Panmunjomo kaime yra pastatas, vadinamas „Taikos namu“, kuriame pirmą kartą per daugiau nei dvejus metus pasikalbėti susėdo Šiaurės ir Pietų Korėjos atstovai. Susitikimas vyksta praėjus savaitei po to, kaip Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-unas pasiūlė šalims pasišnekėti, kad būtų sumažinta karinė įtampa.
Kim Jong Unas taip pat prakalbo apie galimybę į Pietų Korėjoje, Pjončane vasario 9 dieną prasidedančias Žiemos olimpines žaidynes siųsti atletų komandą. Taigi, ši tema taip pat, manoma, įtraukta į sąrašą klausimų, kurie bus aptariami „paliaubų kaime“.
Praėjusią savaitę pasklidusios kalbos buvo patvirtintos ir veiksmais – Šiaurės Korėja atnaujino telefono liniją į Pietų Korėją – ji neveikė daugiau nei dvejus metus. Tokie veiksmai, po grasinimų ir gąsdinančių bandymų periodo, vadinami netgi Šiaurės Korėjos "atsivėrimu" pokyčiams.
Po to buvo garsiai prabilta apie tai, jog Šiaurės Korėjos dalyvavimas olimpinėse žaidynėse gali padėti sumažinti įtampą tarp šalių. Tačiau ekspertai tvirtina, kad iš anksto džiaugtis nereikėtų – neprognozuojamos Šiaurės Korėjos elgesys po žaidynių gali greitai pakrypti į blogąją pusę, nes šalis neplanuoja atsisakyti savo ginklų programos tol, kol JAV nesumažins sankcijų.
Panmunjomo kaimo pusių skirtumai
Šis miestelis yra išskirtinai populiarus tarp turistų. Ir nieko keisto – jame galima pamatyti dvi skirtingas žinias – vieną iš Pietų Korėjos, kitą – iš Šiaurės Korėjos. „Asia Society“ atstovas Isaacas Stone'as Fishas tvirtina, kad jos ne tokios, kaip daugelis tikisi.
„Abi šalys nori pasidalinti skirtinga žinute. Poetų Korėja nori parodyti, kaip pavojinga yra šioje vietoje ir kaip jie gina savo šalį, o Šiaurės Korėja rodo kažką panašaus į „pažiūrėkite, kaip mus skaldo Pietų Korėja“, - aiškina ekspertas.
Pasak jo, labai skiriasi ir tai, kaip abi šalys elgiasi su turistais. Pietų Korėjos pusėje kiekvienas privalo pasirašyti dokumentą, kuriame nurodyta, jog „vykimas į Panmunjomo kaimo reiškia įžengimą į priešišką teritoriją ir yra galimybė būti sužeistam ar žūti dėl tiesioginių priešo veiksmų“. Be to, turistams yra daug pasakojama ir apie kitus zonoje tykančius pavojus.
Tuo tarpu Šiaurės Korėjos pusėje bandoma kurti turistinę pramogą. Čia ne tik neprašoma pasirašyti su sauga susijusių dokumentų, bet ir skatinama šypsotis, džiaugtis patirtimi. Šiaurės Korėjos pusėje turistai čia taip pat gali nusipirkti suvenyrų, tarp kurių yra ir alkoholio.
Žiauri istorija
Ši turistams įdomi vieta turi tikrai liūdną istoriją – tai yra viena iš vietų, kur žuvo daug iš Šiaurės į Pietų Korėją bandžiusių pabėgti korėjiečių.
Nuo 1953 metais pasirašytų paliaubų, kurios sustabdė Korėjos karą, buvo užfiksuota daug bėgimo atvejų, kurių nemažai baigėsi mirtimi. Per pastaruosius metus labai sumažėjo žmonių, per čia bėgančių iš Šiaurės Korėjos, nes Kim Jong Unas labai sustiprino demilitarizuotos zonos apsaugą.
Demilitarizuotą zoną iš abiejų pusių saugo tūkstančiai kovai pasirengusių karių, spygliuotos tvoros ir įvairūs spąstai. Tvirtinama, kad šioje zonoje yra paslėpta daugiau nei milijonas minų.