Ne tik moteris, bet ir vyrus gaubia begalė stereotipų. Vieni iš jų yra teisingi, o kiti — klaidingi, tačiau apie viską iš eilės...
Pirmas stereotipas: visos mergaitės mėgsta rožinę spalvą.
Žydra ir mėlyna tradiciškai laikomos berniukiškomis spalvomis, o rožinė ir raudona — mergaitiškomis. Tačiau taip buvo ne visada: XX amžiaus pradžioje vienas populiariausių žurnalų moterims Lady Home Journal rašė, kad rožinė — stipresnė, vyriškesnė spalva, todėl labiau tinka berniukams, tuo tarpu žydra — švelni ir moteriška, todėl geriau tiks mergaitei. Rožinė ir raudona buvo laikomos vyriškais tonais iki praėjusio amžiaus 30—ųjų metų.
Beje, kai kurie mokslininkai tvirtina, kad šį spalvinį stereotipą suformavo ne tik mada ir rinkodara. 2007 metais britų antropologai iškėlė hipotezę, kad mūsų spalviniai prioritetai formavosi ilgus amžius, o pagrindinis tai lėmęs veiksnys — evoliucijos dėsniai. Nuo neatmenamų laikų moterys buvo atsakingos už vaisių ir uogų rinkimą, o raudona ir rožinė — sunokusių vaisių spalva.
Antras stereotipas: visos bibliotekininkės — senmergės
Pagyvenusi žila moteris su akiniais, pasižyminti griežtu charakteriu — toks tradicinis bibliotekininkės įvaizdis. Sugriauti šį stereotipą ėmėsi Australijos mokslininkai. Atlikę bibliotekos darbuotojų apklausą jie nustatė:
82 proc. bibliotekos darbuotojų — moterys, jų vidutinis amžius — 48 metai;
84 proc. iš jų nešioja akinius;
84 proc. yra ištekėjusios ar turi pastovų gyvenimo partnerį;
Tik 21 proc. yra pražilusios;
Net 11 proc. bibliotekininkių yra pasidarę tatuiruotes.
Be to, apklausoje dalyvavę bibliotekininkių pažįstami ir bendradarbiai dažniausiai šios profesijos atstoves apibūdindavo kaip linksmas, mėgstančias bendrauti, draugiškas, protingas, išradingas asmenybes, taigi — tikrai nepasižyminčias sunkiu charakteriu.
Trečias stereotipas: frazė "Man skauda galvą" reiškia — "Ne, brangusis, šiandien aš nenusiteikusi meilei".
Dauguma vyrų įsitikinę, kad mylimos moters ištarta frazė"brangusis, man skauda galvą" reiškia ne ką kitą, kaip "Tik ne šiandien". Šis mažas tradicinis pamelavimas esą padeda atsisakyti intymumo neužgaunant vyriškos savimeilės.
Vis dėlto šios frazės stereotipiškumas smarkiai perdedamas. Statistikos duomenimis, moterims galvą skauda tris kartus dažniau nei vyrams, o migrena yra skausmingesnė ir trunka ilgiau. Gydytojai teigia, kad tai lemia moteriški hormonai. Taigi, jeigu jūsų mylima moteris pasakė, kad jai skauda galvą, didelė tikimybė, kad taip ir yra.
Ketvirtas stereotipas: moterys patologiškai nemoka parkuotis
Moteris už vairo — mėgstamas vyrų pašaipų objektas. Ir nors statistiniai duomenys nepatvirtina, kad moterys — blogesnės vairuotojos, mokslininkai įrodė, kad šis stereotipas turi pagrindą.
Britanijos mokslininkai nustatė, kad moterims iš tiesų sunkiau pasistatyti mašiną, ypač parkuojantis lygiagrečiai. Moterims nebūdingi tam tikri mąstymo ypatumai, kurie vyrams padeda priimti ir interpretuoti konkrečius vizualinius duomenis. Per tūkstančius metus vystėsi vyrų smegenų gebėjimas orientuotis erdvėje, kai jie išvykdavo į medžioklę ar karą, tuo tarpu moterims tokie gebėjimai nebuvo reikalingi. Dėl šios priežasties tai, kas vyrams nekelia jokių sunkumų, iš moterų reikalauja didelių pastangų.
Tyrimas, kuriame dalyvavo tūkstantis savanorių, parodė, kad 85 proc. moterų bandant susiorientuoti erdvėje reikiamos smegenų sritys išlieka pasyvios. Tai taipogi paaiškina, kodėl moterims sunkiau surasti kelią, nustatyti greitį ir astumą iki tam tikro objekto.
Penktas stereotipas: lieknos moterys — seksualesnės
Tipiška modelio figūra — plokščias pilvukas ir krūtinė, siauručiai klubai. Tokie grožio dėsniai mados pasaulyje galioja jau ne pirmą dešimtmetį. Tačiau vyrų grožio suvokimą formuoja ne podiumai ar madų žurnalai, o standartai, kurių autorius vėlgi — evoliucija.
Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad esminis parametras, lemiantis moters patrauklumą, yra talijos ir klubų apimties santykis. Tai yra, kuo plonesnė talija ir platesni klubai — tuo moteris vyrui yra patrauklesnė. Idealus santykis būtų 0,7. Jį turėjo ir garsioji aktorė Marilyn Monroe, kuri toli gražu nebuvo lieknutė.
Mokslininkai šią tendenciją aiškina tuo, kad vyrams platūs klubai ir apvalios formos asocijuojasi su vaisingumu. Prieš natūralų norą pratęsti giminę bejėgiai bet kokie stereotipai, todėl aišku, kodėl vyrams "kaulų vyniotiniai" nėra patrauklūs.
Kita mokslininkų grupė bandė nustatyti moters patrauklumo ir kūno masės indekso (KMI) ryšį. Atlikę keletą testų jie atrado, kad vyrams patraukliausios moterys, kurių KMI yra 20,85. Tokį KMI turinčios moterys tikrai nėra pačios liesiausios. Žemiausia normalaus KMI riba laikoma 18,5.
Šeštas stereotipas: rusvi plaukai — ugningo temperamento požymis.
Rusvaplaukės laikomos agresyvesnėmis ir aktyvesnėmis — tiek gyvenime, tiek lovoje. Šis stereotipas — savaime suprantamas, nes rusva tradiciškai asocijuojasi su ugnimi, o raudona — su aistra. O korida ir plevėsuojanti raudona matadorų skara kuria asociacijas su agresyvumu.
Ir nors iš tiesų buliai raudonai spalvai yra abejingi (spalvų jie apskritai neskiria), žmonėms ji daro tam tikrą poveikį. Mokslininkai yra nustatę, kad raudona spalva pakelia kraujospūdį.
Tačiau ar pačioms rusvaplaukėms jų plaukų spalva daro kažkokią įtaką? Kalbant apie fiziologiją, tokio tipo moterų oda yra jautresnė ultravioletiniams spinduliams. Jos taip pat yra jautresnės skausmui — medicininių procedūrų metu joms reikia 20 proc. daugiau anestetikų nei įprastai. Tačiau seksualinis jų gyvenimas iš tiesų yra intensyvesnis. Vokiečių seksologo Vernerio Habermelio tyrimo duomenimis, rusvaplaukės per savo gyvenimą turi daugiau seksualinių partnerių, nei blondinės ar brunetės. Tačiau kas tai lemia, neaišku. Galbūt dėl to kaltas tas pats stereotipas, dėl kurio rusvaplaukės ir sulaukia daugiau vyrų dėmesio.