Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Metlovienė dalinasi įžvalgomis apie tai, kiek laiko kepenims reikia atsistatyti po alkoholio vartojimo, kokie veiksniai lemia šio proceso greitį ir kokie simptomai gali įspėti apie galimus pažeidimus.
Kiek laiko kepenims reikia atsigauti po vidutinio alkoholio vartojimo? Pasak vaistininkės, kepenų atsistatymo trukmė labai priklauso nuo alkoholio vartojimo intensyvumo ir trukmės.
Ji teigia, kad alkoholis šlapime gali būti aptinkamas dar 3–5 dienas po vartojimo, o tik po to, kai alkoholio visiškai nebelieka organizme, kepenys gali pradėti regeneraciją.
„Jeigu tai tebuvo vienkartinis didesnio alkoholio kiekio vartojimas, kepenims atsistatyti gali prireikti nuo kelių dienų iki mėnesio“, – aiškina J. Metlovienė.
Kepenų atsistatymo greitį lemiantys veiksniai
Pasak vaistininkės, kepenų atsistatymo greitį gerina pakankamas skysčių suvartojimas, nes su skysčiais iš organizmo pašalinami alkoholio toksinai. Čia pagelbėti gali įvairūs elektrolitų tirpalai.
Taip pat labai svarbu sveikas ir subalansuotas maistas, kuriame gausu antioksidantų, pavyzdžiui, vitaminų C ir E. J. Metlovienė taip pat pabrėžia, kad B grupės vitaminai gali paspartinti kepenų ląstelių regeneraciją.
„Ilgas alkoholio vartojimas gali negrįžtamai pažeisti kepenis, todėl vartojimo trukmė tikrai yra svarbi detalė, kalbant apie šio organo regeneraciją“, – pažymi specialistė.
Ji paaiškina, kad vartojant alkoholį ilgą laiką, kepenų audinys randėja, taip apsunkinama pagrindinė kepenų funkcija – organizmo apvalymas nuo toksinų, o tai lėtina kepenų atsistatymą.
Alkoholio kiekis ir negrįžtamas kepenų pažeidimas
J. Metlovienė nurodo, kad nėra visiškai saugaus alkoholio kiekio, tačiau kai kurios sveikatos organizacijos rekomenduoja suvartoti ne daugiau kaip 2 standartinius alkoholinius gėrimus per dieną vyrams ir 1 gėrimą moterims.
Standartinis gėrimas – tai gėrimas, kuriame yra apie 10 gramų alkoholio. Pavyzdžiui, 250 ml alaus (5 proc. alkoholio), 100 ml vyno (12 proc. alkoholio) arba 30 ml stipriųjų gėrimų (40 proc. alkoholio).
„Kiek alkoholio kepenys gali apdoroti, kad nebūtų negrįžtamų kepenų pažeidimų, labai priklauso nuo paties žmogaus organizmo sveikatos būklės, amžiaus, lyties, ūgio ir svorio“, – priduria vaistininkė.
Vaistininkė aiškina, kad yra didelė tikimybė, jog visiškai atsisakius alkoholio, kepenys atsistatys. Tačiau ji pabrėžia, kad pilnai regeneracijai reikia nemažai laiko ir kantrybės.
„Kaip ir kepenų pažeidimai, taip ir jų atsistatymas labai priklauso nuo paties žmogaus sveikatos būklės, gretutinių medžiagų apykaitos ligų, amžiaus“, – sako ji.
Jaunesni žmonės paprastai turi geresnę kepenų regeneracinę galią nei vyresni. Vyrai ir moterys taip pat turi skirtingą hormoninę sistemą, kuri gali turėti įtakos regeneracijos greičiui.
Pirmieji kepenų pažeidimo požymiai dėl alkoholio vartojimo
J. Metlovienė teigia, kad žmonės dažniausiai nejaučia kepenų pažeidimų, nes kepenys neturi skausmo receptorių.
„Jeigu jaučiamas skausmas kepenų zonoje, tai dažniausiai būna susiję su tulžies pūsle ar inkstais, o ne su kepenimis“, – paaiškina ji. Tačiau yra simptomų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį:
- Nuovargis, kuris jaučiamas net ir po gero poilsio,
- Raumenų skausmai,
- Pykinimas ar apetito praradimas,
- Tamsus šlapimas ar šviesios išmatos,
- Odos niežulys,
- Tempimo jausmas kepenų vietoje dėl jų padidėjimo.
Pasak vaistininkės, labai svarbu subalansuota mityba, kurioje būtų daugiau šviežių daržovių, vaisių, pilnagrūdžių angliavandenių, baltymų ir sveikų riebalų, tokių kaip riebi žuvis, avokadai, riešutai, tyras alyvuogių aliejus.
Kepenų atsistatymui gali padėti ir protarpinis badavimas. Tarkime, žmogus pavalgo vakarienę 16 val., o pusryčiauja ne anksčiau kaip 8 val. ryto. Toks režimas gali sumažinti uždegiminius procesus ir padėti kepenims greičiau regeneruotis.
Ji taip pat pažymi, kad svarbu užtikrinti pakankamą poilsį ir miegą – optimaliam organizmo atsistatymui reikia mažiausiai 8 valandų nepertraukiamo miego.
Nors joks maisto papildas nepakeičia sveiko gyvenimo būdo, J. Metlovienė nurodo, kad kai kurios medžiagos gali padėti kepenų regeneracijai. Antioksidantai, tokie kaip vitaminai C, E, selenas, gali padėti apsaugoti kepenų ląsteles nuo pažeidimų. B grupės vitaminai gerina medžiagų apykaitą kepenyse, o omega-3 riebalų rūgštys mažina uždegiminius procesus ir apsaugo kepenis nuo suriebėjimo.
Vaistininkė taip pat išskiria silimariną, išgaunamą iš tikrojo margainio sėklų. Silimarinas padeda apsaugoti kepenų ląsteles nuo pažeidimų, skatina jų regeneraciją ir mažina uždegimą.
Dar viena naudinga medžiaga yra gliutationas, stiprus antioksidantas, vadinamas „organizmo šluota“. Taip pat naudinga yra alfa lipoinė rūgštis.
Kada kreiptis į gydytoją dėl galimų kepenų problemų?
Jei po ilgo alkoholio vartojimo atsiranda šie simptomai, rekomenduojama kreiptis į gydytoją:
- Spaudimas ir skausmas dešinėje viršutinėje pilvo dalyje,
- Pageltusi oda ir akių baltymai,
- Tamsus šlapimas,
- Šviesios išmatos,
- Kūno niežulys,
- Kojų, kulkšnių ar pilvo patinimas,
- Kraujas išmatose ar tamsios, juodos išmatos.
Gydytojai atlieka kraujo tyrimus, tirdami kepenų fermentų kiekius, kurie padeda nustatyti kepenų pažeidimus. Taip pat gali būti atliekamas ultragarsinis kepenų tyrimas, leidžiantis įvertinti jų dydį, struktūrą ir patikrinti, ar nėra suriebėjimo, navikų ar fibrozės. Retais atvejais gali būti atliekama kepenų audinio biopsija, leidžianti tiksliai įvertinti pažeidimų laipsnį ir cirozę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!