• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien vis populiarėjantis susidomėjimas sveika mityba neretai perauga į valgymo sutrikimus ir pavojingas ligas, kaip anoreksija, bulimija ar antsvorio riziką didinantys nuolatiniai persivalgymai. Ne paslaptis, kad su šiomis valgymo problemomis susiduria vis daugiau žmonių, tarp kurių gali būti ir mūsų artimieji.

34

Šiandien vis populiarėjantis susidomėjimas sveika mityba neretai perauga į valgymo sutrikimus ir pavojingas ligas, kaip anoreksija, bulimija ar antsvorio riziką didinantys nuolatiniai persivalgymai. Ne paslaptis, kad su šiomis valgymo problemomis susiduria vis daugiau žmonių, tarp kurių gali būti ir mūsų artimieji.

REKLAMA

Apie požymius, išduodančius, kad žmogus kenčia nuo valgymo sutrikimų, pasakoja Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Valgymo sutrikimų centre dirbančios specialistės.

Gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė, psichoterapeutė Daiva Pupšytė teigia, kad sergant anoreksija svorio trūkumas matomas akivaizdžiai, nepaisant to, kiek sluoksnių drabužių žmogus dėvės. Atvirkščiai nei bulimija – ją pastebėti kur kas sudėtingiau.

„Dažniausiai bulimija sergantys žmonės yra niekuo neišsiskiriančio kūno sudėjimo, tačiau yra kiti specifiniai ženklai, išduodantys ligą. Vienas iš jų – nuo pastovaus vėmimo ant krumplių atsirandančios žazdelės, taip pat akivaizdžiai padidėjusios seilių liaukos. Jei bulimija tęsiasi ilgą laiką, padidėjusios seilių liaukos, deja, išlieka visam gyvenimui“, – įvardina Daiva Pupšytė.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas gana dažnas valgymo sutrikimas – polinkis nuolatos persivalgyti, o jį gali išduoti antsvoris. Vis dėlto, gydytoja akcentuoja, kad viršsvorio problemos gali atsirasti ir dėl kitų sveikatos problemų.

REKLAMA

Požymiai, dėl kurių verta sunerimti

Kalbant apie bulimijos požymius, Medicinos psichologė Veronika Mudėnaitė-Savickienė nurodo, kad tokie ženklai, kaip susidariusios kraujosruvos akyse, atsirandančios šalinant maistą vėmimu, sparčiai gendantys dantys, gali išduoti šią pavojingą ligą.

„Kita liga – anoreksija, kuria sergant ypač susilpnėja plaukai bei nagai, tačiau vėlgi, šie požymiai gali atsirasti ir dėl streso bei kitų ligų, todėl įtariant, kad žmogus kenčia nuo šio valgymo sutrikimo, būtina atsižvelgti į visas aplinkybes bei žmogaus elgesį“, – pataria Veronika Mudėnaitė-Savickienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak medicinos psichologės, žmogus, sergantis anoreksija, gali nuolatos labai lėtai valgyti, ilgai užgaišti prie stalo, nesuvalgyti viso maisto ar vengti kartu valgyti su šeima.

Kitas galimas kraštutinumas, kada anoreksija sergantis žmogus ypač daug gamina maisto savo šeimai, svečiams, pyksta, jei kiti per mažai valgo, tačiau pats nepaliečia nei kąsnelio.

„Esant valgymo sutrikimams gali atsirasti nuotaikų svyravimai, miego sutrikimai, nerimas valgant, netgi išnykti seksualinis potraukis. Tokie žmonės taip pat dažnai vengia socialinių situacijų, kuriose bus valgoma: gimtadieniai, vakarėliai, susitikimai“, – aiškina medicinos psichologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie žmonės dažniausiai suserga?

Vienos konkrečios priežasties, kodėl išsivysto valgymo sutrikimai – nėra ir pasak specialisčių, beveik visada valgymo sutrikimų atsiradimą lemia ne viena, o kelios priežastys.

„Manoma, kad šių ligų atsiradimui taip pat yra svarbi genetika, tai reiškia, kad polinkį į ligą galima paveldėti. Vis dėlto, jei, pavyzdžiui, mama sirgo anoreksija, nereiškia, kad jos vaikas taip pat būtinai ja sirgs“, – tikina Daiva Pupšytė.

REKLAMA

Valgymo sutrikimų atsiradimui svarbų vaidmenį atlieka ir šeimos santykiai bei socialinė aplinka. Pastebima, kad šeimoms, kuriose yra žmogus, turintis valgymo sutrikimų, yra būdinga griežta kontrolė, konfliktiškumas bei agresyvumas. Arba atvirkščiai – perdėtas rūpestis, dirbtinas konfliktų slopinimas ir per daug artimas bendravimas, atimantis galimybę turėti savo asmeninę erdvę.

REKLAMA

Gydytoja Daiva Pupšytė pabrėžia, kad socialinė aplinka, kaip mokykla ar darbas, taip pat svarbi. Jei žmogus būdamas jose nuolatos girdi patyčias bei kritiką apie savo išvaizdą, svorį, tai gali paskatinti valgymo sutrikimų atsiradimą.

„Asmens savybės, kaip perfekcionizmas, noras viską kontroliuoti, siekis, kad aplink viskas vyktų pagal tavo norus irgi gali prisidėti prie bulimijos, anorekcijos arba persivalgymų atsiradimo“, – sako psichoterapeutė. Taip pat gydytoja atskleidžia, jog atliktų mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad dažnas, sergantis valgymo sutrikimais, yra vaikystėje arba paauglystėje turėjęs trauminę seksualinę patirtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų