Iškart svarbu paminėti, jog investavimas dažnai yra painiojamas su spekuliavimu ir dėl šios priežasties daugelis žmonių netgi šiandien investuoti baiminasi. Spekuliavimas paprastai yra apibūdinamas kaip karštligiškas siekimas per kuo trumpesnį laiką užsidirbti pinigų perkant ir parduodant įvairiausias prekes. Tai yra pakankamai rizikingas užsiėmimas, galima ne tik greitai praturtėti, bet ir labai greitai prarasti visą savo turtą.
Investavimas skiriasi nuo spekuliavimo ilgalaike pinigų įdarbinimo trukme, nors tikslas labai panašus. Dėl šios paprastos ypatybės investuojant yra išvengiama nereikalingos mažų svyravimų rizikos, o pasirinkus tinkamą investavimo strategiją šią riziką galima dar labiau sumažinti. Nepaisant to, būtina paminėti, jog investavimas yra daug kantrybės reikalaujantis užsiėmimas, investuodamas žmogus turi įvertinti ateities galimybes, pasitikėti savo padarytais sprendimais ir dažnai nekreipti dėmesio į trumpalaikius svyravimus, nepasiduoti masinėms manijoms ir nuotaikoms, nes kitaip rizikuoja tapti tiesiog eiliniu spekuliantu, o ne investuotoju. Be abejo, praturtėti galima abiem būdais, tačiau daugiau galimybių to pasiekti – racionaliai ir protingai investuojant.
Kokiais būdais galima to pasiekti?
Pagrindinis investavimo principas – nuolatinis, nesvarbu kokio dydžio, savo uždirbamų lėšų taupymas ir tų sutaupytų pinigų įdarbinimas. Šis principas yra daugeliui girdėtas, bet dažnas nesusimąsto, ką tai iš tikrųjų reiškia. Siekiant tikslo yra daug galimybių – galima domėtis pačiam ir investuoti į didelę finansinių instrumentų įvairovę, galima patikėti savo santaupų valdymą profesionalams nusiperkant investicinių fondų vienetų.
Pateiksiu paprastą periodinio investavimo pavyzdį, kaip naudojantis investiciniais fondais galima praturtėti nuosekliai kaupiant ir įdarbinant sukauptus pinigus: žmogus kaupdamas ir investuodamas po 100 Lt per mėnesį ir gaudamas vidutinę 8 proc. metinių palūkanų grąžą po 5 metų jau turėtų sukaupęs 7 300 litų, po 15 metų – 40000 litų, o po 30 metų – daugiau kaip 140 000 litų.
Ir visa to galima pasiekti atidedant investavimui vos po 3 Lt per dieną. Įsivaizduokite, kaip sukauptų pinigų suma padidėja, jeigu kiekvieną dieną yra atidedama keletu litų daugiau. Didžiausias ilgalaikio investavimo privalumas tai, jog reinvestuojant gaunamą bet kokią grąžą iš investicijų galima uždirbti žymiai didesnes sumas nei paprastai taupant dėl to, kad įdarbinami jau uždirbti pinigai. Ir nors tam tikrai reikia nemažai laiko ir kantrybės, ar tikslas nėra to vertas?
Ar kam nors jau yra pavykę?
Greičiausiai jau esate girdėję apie tokius žmones, kaip Warrenas Buffettas ar Johnas Templetonas. Šie žmonės, naudodamiesi paprasčiausiais investavimo principais, sugebėjo savo turtus padidinti ne vieną dešimtį kartų ir tapti pasaulyje žinomais milijardieriais, pasiekusiais viską vien savo jėgomis, kantrybe ir tikėjimu savimi.
Pavyzdžiui, Warrenas Buffettas visą savo gyvenimą taip ir nugyveno iš gaunamos algos, nenustodamas didinti savo investicinio turto ir nepaimdamas iš ten jokių pinigų. Daugiausia pasiekusiems žmonėms investavimas nebuvo vien tik laisvalaikio užsiėmimas, jų užsidegimas buvo toks stiprus, jog tai tapo tų žmonių gyvenimo būdo dalimi ir dėl šios priežasties jų sėkmė ir šiandien įkvepia ne vieną žmogų norintį tapti turtingu. Šiandien pasiekti tai, ko investuotojai pasiekė per ilgus investavimo metus naudodamiesi tokiais pačiais principais, įmanoma labiau nei bet kada anksčiau. Statistika rodo, kad vis daugiau žmonių kiekvienais metais nusprendžia išbandyti investavimo, kaip būdo užsidirbti, kelią.
Darius Kuzmickas, Danske banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento direktorius
Jums rūpimus klausimus apie investavimą galite užduoti Dariui Kuzmickui el.p. [email protected]
Susiję straipsniai:
Investavimo pradžiamokslis: ar investuoja tik turtuoliai?
Pirmieji investavimo žingsniai
Ką reikia žinoti apie investicinius fondus?
Kaip palyginti skirtingus investicinius fondus?
Investavimas į akcijas: kaip ir kodėl?