Kokie paminklai dabar madingi ir kiek kainuoja jų gamyba? Kiek kainuoja metinės kapų priežiūros ir tvarkymo paslaugos?
Kaune įsikūrusiame versle „Blyksnis“ virte verta paminklų gamyba. Technikos vadovas Tomas Markinas sako, kad lietuviai negaili pinigų papuošti artimojo kapą.
„Kainuoja labai įvairiai: paminklas gali būti už 50 eurų, gali būti ir už 7 tūkst. eurų. Vidurkis turbūt būtų 1 300 eurų. Iš šono pažiūrėjus, aš įsivaizduoju, kad tokia suma gali pasirodyti didelė, bet kai kiekvieną dieną tai matau, atrodo, visai normalu“, – teigia T. Markinas.
Granito blokas yra vienas iš labiausiai Lietuvos gyventojų pamėgtų akmenų paminklų gamybai. T. Markinas sako, kad kiekvienas paminklo užsakymas yra labai individualus, o procesas susideda iš daugybės komponentų.
„Pas mus, kaip gamintojus, atsiranda lyg žaliava tas granito blokas. Jis gali sverti 10, 12, 20 tonų, toks didžiulis akmuo. Mes tada pagal reikiamą svorį susipjaunam jį. Tai, sakykim, standartinis lietuviškas paminklas yra 8 cm storio, – gaunasi daug tokių plokščių.
Supjovę tas plokštes su didžiosiomis savo staklėmis vežame į apipjovimo cheką, ten jau pjauname tą reikiamą dydį paminklo, iš anksto yra suderinta forma su klientu, kiekvienas paminklas dabar dažniausiai individualus, tai supjaunam tą formą ir tada jau vyksta poliravimo procesas, kur jis įgauna blizgesį. Nupoliravus dedame raides arba jas kalame. O jau su raidėmis paminklas gali važiuoti į kapines“, – sako jis.
Pasak pašnekovo, per penkerius metus pasikeitė ne tik paminklų kainos, tačiau ir mados. Vyras sako, kad iš mados išeina švelnios ir suapvalintos formos, dabar žmonės nori griežtų ir kvadratinių formų paminklų.
„Tai, ką pats pastebėjau, turbūt nuo 2013 iki 2018 metų buvo labai madingos tos apvalios formos, visokie užapvalinimai, liepsnos, frezos vadinamos. O dabar kaip tik ateina į rinką ateina tas toks griežtų formų tipas: kvadratiniai paminklai, jokių apvalinimų“, – teigia T. Markinas.
Technikos vadovas sako, kad žmonės norėdami papuošti savo artimųjų kapus gali išleisti įvairias sumas ir vardija, kas kiek kainuoja.
„Standartinei kapavietei (2x2.5), sakykim, kapo tvarkymas, paprastas akmenukų išpylimas, gali kainuoti apie 450 eurų su darbu ir su medžiagom, o jeigu plokštes, tai nuo 2 000 eurų“, – pasakojo jis.
Anot jo, dažniau tenka pravažiuoti pro naujas Vainatrakio kapines, 18 km nuo Kauno, tad ten galima pamatyti įvairiausių kapų sutvarkymo variantų.
„Ten labai daug tų naujų kapelių, tai taip, kad netvarkytas kuris liktų, labai retai. Kiekviena kapavietė yra vienaip ar kitaip sutvarkyta: tiek namukai ar tvorelė granitinė, ar plokštės uždėtos. Visi žmonės stengiasi kažkaip prižiūrėti, papuošti tuos kapelius“, – prisiminė T. Markinas.
Kiek kainuoja kapų priežiūra visus metus?
Kapų tvarkymo ir priežiūros paslaugų įmonės „Memorus“ įkūrėja Eglė Balčiūnienė teigia, kad paslaugos kainos yra gana įvairios, tačiau dažniausiai prasideda nuo 25 eurų už vieną apsilankymą ir gali kilti į viršų.
„Labai įvairiai. Priklausomai nuo miesto ir tas skirtumas kainodaroje yra nemažas. Antras dalykas, priklauso, kas tas paslaugas teikia – fizinis asmuo ar įmonė. Pavyzdžiui, jeigu įmonė teikia paslaugas, kainos prasideda maždaug nuo 25 eurų ir gali varijuoti iki 60 eurų už vieną kartą. Su fiziniais asmenimis sumos prasideda nuo 15 eurų iki 25 eurų. Čia bendrai Lietuvos mastu kalbant.
Mes ateinančiam sezonui naujų kainų kol kas dar nepasitvirtinome, tačiau pernai vienas aplankymas buvo 26 eurai. Į tą apsilankymą įėjo: žvakelė, kapo sutvarkymas, kapo aplinkos sutvarkymas, nuotraukų atsiuntimas, visi mokesčiai/sąskaitos, kuras ir visa komunikacija“, – teigia E. Balčiūnienė.
Įmonės „Memorus“ direktorė sako, kad praėjusiais metais žmonių kapus lankė kartą į mėnesį, todėl skaičiuojant, kiek tai galėtų kainuoti per metus, reikia atsižvelgti į tai, kad sezoniški yra tik septyni mėnesiai, o tokios paslaugos suma siektų beveik du šimtus eurų.
„Priklauso nuo to, kaip įrengta kapavietė ir kiek žmogus pats nori, kad būtų lankoma. Jeigu yra daugiau reiklių augalų, tai nueiti juos palieti vieną kartą į mėnesį tikrai neužteks. Bet jeigu želdinimas praktiškas arba tų augalų labai nedaug, tai tada užtenka ir vieno karto.
Pernai metais dažniausiai lankėme į mėnesį kartą, buvo kai kurių klientų poreikis lankyti per mėnesį du kartus. Sezonas yra sudarytas iš aštuonių mėnesių, nuo balandžio iki gruodžio, įskaitant lapkričio lankymą po Vėlinių – tai metinis mokestis gaunasi 208 eurai, bent jau pernai taip buvo”, – teigia ji.
Kokiose miestuose dažniausiai naudojamasi kapų priežiūros paslaugomis?
E. Balčiūnienė sako, kad kalbos, jog kapų priežiūros paslaugas renkasi žmonės, kurie gyvena užsienyje yra mitas. Anot jos, žmonės naudojasi šia paslauga gyvendami ir tame pačiame mieste. Vis tik, kokių miestų gyventojai dažniausiai renkasi šias paslaugas?
„Anksčiau būdavo tokios kalbos, kad tai tik senjorų ar emigrantų paslauga. Iš tikrųjų, kaip tik yra mažuma tokių žmonių, jeigu taip procentiškai pažiūrėtume. Senjorai turbūt todėl, kad labiau taupo savo finansus ar dar patys gali nuvykti, o emigrantų yra, bet gal sakyčiau, jų yra antra dalis, iš visų klientų.
Didieji miestai, kaip bebūtų, yra populiariausi paslaugos naudotojai: tai būtų Kaunas, Vilnius, Klaipėda. Iš tų mažų miestelių, kaimų labai retai kas teiraujasi. Būna užklausų Kauno, Vilniaus, Marijampolės rajonuose, kur žmonės neprivažinės, bet didžioji dauguma klientų visgi yra didmiesčiuose“, – sako kraštovaizdžio specialistė.