Šį mėnesį duris atvėrė leidyklos „Kitos knygos“ ir grupės menininkų kuruojamo projekto „Kita fotografija“ interneto svetainė „Kitafotografija.lt“, kurioje savo darbus pristato per 25 originalių Lietuvoje ir užsienyje kuriančių fotomenininkų. Tai – alternatyvaus fotografijos leidybos bei vizualinių idėjų ir technologijų sklaidos projekto „Kita fotografija“ dalis.
„Kita fotografija“ yra vienas iš Europos Sąjungos programos „2008-ieji – Europos kultūrų dialogo metai“ Lietuvos nacionalinio projekto dalių. Jo tikslas – supažindinti su originaliausiomis lietuvių fotomenininkų idėjomis bei naujausiomis raiškos formomis, o taip pat keisti požiūrį į šiuolaikinės kultūros ir meno reiškinius, per alternatyvią fotografiją arba jos keliamas problemas skatinti visuomenės lojalumą ir tiesti kultūrų dialogo tiltus.
„Kita fotografija“ yra atvira menininkams, kurie savitai ir įtaigiai reaguoja į erdvėlaikį, vakar ir šiandien, slaptai ir viešai, sąmoningai ir nesąmoningai, nepastebėtai ir įtakingai oponuoja vyraujančiam sociokultūriniam bei meno kontekstui. Projekto idėjinę erdvę sudaro trys strateginiai aspektai: fotografija, kuri kitaip išreiškia pasaulį, fotografija, kuri padeda suprasti kitą pasaulį, fotografija, identifikuojanti – deklaruojanti – neigianti tapatybę“, – sakė vienas iš projekto autorių, leidyklos „Kitos knygos“ vadovas Gediminas Baranauskas.
Be interneto svetainės „Kitafotografija.lt“, projekto metu numatoma pradėti leisti fotografijos knygų serija, sudaryta pagal principą: viena knyga – vienas autorius – viena idėja. Šiemet planuojama išleisti pirmąsias tris serijos knygas: Gintauto Trimako „Miestas kitaip (dviračio stovėjimo vietos)“, Alvydo Lukio „Būtasis tęstinis“ ir jaunos talentingos užsienyje dirbančios fotografės Monikos Bielskytės albumą „Neatmenami laikai“.
Projekte kita fotografija taip pat dalyvauja Vidas Biveinis, Ugnius Gelguda, Arūnas Kulikauskas, Miglė Narbutaitė, Ramunė Pigagaitė, Paulina Eglė Pukytė, Antanas Sutkus, Romualdas Vaitkus, Artūras Valiauga, Gintaras Zinkevičius ir kiti fotomenininkai, o teminį tinklapį sukūrė daugialypės terpės menininkai Albertas Mickėnas ir Ramūnas Gilys.
„Vizualūs menai tarsi ir būtų ta universali priemonė, tačiau net jos teisingam „perskaitymui“ reikalingas bent elementarus pasirengimas. Mūsų siekis – publikuoti originaliausias lietuvių fotomenininkų idėjas, o per jas keisti požiūrį į šiuolaikinę kultūrą ir meną bei ugdyti visuomenės lojalumą galbūt ne visada suprantamiems reiškiniams. Dar vienas svarbus dėmuo – naudojant fotografijos meną paranku ir prasminga supažindinti su įvairių visuomenės grupių ir sluoksnių gyvensena, jų tradicijomis ir problemomis, inicijuoti polilogą apie migracijos ir globalizacijos procesus, tapatybės identifikaciją ir tuo pačiu skatinti kultūrų dialogą“, – teigia projekto kuratorė, menotyrininkė ir fotografijos istorikė Margarita Matulytė.
„Kitos fotografijos“ projekto autoriai kviečia įsijungti į savo platformą ir klasikus, ir tik pradedančius menininkai. Pasak projekto autorių, pagrindiniai kriterijai – originalumas ir įtaigumas, o taip pat temos, aktualizuojančios kultūros dialogus. „Daugiau – jokių suvaržymų, jeigu autorius nori ir turi ką pasakyti išnaudodamas būtent „Kitos fotografijos“ siūlomą platformą“, – pabrėžia autoriai.