyti 0,94 mln. eurų pigiau.
Neskelbiamų derybų būdu už 1,5 mln. eurų „Litexpo“ įsigijo apšvietimo įrangą iš „Muzikos ekspreso“, už 1,6 mln. eurų – išsinuomojo vaizdo ir konferencinę įrangą bei jos priežiūros paslaugas iš „Screen Service“.
Per neskelbiamas derybas už 788 tūkst. eurų „Litexpo“ įsigijo su renginiais susijusių paslaugų iš įmonės „Konferenta“, už 630 tūkst. eurų – išsinuomojo konstrukcijas iš „Topaz LT“, už 553 tūkst. eurų nuomojama garso įranga ir perkamos priežiūros paslaugos iš „UP Records“.
Neskelbiamos derybos lėmė, kad už 361 tūkst eurų įmonė „Energotecha“ užtikrins elektros energijos tiekimą NATO viršūnių susitikimui, už 203 tūkst. eurų „Statybų techninė priežiūra“ užtikrins, kad viskas atitiktų techninius reikalavimus, už 121 tūkst. eurų „Scenos dizaino idėjos“ teiks projektavimo paslaugas, už 60 tūkst. eurų įmonė „Design Point LT“ suteiks dizaino paslaugas.
Bet, pavyzdžiui, vėliavų stiebams ir jų montavimo paslaugų pirkimui buvo pasirinktos skelbiamos derybos – paslaugas už 35 tūkst. eurų suteiks „AKA Baltic“. Mobilių konteinerių nuomai irgi pasirinktos skelbiamos derybos ir juos už 23 tūkst. eurų išnuomos „BMR Container“.
Dažniausiai pasirenkant neskelbiamų pirkimų būdą „Litexpo“ lakoniškai nurodė Viešųjų pirkimų įstatymo straipsnį, kuriuo leidžiami tokie pirkimai „jeigu neišvengiamai būtina pirkimą atlikti ypač skubiai dėl įvykio, kurio perkančioji organizacija negalėjo numatyti, kai tokio pirkimo neįmanoma atlikti atviro, riboto konkurso ar skelbiamų derybų būdais šiame įstatyme nustatytais terminais. Aplinkybės, kuriomis grindžiama ypatinga skuba, jokiu būdu negali priklausyti nuo perkančiosios organizacijos“.
NATO vadovų susitikimas Vilniuje vyks liepos 11-12 dienomis.