Darbo skelbimų portalo „CV-Online“ rinkodaros vadovė Rita Karavaitienė pasakoja, kad Lietuvoje šiuo metu surasti darbo sritį, kuri neišgyventų vadinamojo aukso amžiaus atlyginimų dydžio prasme, būtų sudėtinga. Tiesa, ji pastebi, kad toks algų didėjimas yra sąlyginis.
„Šiuo metu nėra tokios srities, kuri neišgyventų sąlyginio aukso amžiaus, nes dėl didelio darbuotojų trūkumo įmonės yra priverstos skubiai kelti atlyginimus, bet net ir tai nepadeda surasti ir įdarbinti reikalingų specialistų. Atlyginimų kėlimas yra išbalansuota darbo rinkos pasekmė: trūksta atitinkamą kvalifikaciją turinčių darbuotojų, turime perteklių nekvalifikuotų, darbo rinkos poreikių neatitinkančių darbuotojų, taip pat yra didelis struktūrinio nedarbo, nemotyvuotų dirbti žmonių kiekis, o ilgai besitęsiantys karantino ribojimai užkerta kelią atsivežti darbuotojų iš trečiųjų šalių.
Atlyginimų didinimas yra gerai, bet jis iš esmės neišsprendžia darbuotojų trūkumo klausimo. Manoalga.lt duomenimis, statybos srities darbuotojų atlyginimai kyla, nuo 2015 m., kai statybų srities darbuotojų atlygio („į rankas“) vidurkis buvo 714 eurų, 2020 m. pasiekė 1124 eurų. 2021 m. statybų sektoriaus atlygio į rankas vidurkis siekia 1190 eurų, kitaip tariant, nenustoja augęs“, – teigė pašnekovė.
Statybų sektoriuje – darbuotojų paieškos
Tuo metu skelbimų portalo „CVMarket.lt“ marketingo vadovė Raimonda Tatarėlytė pasakoja, kad darbuotojų paieškos statybų sektoriuje, šių metų pirmąjį ketvirtį palyginti su 2019 m., išliko beveik nepakitusios, be to, būtent šio sektoriaus specialistų atlyginimai dažniausiai išlikdavo vieni didžiausių.
„Galbūt esminis statybos sektoriaus išskirtinumas darbo rinkoje yra tas, kad skelbimų kiekis per pirmąjį ketvirtį tiek šiemet, tiek pernai, tiek 2019 praktiškai išliko toks pats. Tiek prieškarantiniu, tiek karantino laikotarpiu darbuotojų paieškos nesustojo.
Šios srities darbuotojų atlyginimai buvo visada nemaži, ypač jeigu ieškoma specialistų darbui užsienyje. Statybos įmonės vykdo projektus įvairiose šalyse, ne tik Lietuvoje, todėl ir atlyginimas gali kisti, priklausomai nuo lokacijos“, – kalbėjo R. Tatarėlytė.
Apie statybų sektoriaus algų didėjimą kalba ir „CVbankas.lt“ vadovas Tomas Toleikis – jo teigimu, rinka išties yra aktyvi.
„Šių metų balandžio mėnesį statybos kategorijoje buvo įdėti net 502 skelbimai. Karantino pradžioje, lygiai prieš metus, statybos skelbimų buvo kone dukart mažiau. 278 skelbimai įdėti per 2020 m. balandžio mėnesį, nors statyba buvo ta sritis, kurią karantinas paveikė mažiausiai. Štai 2019 m. balandžio mėnesį buvo įdėti 348 darbo skelbimai. Taigi galime drąsiai teigti, kad dabartinė situacija statybų darbo rinkoje išties aktyvi.
Tiesa, kalbant apie kandidatus, jų aktyvumas yra mažėjantis. Statybos kategorija yra viena iš mažiausiai kandidatų sulaukiančių sričių. Statybų sritis yra viena geriausiai apmokamų kategorijų, kurioje atlyginimai dažniausiai svyruoja nuo 800 iki 2200 eurų „į rankas“ ir daugiau. Žinoma, atlyginimų vidurkį skelbimuose kelia ir pasiūlymai dirbti užsienyje, kuriuose nurodomas gerokai didesnis uždarbis nei lietuviškose darbo vietose“, – kalbėjo T. Toleikis.
Jo teigimu, panaši rinkos aktyvumo tendencija pastebima ir daugelyje kitų profesinių sričių.
„Galime pasakyti, kad nuosmukio atlyginimų prasme nebuvo jokioje srityje – dabartinė darbo rinka labai aktyvi. Darbuotojų poreikis yra didžiulis praktiškai visose srityse ir tikrai nėra pagrindo atlyginimų mažėjimui“, – teigė pašnekovas.
Klestintis aukso amžius
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas tvirtina, kad statybų specialistai, išmanantys savo darbą, gali pasigirti didelėmis algomis.
„Statybos sektoriaus specialistai arba tie, kurie turi aukštą kvalifikaciją, jiems tikriausiai yra aukso amžius, nes jų paslaugų reikia visiems rangovams – tiek Lietuvos, tiek ir mūsų kaimynams – Skandinavijai, Centrinei Europai. Šiuose regionuose Lietuvos statybininkai taip pat aktyviai kviečiami dirbti.
Nemaža dalis Lietuvos statybininkų šiuo metu darbuojasi Skandinavijos rinkoje, Vokietijoje, Britanijoje, Airijoje ir tikrai šiandieną gauna gerus atlygius“, – teigė asociacijos vadovas.
Užsisukusi kainų augimo spiralė
D. Gedvilas taip pat pasakoja, kad atlyginimų kilimui daryti įtaką gali ne tik sezoniškumas, bet ir išaugusios statybų sektoriaus žaliavų kainos.
„Paprastai mes visada stebėdavome, kad statybų sezono metu – vasarą – iki praktiškai spalio pabaigos statybininkų, meistrų paklausa yra itin didelė, todėl tuo metu šios srities specialistai turbūt gali reikalauti ir didesnio atlygio, tą jie ir daro.
Matydami dabartinę situaciją, kad kyla žaliavų kainos, tai gali daryti įtaką ir darbo užmokesčio augimui. Taip kad šita kainų augimo spiralė gali įsisukti. Europos Sąjungos statybos pramonės federacija neprognozuoja iki rudens jokių pokyčių, o kainų augimas iki rudens gali tik tęstis“, – reziumavo pašnekovas.
Jis pastebi, kad pandeminiu laikotarpiu labiausiai atlyginimai pakilo ten, kur specialistai buvo paklausiausi, pavyzdžiui, slaugos, el. prekybos sektoriuose.