• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žimantas Pacevičius trečiadienį patvirtino, kad STT yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl buvusio Ignalinos atominės elektrinės (IAE) vadovo Osvaldo Čiukšio galimai neskaidriai sudarytos sutarties su viena saugos tarnyba. Buvusio vadovo gynybą, esą jo byla yra politinė, Ž. Pacevičius vadina įprasta.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra tam tikro žmogaus ar žmonių gynybinė pozicija, ir tai yra normalu. Mums tai yra įprasta“, – trečiadienį sakė Ž. Pacevičius.

REKLAMA

Trečiadienį Seimo pirmininkė Irena Degutienė, komentuodama IAE susidariusią situaciją, „Žinių radijui“ sakė: „Mane kaip žmogų jaudina ta situacija, tai yra ypatingos paskirties objektas atominė elektrinė. Ir bet kokie skandalai ar kažkokie neaiškumai toje veikloje, be abejo, kelia susirūpinimą. Čia ne autobusų stotis ar dar kažkas ir to stabilumo atominei elektrinei labai norėtųsi, kad jisai būtų. Aš negaliu pakomentuoti, kodėl, nes tik tiek, kiek žiniasklaidoje skaitau tą, ką sako ministras, ką sako buvęs atominės elektrinės direktorius. Bet aš manau, kad nėra gerai toks neaiškumas arba tokia padėtis, kokia yra dabar susiklosčiusi“.

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs IAE vadovas, o nuo šių metų balandžio Korporatyvinių reikalų direktorius O. Čiukšys „Balsas.lt“ sakė, kad pastaruoju metu priverstas dirbi tik formaliai, tačiau savo noru iš pareigų trauktis neketina.

„Aš jo (generalinio direktoriaus Ž. Jurkšaus – red. past.) klausiau tarnybiniais raštais, pavyzdžiui, kodėl mane nušalino nuo komandiruotės. Yra  suplanuota eilė susitikimų – ar jis ruošiasi atšaukti ir tuos susitikimus? Juk vyksta darbas, žmonės dirba ruošdami susitikimus, ir negalima su tuo juokauti. Nei raštu, nei žodžiu – niekaip nesu apie tai informuotas, – „Balsas.lt“ sakė O. Čiukšys. – Formaliai dirbu, bet šiandien, pavyzdžiui, visą dieną su žiniasklaida bendrauju. Tai  nenormalu, ne tuo turi užsiimti uždaromos atominės elektrinės darbuotojai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar yra sulaukęs užuominų, jog turėtų trauktis iš pareigų, ir dėl ko, O. Čiukšys sakė:

„Tikrai neketinu trauktis, nors ir gavau pasiūlymą arba išeiti savo noru, arba būsiu atleistas pagal 235 straipsnį, kaip buvo paaiškinta direktoriaus. Tai už grubius darbo drausmės pažeidimus. Tai yra maksimali nuobauda darbuotojui, ji turi atspindį jo tolimesnėje karjeroje, net šeimai gali turėti pasekmių. Kadangi (atleidimas – red. past.) pagal 235 straipsnio 7 postraipsnį – tai už vagystes, iššvaistymą lėšų ir t. t. Buvo motyvuojama tuo, kad STT pradėjo ikiteisminį tyrimą mano ir kitų asmenų atžvilgiu“, – pasakojo O. Čiukšys.

REKLAMA

Jo teigimu, Lietuvoje yra buvę atvejų, kai žmones atleido iš darbo pagal šį straipsnį, bet teismas juos grąžino į darbą.

„Teisinė valstybė numato, kad turi būti teismo nutartis, turi būti įrodyta kaltė, tada jau galima imtis nuobaudų to darbuotojo atžvilgiu“, – aiškino jis.

„Balsas.lt“ O. Čiukšys sako nesijaučiąs kaltas, ir jeigu vis dėlto būtų atleistas, ketina kreiptis į teismą.

REKLAMA

„Be abejo kreipsiuosi į teismą, kadangi žinau, jog ta byla yra sufabrikuota. Niekur nėra mano parašų, rezoliucijų. Ji vykdoma politiniu užsakymu. Menkavertė byla, sutartis, kurios pagrindu tai daroma – 130 tūkst. litų metams. O mes esame atidavę į STT medžiagą dėl žalos įmonei 60 mln. – reikėtų skubiai apklausti to laikotarpio valdybos narius (...)  Ten reikia tyrimus daryti, nes tai kriminalas, yra išvogti valdybos protokolai iš archyvo. Tai akivaizdus požymiai. O čia imituojama veikla. Ne pirmą kartą mūsų teisėsaugos institucijos naudojamos politiniams tikslams“, –  tvirtina O. Čiukšys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, kuo galėjo neįtikti, O. Čiukšys sakė:

„Man buvo paaiškinta, kai atsisveikinau su generalinio direktoriaus postu, kad priežastis yra „MG Baltic“ darbuotojos priėmimas, nes jie oligarchai ir per savo darbuotojus bando daryti įtaką energetikos projektams. Aš suabejojau tokiomis darbuotojos galimybėmis. Ji (...) neturėjo pavaldinių, parašo teisės neturėjo – kad taip smarkiai galėtų daryti įtaką įmonėje, aš turėjau didelių abejonių. Bet buvo paaiškinta, kad yra ir kitų įmonių, iš kurių nereikėtų priimti darbuotojų. Buvo ir kitų įvairių (pageidavimų – red. past.). Bet ministras pasižymi tokiais sprendimais – kai pakliūni į „juoduosius sąrašus“.  Kokiais sumetimais pakliūni – neaišku, bet jau ne vieną vadovą taip pakeitė. Tik nė vienas nešnekėjo, kaip aš“.

