Studentiško laikraščio „Njuspeipis“ redakciją pasiekė keletas skaitytojų laiškų su nuogąstavimais dėl skatinamųjų stipendijų.
Nuogąstauti pagrindo kai kuriems išties yra – pokyčiai vieniems išeis į naudą, kitiems, deja, teks nusivilti... Aišku viena: gaunančių stipendijas bus mažiau.
Pagrindinė naujovė yra ta, jog atskiriami skatinamųjų ir socialinių stipendijų fondai. Nuo šiol aukštosios mokyklos gaus lėšas tik už skatinamąsias stipendijas, o socialinių stipendijų mokėjimą administruos Valstybinis studijų fondas. Aukštosioms mokykloms palikta teisė savarankiškai nustatyti skatinamųjų stipendijų dydžius, tačiau patariama, kad jas gauti turėtų 3-5 proc. studentų, o jų dydžiai leistų užtikrinti pažangiausių studentų pragyvenimą.
Sunku supaisyti, mažėja ar nesikeičia valstybės skiriamos lėšos stipendijoms. Kaip žiniasklaidai yra teigusi Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė, bendra stipendijoms skiriama suma ir pernai, ir šiemet nesikeičia. „Fondų lėšos, kurios jau pasiekė aukštąsias mokyklas, yra 60-70 proc. mažesnės nei buvo pernai“, – visai kitaip padėtį pristatė Lietuvos studentų sąjungos vadovas Arūnas Mark.
Kad situacija yra priešinga, nei teigia Švietimo ir mokslo ministerija, patvirtino ne vienas mūsų kalbintas aukštosios mokyklos atstovas.
„Stipendijų fondas mažėja“, – mus tikino Ričardas Krikštolaitis, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Studentų reikalų tarnybos direktorius. Anot pašnekovo, VDU stipendijų skyrimo tvarka nedaug keisis nuo praeito semestro: iki ketvirtadalio valstybės finansuojamose vietose studijuojančių studentų gaus 520 litų stipendijas, patys gabiausi bus skatinami 780 litų stipendijomis. R.Krikštolaitis teigė, kad kol kas nėra atlikti detalūs skaičiavimai, kiek studentų gaus stipendijas, bet „dėl valstybės skiriamų mažesnių lėšų gaunančiųjų skaičius gali sumažėti“.
Kauno technologijos universitetas (KTU) apsisprendė atsisakyti 206 litų dydžio stipendijų. Numatoma, kad Universitete bus padalyta 600 stipendijų, kurių dydis - 390 litų, ir 50 Rektoriaus vardo stipendijų, kurios sieks 780 litų. Manoma, kad stipendijas gaus apie 6-7 proc. KTU studentų.
Kaip mūsų laikraščiui sakė Lietuvos žemės ūkio universiteto (LŽŪU) studijų prorektorius Jonas Čaplikas, „prognozuojama, kad stipendijas gaus mažiau studentų, bet stipendijos bus didesnės“. Anot prorektoriaus, stipendijų skyrimo tvarka LŽŪU nesikeičia, tačiau didės maksimalios stipendijos dydis – 520 Lt, o vardinės stipendijos, planuojama, bus dar solidesnės.
Universitetai susidariusią padėtį sprendžia įvairiai. Pavyzdžiui, Vilniaus universitete buvo atlikta studentų apklausa. Jos rezultatai parodė, jog dauguma respondentų pasisako už mažesnes stipendijas, bet kad jaus gautų daugiau studentų. Taigi stipendijų dydžiai nesikeis - 195 itai ir 325 litai pažangiausiems.
Bendras aukštųjų mokyklų skatinamųjų ir socialinių stipendijų fondas 2010 metais siekia 83,4 mln. litų, iš jų skatinamosios stipendijoms skirta tik apie 24 mln. litų.
Julius Vaitkaitis