• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apyvartinio kapitalo valdymui pastaruoju metu daugiau dėmesio skiriama net tik verslo įmonėse, bet ir Europos Sąjungos (ES) institucijose. Netrukus įsigaliosiantys teisinio reguliavimo pakeitimai, skirti konkurencingumui didinti, neabejotinai pagerins įmonių apyvartinio kapitalo valdymą ir šiuo sudėtingu ekonomikos tarpsniu padės „išlaisvinti“ gyvybiškai reikalingų lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2012 m. sausio 1 d. įsigalios dar vienas mokėjimų direktyvos (angl. Payment Services Directive) reikalavimas, nustatantis, kad mokėjimai eurais ES ir Europos ekonominėje erdvėje (EEE) bus vykdomi per vieną banko darbo dieną.

REKLAMA

Iki šiol tokie mokėjimai buvo įvykdomi per 2 banko darbo dienas, o per 1 banko darbo dieną buvo vykdomi tik skubūs, vidutiniškai 3 kartus brangiau kainuojantys mokėjimai.

Ką tai praktiškai reiškia Lietuvos įmonėms:

- į ES ir EEE eksportuojančias įmones lėšos pasieks 1 diena greičiau;iš ES ir EEE importuojančios įmonės, įsipareigojusios su tiekėjais atsiskaityti, pavyzdžiui, iki 30 mėnesio dienos ir anksčiau turėdavusios atlikti mokėjimą iki 28 d., dabar galės mokėjimą atlikti viena diena vėliau.

REKLAMA
REKLAMA

- Tarkime, transporto ir logistikos įmonė su apytiksliai 30 mln. Lt metine apyvarta, viena diena optimizavusi gautinas sumas, turi potencialo „išlaisvinti“ ir papildyti savo banko sąskaitą beveik 80 tūkst. Lt.

Kova su vėluojančiais mokėjimais

Šių metų vasarį Europos Parlamentas ir Europos Taryba išleido direktyvą dėl kovos su vėluojančiais mokėjimais (Nr. 2011/7/ES), kurios tikslas – kovoti su sąskaitų apmokėjimų vėlavimu bei didinti smulkių ir vidutinių įmonių konkurencingumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remiantis šia direktyva, komercinių sandorių šalys (tiek verslo įmonės, tiek ir valdiškos institucijos) privalės atsiskaityti su savo tiekėjais per 30 kalendorinių dienų nuo sąskaitos faktūros gavimo dienos. Sandorio šalims sutarus, mokėjimas galės būti atidėtas, bet ne ilgiau kaip 60 dienų. Taip pat bus numatytos išimtys įmonėms, norinčioms savo klientams suteikti prekybos kreditą. Panaši tvarka dabar galioja atsiskaitant už žemės ūkio produkciją (žr. LR Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymą).

REKLAMA

Taip pat pagal naująją direktyvą už pavėluotus mokėjimus turės būti skaičiuojama palūkanų norma, susidedanti iš 8 proc. ir Lietuvos banko nustatytos papildomos normos. Palyginimui – šiuo metu pagal susiformavusią teismų praktiką įprasti sutartyse numatomi delspinigiai yra 0,02 proc. už kiekvieną pradelsimo dieną.

REKLAMA

Nors direktyva valstybes nares įpareigoja ją į nacionalinę teisę perkelti iki 2013 m. kovo 16 d.,  tikėtina, kad Lietuvoje ji įsigalios gerokai anksčiau – 2012 m. lapkričio 1 d. Remiantis lietuviškąja „dviejų datų“ taisykle, visi verslą reguliuojantys teisės aktų pokyčiai įsigalioja gegužės 1 d. arba lapkričio 1 d.

Taigi, nepraleiskite progos tinkamai pasiruošti ir išnaudoti visas naujas galimybes nuo pirmosios teisės aktų įsigaliojimo dienos

Algirdas Bogdevičius, „Danske“ banko lėšų valdymo skyriaus vadovas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų