Viena statybos įmonė, turinti padalinį Šiauliuose, nusprendė įsidarbinti 11 pakistaniečių. Šiaulių darbo biržos direktorius Rimundas Domarkas nespėlioja, kas tai: pigesnės darbo jėgos paieškos, natūrali tuščios darbo rinkos trauka ar siekis įrodyti vietiniams darbuotojams, kad juos galima pakeisti.
Mūrininkų komanda iš Pakistano
Statybos įmonė planuoja įdarbinti 11 kvalifikuotų ir patirtį turinčių mūrininkų iš Pakistano.
Darbo birža pirmiausia visoje Šiaulių apskrityje bandė rasti darbdavio reikalavimus atitinkančius darbuotojus — Lietuvos piliečius. Jei per mėnesį tokių nerandama, leidžiama įdarbinti užsieniečių.
Janina Šiaulienė, Šiaulių darbo biržos paslaugų darbdaviams poskyrio vedėja, informavo, kad buvo surasti penki statybininkai, kurie atitiko reikalavimus, tačiau vieni atsisakė šio pasiūlymo, o kiti pradėjo individualią veiklą.
Galutinį leidimą įdarbinti pakistaniečius turėtų suteikti Lietuvos darbo birža.
Konservatyvi darbo rinka?
Darbo biržos duomenimis, Šiauliuose legaliai dirba vos keletas asmenų iš Kinijos, Turkijos ar kitų Azijos valstybių. Dauguma jų dirba siuvimo ir mezgimo pramonėje. Keletas — viešojo maitinimo sektoriuje.
Šiaulių darbo biržos direktoriaus R. Domarko nuomone, pakviesdami pakistaniečius, įmonių vadovai tik eksperimentuoja: „Juk realiai darbo jėgos netrūksta. Kai prieš ketverius metus buvo statybų bumas, užsieniečių niekas nekvietė. Savi darbininkai pradėjo grįžti iš užsienio. Dabar pagalbiniams darbuotojams mokamas minimalus atlyginimas. Kažin, ar pakistaniečiai dirbs už dar mažiau.“
R. Domarkas priminė, kad yra vienintelė darbo rinkos niša, kurioje gausiai įdarbinami užsieniečiai. Tai — tolimųjų reisų vairuotojai. Šiauliuose oficialiai įdarbinta per 340 vairuotojų iš Ukrainos ir Baltarusijos, tačiau jie praktiškai čia nebūna, dirba užsienyje.
R. Domarkas tvirtina, kad šiuo metu darbo biržoje užsiregistravę statybininkai yra žemos kvalifikacijos. Geri specialistai paprastai darbo randa.
Šiuo metu sunkiausia surasti gerų pagalbinių darbuotojų.
Mažai darbuotojų — didesnė rizika
Vienos nedidelės statybinės įmonės vadovas „Šiaulių kraštui“ pripažino, kad dar mielai įdarbintų kelis pakistaniečius, nes “išvis nebėra kam dirbti“.
Įmonės vadovas patikino, kad nerado pagalbinių darbuotojų, kurie sutiktų dirbti už 50 litų per dieną. Šiuo metu nuolatiniai jo darbuotojai uždirba 1500-2000 litų per mėnesį. Visi jie — ne profesionalai. „Jie dirba gerai, tačiau dėl kvalifikacijos stokos užtrunka ilgiau. Specialistui turėčiau mokėti apie 4000 litų“, — sakė įmonės vadovas.
Darbdavys akcentavo, jog Šiauliuose dar yra mokančių dirbti statybininkų, tačiau abejotina jų motyvacija. Nežinia, ar šiandien dirbantys, ateis į darbą rytoj. Dėl to daugelis statybinių įmonių vengia būti generaliniais rangovais. Tenkinasi tuo, jog atlieka darbą, pasiima atlygį. Kontorą atstoja kompiuteris automobilyje.
Darbo rinkoje — štilis
Darbo rinkoje atsigavimo ženklų nepastebima. Šiaulių teritorinės darbo biržos duomenimis lapkričio 1 dieną buvo įregistruota 20382 bedarbiai, tai sudarė 9,8 procento visų darbingo amžiaus gyventojų.
Per mėnesį bedarbių skaičius sumažėjo 235, nedarbas sumažėjo 0,1 procento. Nedarbas Šiaulių mieste ir rajone išliko 8,4, Akmenės savivaldybėje — 12,4, Joniškio — 11,1, Kelmės — 13,7, Pakruojo — 8,9, Radviliškio — 10,7 procento.
Per spalio mėnesį darbdaviai įregistravo 1632 darbo pasiūlymus, tai 372 mažiau nei rugsėjo mėnesį ir 238 mažiau nei 2010 metų spalio mėnesį.
Alvydas JANUŠEVIČIUS