• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tiesioginis investavimas į akcijas gali ir labai džiuginti, ir labai liūdinti. Pats investavimo procesas yra labai paprastas, tačiau rezultatai, kurie nulems ir nuotaiką, priklauso tik nuo jūsų, todėl savo sprendimus reikia priimti atsakingai.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausią įtaką rezultatams daro investuotojo žinios, pastangos ir kantrybė. Todėl pasiruošimas ir noras toliau mokytis yra ypač svarbūs. Šiandien investuotojai Lietuvoje turi praktiškai neribotas galimybes investuoti visame pasaulyje. Kai prieinamos didelės galimybės, tai ir žinoti reikia šiek tiek daugiau.

REKLAMA

Apie tai, kaip sėkmingai pasirinkti akcijas yra prirašyti daugybė vadovėlių. Ir dauguma jų tikrai išsamiai aprašo visas taisykles. Žinoma, sveiko proto principai galioja ir čia – stebuklų nebūna. Tad jei „vadovėlis“ žada aukso kalnus rytoj, tikriausiai reikia paieškoti kito vadovėlio.  Pagrindinė sėkmės taisyklė gali būti formuluojama taip: pirk pigiai –  parduok brangiai. Ji paprasta, bet norint ją įgyvendinti vis tiek reikia žinoti bent du dalykus, t. y. mokėti įvertinti, kada pigu ir kada jau brangu. Visus vertinimo principus galima suskirstyti į dvi kategorijas: vieni vertina lygindami su panašių bendrovių akcijomis, kiti bando iš esmės įvertinti, kiek turėtų kainuoti tam tikros įmonės akcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu turite kompetencijos ir galite patys savarankiškai įvertinti kiekvieną akciją, tikriausiai pasieksite puikių rezultatų. Jeigu negalite ar nenorite to daryti savarankiškai (taip elgiasi dauguma investuotojų), visuomet galima pasinaudoti ir profesionalių analitikų rengiamomis apžvalgomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atminkite, trumpu laikotarpiu akcijos kainos kitimą nulemia pasiūlos ir paklausos dėsniai, o jiems didelę įtaką gali padaryti ir atsitiktinumas, tad griežtų taisyklių čia nėra. Tuo tarpu ilguoju laikotarpiu verta remtis klasikinės analizės vertinimo principais, pavyzdžiui, „top down“, arba vertinimas „iš viršaus į apačią“. Tai tokia analizės sistema, kai pirmiausia vertinamos bendros šalies ar regiono makroekonominės perspektyvos, tada nustatomos ūkio šakos konkurencingumas ir strateginės perspektyvos bei galiausiai analizuojama konkreti įmonė. Populiariausi įmonės vertinimo rodikliai būtų, pavyzdžiui, pelno ir pajamų santykis (P/E), kuris pasako, kiek reikia mokėti už dabartinį vieną litą pajamų bei nuosavybės grąža (ROE), parodanti koks nuosavybės kapitalo pelningumas.

REKLAMA

Pasirinkę savo norimą akciją, turite pasidomėti, ar jūsų makleris turės galimybę ją nupirkti bei kiek tai kainuos. Dažniausiai investuojant į tolimų šalių akcijas, įsigijimo ir pardavimo komisiniai mokesčiai būna didesni. Tad investuojant mažas sumas labiau verta pasidairyti namų rinkoje – Baltijos šalių vertybinių popierių biržoje.

REKLAMA

Galiausiai reikia žinoti, kad tikrai perkame tai, ko norime. Kai turime daugybę vertybinių popierių su panašiais ar netgi tokiais pačiais pavadinimais, geriausia pasikliauti vertybinio popieriaus „asmens kodu“ – ISIN kodu. Tai unikalus numeris, kuris padės atrasti būtent tai, ko ieškote.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į tai, kurioje biržoje bus nupirkta jūsų pasirinkta akcija. Nenustebkite, jei pavyzdžiui „rusiška“ akcija bus perkama Londono biržoje. Įprasta, kad didelės įmonės platina savo akcijas didesnėse užsienio šalių biržose, taip tikėdamosis didesnio investuotojų dėmesio. Investuotojas irgi laimi, nes atsiranda daugiau galimybių investuoti, be to, didesnės biržos reiškia didesnes apyvartas, tad lengviau nusipirkti ir parduoti. Tačiau taip atsiranda papildoma valiutos rizika, dėl kurios jis gali tiek išlošti, tiek pralošti.

Jums rūpimus klausimus apie investavimą galite užduoti Dariui Kuzmickui el.p. [email protected]

Darius Kuzmickas, Danske banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento direktorius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų