Pristatomas jautrus vaizdo klipas, kuriame nusifilmavo trys šalyje puikiai žinomos mamos, nepaliko abejingų, rašoma pranešime spaudai.
„Juk tik viena taurė, čia nieko tokio“ – tokiais šokiruojančiais žodžiais prasideda vaizdo įrašas, kuriame atskleidžiama alkoholinio vaisiaus sindromo problema. Deja, bet dažnai pasitaiko, jog moterys nėštumo laikotarpiu neatsisako alkoholio, kuris neišvengiamai palieka nepataisomus padarinius jos įsčiose esančiam kūdikiui. Būtent šis sindromas sukelia vaikui vystymosi ir raidos sutrikimus, gali sukelti ilgalaikę agresiją, irzlumą ir net polinkį į priklausomybes.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, jog tai yra opi ir skaudi problema, apie kurią viešai kalbama per mažai. Kiekvienas alkoholio lašas, išgertas nėštumo metu, gali palikti nesugrąžinamų ir nepataisomų pakenkimų vaikui, jo vystymuisi, sveikatai, ateičiai. Kiekviena tokia situacija yra tragedija, kuriai vis tik gali būti užkirstas kelias.
„Alkoholio vartojimas – jau yra problema, bet kur kas skaudžiau, kai jį vartoja besilaukianti moteris. Net jei tai ir nedideli kiekiai. Būtent tai sukelia alkoholinį vaisiaus sindromą, kuris nėra pagydomas, tačiau jo tikrai galima išvengti. Šia socialine akcija mes norime atkreipti visuomenės dėmesį į šią problematiką ir skleisti žinią, kad nėra saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu. Tad kviečiame visas mamas išlikti sąmoningomis, neapleisti meilės sau ir savo būsimam vaikeliui“, – sako ministras A. Veryga.
Anot statistikos, nors Lietuvoje 2018 metais alkoholį ar narkotines medžiagas vartojo vos 0,1 proc. gimdyvių, tačiau praktikoje skaičiai yra kur kas didesni. Tą patvirtina ir Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė, teigdama, jog tiksliai nustatyti, kiek moterų vartoja alkoholį nėštumo metu, yra be galo sunku, mat ne kiekviena drįsta apie tai prisipažinti.
„Nėra saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu ir mes negalime žinoti, kaip tas alkoholio, vienoks ar kitoks, kiekis paveiks labai greitai besivystančias vaisiaus ląsteles. Šiai dienai turima statistika yra menka ir ja remiantis išvadų daryti negalime. Žvelgiant į praktikoje pasitaikančias situacijas, Kauno klinikų Perinatologijos centre pasitaiko 1-2 apgirtusios moterys per mėnesį. Tačiau jeigu atliktume išsamų tyrimą visuose akušerines paslaugas teigiančiuose stacionaruose, tikiu, jog gautume nepalyginamai didesnius skaičius“, – teigia prof. R. Nadišauskienė.
Kuomet besilaukianti moteris vartoja alkoholį, jis per placentą patenka ir į jos įsčiose esančio kūdikio organizmą, sukeldamas tokią pačią ar net didesnę alkoholio koncentraciją kraujyje, kaip ir alkoholio vartojusios nėščiosios. Tai gali lemti alkoholinio vaisiaus sindromo, pasižyminčio specifiniais bruožais, tokiais kaip maža galvos apimtis, žema nosies nugarėlė, plona viršutinė lūpa, išsivystymą. Tačiau kita, net didesnė rizika, yra emociniai vaiko sutrikimai, nulemiantys lėtesnį vaiko išsivystymą pagal jo amžių ar vyresniame amžiuje pasireiškiančius elgesio bei intelekto sutrikimus. Didelis iššūkis kyla ir visai sveikatos apsaugos sistemai, siekiančiai užtikrinti tolimesnį sveiko vaiko augimą, kuris jau gimsta alkoholio paveiktoje šeimoje.
„Džiaugiamės, jog moterys vis labiau ima rūpintis savo sveikata dar iki pastojimo, tačiau visa sveikatos apsaugos sistema turi siekti padėti ir toms moterims, kurios dėl įvairiausių priežasčių vartoja alkoholį nėštumo metu. Ši problema nėra aktuali šeimoms, kurios imasi atsakingo šeimos planavimo, tačiau labai svarbu skleisti žinią, jog ta informacija pasiektų tas moteris, kurias ir turime pasiekti. Nereikia skubėti jas nuteisti ir pasmerkti, reikia bandyti suprasti, kodėl jos taip gyvena, kodėl jos taip nugrimzdo ir efektyvių, šiuolaikinių priemonių pagalba joms padėti bei tuo pačiu padėti gimti sveikesnei naujajai kartai“, – teigia prof. R. Nadišauskienė.