REKLAMA

Atsakydamas į Balsas.lt klausimą, kodėl nusprendė prabilti viešai, IAE Korporatyvinių reikalų direktorius O. Čiukšys aiškino:

„Aš neturėjau kito pasirinkimo. Negaliu savo kolegoms į akis žiūrėti. Aš jų tiek prisikviečiau į Visaginą (...) Jeigu aš nepasakysiu, kas darosi, neatkreipsiu dėmesio, sekančiai komandai irgi bus labai sunku“.

REKLAMA

Procesai, susiję su jėgainės uždarymu, O Čiukšio teigimu, vyksta, bet yra nemažai taisytinų dalykų.

„Šiandien specialiai sakiau, kad yra chaosas – kad politikų dėmesį atkreipčiau, nes negali įmonėje taip būti. Darbuotojai neturi vadovo, vadovas nevyksta, iš generalinio direktoriaus jie negirdi jokių paaiškinimų kas vyksta jau 2-3 mėnesius. Tai nenormalu, bet kokioje įmonėje tai sukelia chaosą. (...) Turi išeiti ir paaiškinti vadovai –  ir ministerijos, ir generalinis direktorius: parodyti krypti, kur turi kolektyvas eiti, įtikinti, paaiškinti“, – „Balsas.lt“ aiškino O. Čiukšys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar energetikos veceministro R. Švedo atsistatydinimas taip pat susijęs su situacija, susiklosčiusia IAE, O. Čiukšys sakė: „Todėl žmogus ir traukiasi. Nenori būti to dalimi. Kiekvienas turi raudonas linijas. Tolerancija nėra beribė“.

----------

Pasitvirtino informacija, kad strateginius valstybės projektus vykdančios Energetikos ministerijos ir uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) vadovybę gali nušluoti  atsistatydinimų banga.

REKLAMA

Antradienį iš pareigų atsistatydino IAE valdybai vadovavęs energetikos viceministras Romas Švedas. Nuo šiandien jį keičia ir energetikos viceministro pareigas eis buvęs ministerijos Strateginio planavimo ir ES reikalų skyriaus vedėjas Žygimantas Vaičiūnas.

Artimiausiu metu turėtų paaiškėti, kaip toliau klostysis IAE  Korporatyvinių reikalų direktoriaus Osvaldo Čiukšio karjera.

REKLAMA

Šiomis dienomis jis įspėjo jėgainės vadovybę, kad dėl jam nežinomų priežasčių atšauktos visos jo užsienio komandiruotės derybose dėl atominės uždarymo projektų finansavimo perspektyvos.

IAE Komunikacijos vadovės Daivos Rimašauskaitės teigimu, kol kas O. Čiukšys nėra parašęs atsistatydinimo pareiškimo, o IAE generalinis direktorius Žilvinas Jurkšus nėra atleidęs jo iš užimamų pareigų.

REKLAMA
REKLAMA

„Klausimą dėl O. Čiukšio tolimesnio darbo IAE turėtų spręsti Energetikos ministerija“, – „Balsas.lt“ sakė  D. Rimašauskaitė.

Ignalinos atominės elektrinės (IAE) generalinis direktorius Žilvinas Jurkšus situacijos nekomentuoja.

(Papildyta 15:05 val.)

Energetikos ministro patarėjas viešiesiems ryšiams Kęstutis Jauniškis „Balsas.lt“ žurnalistams, kurie teiravosi, kada galima tikėtis ministerijos sprendimo, atsakė, kad tai esąs eilinis įmonės darbuotojas ir jo likimą turi spręsti ne ministerija, o pati įmonė.

Paklaustas apie energetikos viceministro Romo Švedo atsistatydinimo motyvus, K. Jauniškis patvirtino, kad tai susijęs būtent su IAE.

„Priimdamas sunkų sprendimą trauktis iš viceministro posto R. Švedas vadovavosi įmonių valdymo etikos principais. Šiuo atveju kalbama apie uždaromą IAE“, – „Balsas.lt“ sakė energetikos ministro patarėjas.

Klausia ministro

Seimo pirmininkės pavaduotojas, Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Algis Čaplikas išplatino pranešimą, kuriuo reiškia susirūpinimą dėl situacijos Energetikos ministerijoje ir atominės elektrinėje,ir ragina energetikos ministrą Arvydą Sekmoką kuo skubiau informuoti visuomenę apie atominės jėgainės vadovų ir atsakingų pareigūnų skubios kaitos priežastis.

REKLAMA

„Ministras turi viešai atsakyti, su kuo susiję šitie radikalūs ir staigūs pasikeitimai, kad nebūtų jokių spekuliacijų strategiškai svarbaus Lietuvai objekto tema. Du aukšti pareigūnai – Romas Švedas ir Osvaldas Čiukšys –  uždirbantys po 20 tūkstančių litų per mėnesį, nekeičiami šiaip sau“, – sakė Seimo vicepirmininkas A. Čaplikas.

Anot LiCS lyderio, jei šie pasikeitimai susiję su atominės elektrinės ir Energetikos ministerijos vadovų galimai vykdyta neskaidria veikla ir nesugebėjimu įgyvendinti Lietuvai strategiškai svarbius uždavinius bei užtikrinti energetinę šalies nepriklausomybę, tuomet kyla klausimas dėl ministro asmeninės atsakomybės.

Kiek daugiau nei metus IAE vadovavęs O. Čiukšys iš generalinio direktoriaus posto pasitraukė ir įmonės  Korporatyvinių reikalų direktoriumi buvo paskirtas 2011 m. balandį.

Tuomet IAE išplatintame pranešime buvo rašoma, kad „O.Čiukšio, kaip ekonomisto, vadybininko ir derybininko patirtis bus labai naudinga įmonei, kurioje jis ir toliau tęs intensyvų darbą pagrindinių tarptautinių projektų kryptimis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų