Dar nežinodamas, jog tapo pretendentu gauti Nacionalinę premiją, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro meno vadovas, dirigentas maestro Stasys Domarkas teatro vadovei Audronei Žigaitytei-Nekrošienei įteikė prašymą atleisti jį iš pareigų.
„Nacionalinė premija - pats aukščiausias įvertinimas menininkui Lietuvoje. Netikiu, kad ją gaučiau, tačiau esu labai laimingas patekęs į pretendentų sąrašą. Nesitikėjau, kad Klaipėdos miesto savivaldybė ir Klaipėdos universiteto Menų fakultetas taip įvertins mano darbą. Man tai - didelė garbė“, - džiaugėsi maestro S. Domarkas.
Ne pirmas įvertinimas
Šiais metais savo 70-metį paminėjęs maestro S. Domarkas kūrybai atidavė 42-ejus metus. Baigęs dirigavimo specialybę Sankt Peterburgo konservatorijoje daugiau kaip 20 metų dirbo Kauno valstybinio muzikinio teatro vyriausiuoju dirigentu, porą metų dirigavo Minsko Didžiajame operos teatre, nuo 1993-iųjų - Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vyriausiasis dirigentas, 10 metų ir teatro vadovas. Pastaruosius ketverius metus ėjo teatro meno vadovo pareigas.
Maestro biografijoje - keliasdešimt spektaklių bei simfoninių programų. S. Domarkas įkūrė Mažosios Lietuvos simfoninį orkestrą, jo iniciatyva nuo 1998 m. Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras rengia operos ir simfoninės muzikos festivalį „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“, o nuo 2006-ųjų Plungėje vyksta Mykolo Oginskio tarptautinis festivalis. S. Domarkas yra šio renginio meno vadovas.
Įvertindama maestro nuopelnus Plungė jam suteikė miesto garbės piliečio vardą, Klaipėda - kultūros magistro apdovanojimą. S. Domarkas taip pat yra Italijos Redžijo Kalabrijos (Reggio Calabria) miesto F. Cilea konservatorijos garbės docentas. Už nuopelnus Lietuvos kultūrai apdovanotas Lietuvos Respublikos Karininko ordinu. Ne pirmą kartą maestro pristatytas ir Nacionalinei meno premijai. Prieš 5-erius metus šiam apdovanojimui S. Domarką buvo pristatęs pats Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras.
Tuomet pačioje Vilniaus rotušėje Lietuvos muzikų sąjungos surengtoje muzikinėje popietėje vieną iškiliausių Klaipėdos kultūros asmenybių pristatė kompozitorė bei muzikologė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė. Ta pati A. Žigaitytė-Nekrošienė vakar priėmė S. Domarko prašymą atleisti iš darbo.
Pasijuto nereikalingas
„Kol kas nepasirašiau S. Domarko prašymo, dabar yra svarbesnių dalykų“, - sakė A. Žigaitytė-Nekrošienė.
Maestro šį faktą atskleidė labai nenoriai. „Šiandien aš dar meno vadovas, o rytoj - nežinau. Ruošiuosi atsisveikinimui su teatru. Teatras turi būti teatras. Kad ir koks jis būtų, - jo misija kurti įdomius, rimtus spektaklius su orkestru, dainininkais. Spektakliai gali patikti žiūrovams, gali nepatikti, bet teatras turi tai daryti, o ne užsiimti kažkokiais eksperimentais. Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre šiandien vyksta keisti dalykai. Aš, paprastas žemaitis, nesuprantu, kas vyksta. Manau, kad negeri dalykai. Todėl pasitraukiu. Manau, kad ir žmonės ateityje supras, kas yra kas“, - sakė S. Domarkas.
Pokalbininkas neslėpė nuoskaudos, jog iš teatro pasitraukia ne dėl asmeninių priežasčių, o išprovokuotas vadovės. „Esu labai pasipiktinęs dėl to, kad, būdamas meno vadovu, esu nušalintas nuo šių pareigų. Vadovė yra tiesiai pasakiusi, jog aš nereikalingas. Praktiškai esu išvaromas iš teatro“, - atviravo S. Domarkas. Maestro teigė, jog vadovei įteikė pasiūlymą, kokiomis sąlygomis jis paliktų teatrą. „Norėčiau išeitinės kompensacijos“, - sakė S. Domarkas.
Dar nepasirašė
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė A. Žigaitytė-Nekrošienė patvirtino priėmusi S. Domarko prašymą išeiti iš teatro.
„Nepastebėjau, kad tai buvo pasiūlymas. Maniau, kad tai prašymas atleisti iš darbo savo noru nuo rugsėjo 30 d. Kol kas jo nepasirašiau. Dabar yra svarbesnių dalykų. Prasideda naujas teatro sezonas. Ruošiamės gastrolėms Vilniuje, baleto trupę pirmą kartą išlydime į gastroles užsienyje, į prestižinį tarptautinį šiuolaikinio meno festivalį Kijeve“, - sakė A. Žigaitytė-Nekrošienė.
Traukiasi ir kitas pretendentas
33 pretendentų Nacionalinei premijai gauti sąraše yra ir dar vienas klaipėdietis - fotomenininkas Remigijus Treigys. Jį apdovanojimui pristatė Klaipėdos apskrities dailininkų sąjunga. Beje, R. Treigys, baigęs kadenciją, šią savaitę taip pat pasitraukia iš užimamų Lietuvos fotomeno sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininko pareigų.
Nacionalinės premijos laureatai išrenkami ir paskelbiami gruodžio mėnesį, o premijos iškilmingai įteikiamos Vasario 16-osios proga.
Nuo 1989 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės menininkų sukurtus kūrinius.
Praėjusiais metais Nacionalinių premijų skaičius nuo 9 sumažėjo iki 6, tačiau vienos premijos dydis nuo 42 tūkst. išaugo iki 104 tūkst. litų. Viena premija teikiama už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui.
Jurga PETRONYTĖ