Spalio 24 dieną, penktadienį, prasideda didžiausias iš iki šiol rengtų muzikos festivalių Lietuvoje „ISCM Pasaulio muzikos dienos 2008“. Atidarymo koncertas vyks 19 val. Vilniaus Kongresų rūmuose, o garbė pradėti šį festivalį patikėta Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui. Orkestrui diriguos vienas laukiamiausių svečių – Peteris Eötvösas, vengrų kilmės pasaulinio garso muzikos interpretatorius, dirigentas ir žymus dabarties kompozitorius.
P. Eötvösas į Vilnių atvyko dar šios savaitės pradžioje ir iškart ėmėsi dirigento batutos –atidarymo koncerte Vilniaus kongresų rūmuose Peteris Eötvösas diriguos savo paties bei savo mokinio lietuvio Vykinto Baltako kūrinius, o taip pat kito festivalio kviestinio kompozitoriaus, brito Jonathano Harvey‘aus bei švedo Kento Olofssono muziką. Neabejotinu šio koncerto akcentu taps paties Peterio Eötvöso kompozicija „Jet Stream“ trimitui ir simfoniniam orkestrui. Beprotiškai greito tempo kūrinio ašimi taps trimitininkas virtuozas Hakanas Hardenbergeris, kurį dienraštis „The Times“ yra pavadinęs „geriausiu planetos trimitininku“. Prasidėjus repeticijoms, kompozitorius prasitarė: „orkestras neturi daug patirties groti tokio tipo muziką, tačiau tai nereiškia, kad jie groja blogai ar neteisingai. Anaiptol! Tiesiog jiems tai nauja”.
Tą patį vakarą 21 val. 30 min. Vilniaus energetikos muziejuje Peterio Eötvöso garbei bus surengta elektroninės muzikos fiesta „EÖTVÖS AFTER PARTY“, kurioje dalyvaus „naujojo dub“ kolektyvas „Dublicate“, „Pb8“ bei pianistai Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai. Renginyje taip pat skambės ISCM žiuri atrinktų įvairių pasaulio šalių elektroninės muzikos kūrėjų darbai, tarp kurių – žymioji Peterio Eötvöso kompozicija „Cricket Music“ (Svirplių muzika). Šiame „Afterpartyje“ dalyvaus ir pats Eötvösas. Renginys žada daug netikėtumų. Visų pirma, šio kultinio kompozitoriaus muzika dar niekada nėra skambėjusi klubinėje erdvėje jaunimui. Visų antra – tokiame klubiniame renginyje klausytojų vaidmenyje dar niekada nėra dalyvavę tiek „rimtų“ kompozitorių! O jų planuoja būti daugiau kaip 40 iš viso pasaulio.
„Afterpartyje“ skambės 5 užsienio ir 2 lietuvių kompozitorių kūriniai. „Visų kūrinių autoriai – profesionalūs kompozitoriai, tačiau šie kūriniai labiau tinka ne koncertų salei, o klubinei erdvei. Jie tarytum pulsuoja klubine estetika, kuri net nelabai tiktų tradiciniams koncertams“, - taip vakaro programą apibūdino festivalio vadovas Remigijus Merkelys. Be to, lietuvių kompozitoriai specialiai šiam vakarui sukūrė naujas savo kūrinių versijas. Ryčio Mažulio „Čiauškanti mašina“ ir Gintaro Sodeikos „Garso ontologija Nr.2” – tai jau klasika tapę kūriniai, kuriuos tokioje erdvėje naujai interpretuos pianistai Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai. Vakaro atmosferą kaitins ir žinomas ne tik klubinės, bet ir įvairių tarpdisciplininių projektų Lietuvoje dalyvis „pb8“. Antroje vakaro dalyje gros bene žinomiausia elektroninės klubinės muzikos grupė „Dublicate“, o vakaro video vizualizacijas, pasitelkęs įspūdingą kompiuterinę grafiką, kurs šios grupės narys VJ Eimis.
Iš kitų neįprastų festivalio savaitgalio renginių minėtina spalio 25 d. 21 val. 30 min. Šiuolaikinio meno centre rengiama gurmaniška muzikinė-kulinarinė puota „Procession“. Tai unikalus ir visiškai netradicinis koncertas – ilgas, beveik nesibaigiantis bendravimo su muzika ir kulinariniu paveldu procesas. Renginyje dalyvaus žinomi lietuvių ir užsienio atlikėjai, bus atliekami ISCM specialiai atrinkti įvairių šalių kompozitorių kūriniai, o koncerto pertraukų metu bus pristatomas pasaulio kulinarinis paveldas – net 16 šalių virtuvė! Šis „gurmaniškas“ procesas truks daugiau kaip 4 valandas – beveik iki pat ryto...
Pagrindinė šio renginio idėja – įvairiapusiška, subtili ir kintanti muzikos klausymosi patirtis bei atviras publikos bendravimas tarp koncerto dalių, pagardintas įvairių šalių kulinarinio paveldo gėrybėmis. Tai – ne tik publikos judėjimas Šiuolaikinio meno centre iš vienos muzikinės erdvės į kitą, iš koncertinės erdvės į nekoncertinę – kulinarinę, bet ir tam tikro veiksmo, originalaus proceso įprasminimas.
Procession‘o muzikinę programą sudaro 4 muzikiniai blokai, kiekvienas maždaug 40-50 minučių trukmės. Tarp jų numatomos pusvalandžio pertraukos, skirtos įvairių pasaulio šalių virtuvių maisto patiekalų bei vyno ir kitų gėrimų ragavimui, kitoms malonioms staigmenoms. Klausytojus lydės du vakaro vedėjai-gidai, kurie tarsi šeimininkai globos visą renginį.
Renginio muzikiniai blokai sudaryti pagal kūrinių instrumentų sudėtį. Klausytojai išvys ir išgirs nemažai egzotiškų instrumentų iš tolimiausių pasaulio kraštų bei susitiks su kūrinių autoriais, kurie aktyviai dalyvaus šioje muzikinėje procesijoje.