Šiai problemai neabejingos liko ir žinomos Lietuvos mamos, sutikusios nusifilmuoti socialiniame klipe bei tapti siunčiamos žinutės, jog alkoholis ir nėštumas nėra suderinami dalykai, šauklėmis. Aktorė Ineta Stasiulytė tvirtina, jog savo prisidėjimu ji nori palaikyti visas moteris ir paskatinti jas šią bėdą spręsti ne su baime dėl galimų padarinių gyvenime, bet su meile sau ir savo vaikui.
„Aš noriu palaikyti tas moteris ir pasakyti, jog jas suprantu. Nereikia pamokslauti ar bauginti, reikia kviesti jas save pamilti. Gerti žmogus pradeda ne iš gero gyvenimo ir kaip kiekvienam alkoholikui, taip ir geriančiai nėščiai mamai būna tos akimirkos, kuomet jos sėdi vienos ir galvoja, ką jos daro su savimi, su savo kūdikiu. Tokie lemtingi žingsniai, kaip alkoholis nėštumo metu, gimsta iš vidinių nesutarimų ir nedraugystės su pačiu savimi, tačiau skleidžiant žinią, jog viskas prasideda nuo meilės sau, nuo meilės savo kūdikiui, galime pradėti keisti šią situaciją“, – sako I. Stasiulytė.
Jai antrina ir žinoma televizijos laidų vedėja Indrė Stonkuvienė. Moteris pasakoja, jog asmeniškai yra tekę ne kartą išgirsti mitų, kad mažas alkoholio kiekis nepakenks nėštumo metu. Visgi, neretai pamirštama, kad neatsakingas elgesys gali privesti prie negrįžtamų padarinių.
„Mano gyvenime tai yra savaime suprantamas dalykas, jog jeigu laukiesi – atsisakai alkoholio ir tai tarsi nediskutuotina tema, tačiau tai nereiškia, jog tokios pačios nuostatos galioja ir kitų gyvenime. Šiame socialiniame klipe mano sakomus žodžius, jog viena vyno taurė yra nieko tokio, o 50 gramų stipresnio alkoholio gali pagerinti spaudimą, esu girdėjusi pati asmeniškai. Visgi, ne kiekvienas turime stiprią valią, o žmonėms, kurie turi dar ir problemų su alkoholiu, dažnai tai baigiasi ne viena vyno taure, o tęsiasi buteliais ir daugiadienėmis. Apie šią problemą reikia kalbėti garsiai, reikia šviesti jaunas šeimas, supažindinant jas kuo anksčiau laiko su blogybėmis, jog galėtume išvengti skaudžių jų padarinių“, – teigia I. Stonkuvienė.
Klipe nusifilmavusi savo vardo mados namų įkūrėja Erika Vitulskienė neslepia, jog ją stebina besilaukiančių moterų pasirinkimas vartoti alkoholį. Anot jos, kiekviena save gerbianti ir savo vaikus mylinti mama neturėtų taip rizikuoti vaiko ateitimi, jo sveikata ir gerove. Alkoholinis vaisiaus sindromas nėra pagydomas, tačiau jam galima užkirsti kelią tiesiog atsisakant alkoholio nėštumo metu.
„Visuomenėje sklando labai daug neteisingų mitų, be to, net kai kurie gydytojai teigia, kad mažas alkoholio kiekis nėštumo metu žalos nepadarys. Nemanau, jog kompetentingas gydytojas galėtų rekomenduoti alkoholį nėštumo metu. Jokioje situacijoje alkoholis nėra gerai ir, manau, jog daug skaudžių, tragiškų įvykių būtų galima išvengti, jeigu laiku iš jų išimtume alkoholį. Jo vartojimas nėštumo metu yra be galo rimta problema, kurią spręsti reikia šviečiant žmones bei skatinant jų neabejingumą. Nereikia tylėti, jeigu ši problema paliečia tave ar tavo artimoje aplinkoje esančius žmones. Pagalbos yra, tik reikia norėti jos sulaukti“, – sako E. Vitulskienė.
Jautrų ir paliečiantį socialinį klipą galite išvysti čia: