• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Seimas gavo teigiamą Vyriausybės išvadą dėl Aukštojo mokslo įstatymo pataisų, tačiau „gerai besimokančio“ studento sąvokos svarstyti nesiryžo – po ilgų diskusijų klausimas nukeltas iki kito posėdžio, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Sutaria visi, išskyrus Seimą


Vakar posėdžiavęs Ministrų kabinetas pritarė Aukštojo mokslo įstatymo pakeitimo projektui, pagal kurį gerai besimokančiais laikomi visi studentai, sesiją išlaikę be akademinių skolų.

REKLAMA

Eltos teigimu, Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK) taip pat laikosi pozicijos, kad gerai besimokantis studentas - tas, kuris įvykdo numatytus normatyvus, tai yra neturi akademinių skolų. Būtent dėl šių pataisų jau ne vieną mėnesį Lietuvos studentų atstovybių sąjunga varsto tiek Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM), tiek Vyriausybės duris.

REKLAMA
REKLAMA

Švietimo ir mokslo ministro Algirdo Monkevičiaus teigimu, šioms pataisoms įgyvendinti reikėtų apie 22-23 milijonų litų per semestrą, arba apie 46 milijonus litų metams. „Vyriausybės išvadoje teigiama, kad šias lėšas, formuojant kitų metų biudžetą, būtų įmanoma surasti“, – teigė švietimo ir mokslo ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Monkevičiaus teigimu, priėmus įstatymo pataisas, nemokamo mokslo laidavimas nebūtų siejamas su studentų studijų įvertinimų vidurkiu per semestrą ir būtų panaikintos prielaidos iškreipti studijų rezultatų vertinimo sistemą. Be to, skirtingų sričių studijų specifika bei tų sričių studentų žinių vertinimo ypatumai neturėtų įtakos studijų įmokų mokėjimui.

REKLAMA

Premjero nuomone, tokia sistema nepakenks studijų kokybei, mat gerai mokytis skatina galimybė gauti stipendiją ir tęsti studijas.

Nepritaria saviems projektams

Seimas, vis radęs priežasčių, kodėl šias įstatymo pataisas reikia nukelti į kitą posėdį, vakar pagaliau ryžosi imtis svarstymo. Tačiau Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, liepą pritaręs šioms įstatymo pataisoms, staiga nepritarė Vyriausybės išvadai.

REKLAMA

„Komitete buvo svarstoma Vyriausybės nuomonė. „Prieš“ balsavo 2 Seimo nariai, 8 susilaikė, „už“ nebalsavo nė vienas“, – teigė Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Virginijus Domarkas.

Parlamentarai Vyriausybės nuomonei nepritarė todėl, kad nebuvo nurodyta, iš kur bus imamos šioms pataisoms įgyvendinti reikalingos lėšos. Todėl trims opozicinėms frakcijoms prašant, šio įstatymo pataisų svarstymas nukeltas iki kito Seimo posėdžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Streikuoja ir streikuos

Dėl tokio Seimo neveiklumo ir lėšų trūkumo – mat pagal dabar galiojančius įstatymus aukštosios mokyklos negali rinkti įmokų iš studentų – aukštųjų mokyklų darbuotojai skelbia streiką.

Jie reikalauja, kad ŠMM ir Vyriausybė kompensuotų spalio mėnesį aukštųjų mokyklų prarastas lėšas dėl to, kad studentai, kurie mokosi valstybės finansuojamose vietose, buvo atleisti nuo studijų įmokų.

REKLAMA

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS) taip pat reikalauja, kad būtų rastas 41 milijonas litų bendrabučiams atnaujinti ir kad mokslą ir studijas aptarnaujantis personalas būtų įtrauktas į ilgalaikę universitetų darbuotojų darbo užmokesčio didinimo programą.

REKLAMA

Jei šie reikalavimai nebus vykdomi, LAMPSS žada organizuoti visuotinį ilgalaikį aukštųjų mokyklų streiką.

Didės atlyginimai

Pagal Vyriausybės patvirtintą Mokslo ir studijų institucijų darbuotojų darbo užmokesčio didinimo 2009-2011 metų programą, nuo kitų metų pradžios kasmet iki 2011-ųjų mokslo ir studijų institucijų darbuotojų atlyginimai didės po 20 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlyginimai bus didinami valstybinių aukštųjų mokyklų ir valstybės mokslinių tyrimų įstaigų vadovams, jų pavaduotojams, akademinių padalinių vadovams, jų pavaduotojams, moksliniams sekretoriams, mokslo darbuotojams, kitiems tyrėjams ir dėstytojams.

Numatoma, kad 2011 metais mokslo ir studijų institucijų darbuotojų darbo užmokestis padidės daugiau kaip 70 procentų, palyginti su 2008 metais. Tikimasi, kad tyrėjo ir dėstytojo profesijos taps patrauklesnės, jas rinksis daugiau jaunų žmonių.

REKLAMA

Bus sudarytos geresnės sąlygos studijų kokybei ir moksliniam potencialui stiprinti. Preliminariais duomenimis, programai įgyvendinti reikės 389,3 mln. litų.

2007-2008 metais mokslo ir studijų institucijų darbuotojų darbo užmokestis buvo didinamas tris kartus: nuo 2007 metų liepos 1 dienos padidintas 20 proc. – tam iš valstybės buvo skirta 35,6 mln.

litų.

Agnė Vaitasiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų