Turkija pareikalavo, kad iki birželio būtų duotas leidimas jos piliečiams vykti į ES Šengeno zoną be vizų, mainais į Ankaros sutikimą priimti atgal iš Europos siunčiamus migrantus. Europos Komisija gegužės 4 dieną turi nuspręsti, ar Turkija įvykdė sąlygas, tačiau daugelis iš 28 ES narių vis tiek nerimauja.
Turkija pagrasino pasitraukti iš susitarimo dėl migrantų, jei negaus minėtos vizų schemos.
Pagal Vokietijos ir Prancūzijos planą turėtų būti mechanizmas „trečiųjų šalių piliečių“ bevizėms kelionėms sustabdyti. Jis būtų taikomas Turkijai ir kitoms šalims, turinčioms panašius susitarimus su ES. „Todėl siūlome sukurti tai, kas vadinama grįžimo į pradinę padėtį mechanizmu, kuriuo, per skaidrią procedūrą, būtų sustabdytos bevizės kelionės trečiųjų šalių piliečiams, kurie yra atleisti nuo vizų reikalavimų, bet nebeatitinka specifinių kriterijų“, – sakoma plane.
Tarp jų būtų didelis žmonių iš trečiosios valstybės, esančių kurioje nors ES valstybėje nelegaliai, skaičius, taip pat – didelis konkrečios šalies piliečių prašymų suteikti prieglobstį, kurie paprastai neatitinka kriterijų, pagausėjimas.