• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Priklausomybės alkoholiui, rūkymui, psichotropinėms medžiagoms gali atsirasti dėl daugybės priežasčių. Specialistai pasakoja stebintys pandeminio laikotarpio neigiamą įtaką žmonių asmeniniams pasirinkimams ir vardija, kokie signalai gali išduoti, kad jums artimas asmuo patiria vidinius išgyvenimus ir kovoja su tam tikromis priklausomybėmis.

Priklausomybės alkoholiui, rūkymui, psichotropinėms medžiagoms gali atsirasti dėl daugybės priežasčių. Specialistai pasakoja stebintys pandeminio laikotarpio neigiamą įtaką žmonių asmeniniams pasirinkimams ir vardija, kokie signalai gali išduoti, kad jums artimas asmuo patiria vidinius išgyvenimus ir kovoja su tam tikromis priklausomybėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieni naujausių tyrimų atskleidė, kad Lietuvoje priklausomybių mastai išlieka akivaizdūs – alkoholinių gėrimų nevengiama vartoti darbo vietoje, o psichotropinių medžiagų vartojimas didžiuosiuose Lietuvos miestuose itin padidėja savaitgaliais.

REKLAMA

Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Kauno filialo gydytojas psichiatras Darius Jokūbonis išskiria pandeminį laikotarpį. Pasak specialisto, būtent susiklosčiusi neeilinė situacija pasaulyje galėjo lemti skirtingų priklausomybių atsiradimą.

„Pandemijos laikotarpis žymiu mastu sutrikdė įprastą bendravimą, socialinius ryšius, apribojo gydymo įstaigų veiklą, todėl tapo išbandymu sergantiesiems priklausomybės ligomis bei pagalbą teikiantiems specialistams.

REKLAMA
REKLAMA

Dienotvarkės pasikeitimas, stresas ar net nuobodulys pandemijos metu – galimos didesnio alkoholio, tabako ar kitų medžiagų vartojimo priežastys“, – teigė gydytojas.

Priklausomybe gali tapti ir internetas

Pasauliniu mastu surinkti duomenys rodo, kad pandeminiu laikotarpiu žmonės dažniau kreipėsi į specialistus, galinčius padėti atsikratyti skirtingų priklausomybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jungtinės Karalystės priklausomybių gydymo paslaugas teikiančių įstaigų svetainėse apsilankymų dažnis padidėjo daugiau kaip penkis kartus. 

Tarptautinis tyrimas Kinijoje parodė, kad priklausomybės nuo interneto dažnis pakilo 23 proc. Atkryčiai dėl alkoholio ir tabako priklausomybės buvo įprasti.

REKLAMA

Kanados mokslininkų apklausos duomenys atskleidė, kad  žmonių elgesys skyrėsi –  54 proc. nepakeitė alkoholio vartojimo įpročių, 24 proc. tauriųjų gėrimų vartojo daugiau, tuo metu 22 proc. apklaustųjų sumažino alkoholio vartojimą ar atsisakė visai“, – ataskaita dalijosi pašnekovas.

REKLAMA

Skirtingų medžiagų vartojimas gali padidinti riziką susirgti COVID-19

Susiklosčiusi beprecedentė situacija visame pasaulyje lėmė ir pablogėjusią žmonių psichologinę būseną. Dėl šios priežasties RPLC gydytojas D. Jokūbonis pataria nedelsiant kreiptis į specialistus, kurie gali padėti sutramdyti vidinių išgyvenimų kovą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, priduriama, kad polinkis vartoti skirtingas psichotropines medžiagos, kurios kenkia žmogaus organizmui, lemia ir didesnę riziką susirgti koronavirusine infekcija.

„Esant sudėtingai emocinei būsenai, būtina ieškoti socialinės, psichologinės ar medicininės pagalbos ir išlaikyti ryšį su tokią pagalbą teikiančiais specialistais, savipagalbos grupėmis, išgyventi, kol aplinkybės pasikeis.

REKLAMA

Svarbu nepamiršti psichologinės higienos įgūdžių, o nesikliauti skirtingomis medžiagomis.

Prisiminkime, kad dauguma medžiagų sumažina organizmo apsauginius barjerus infekcijai patekti ir slopina imunitetą, todėl jų vartojimas padidina prielaidas užsikrėsti COVID-19 infekcija ar sirgti sunkiau“, – pabrėžė specialistas.

REKLAMA

Kokie signalai išduoda apie priklausomybę?     

Žmonės, vartodami alkoholį ar išbandę rūkymą, nė nepajunta, kai staiga tampa priklausomi, todėl gydytojas įvardija, kokie pirmieji signalai išduoda, kad žmogus iš tiesų turi priklausomybę, todėl kuo skubiai turi prašyti specialistų pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Miego trukmės, apetito pokyčiai, nesėkmingos pastangos nutraukti skirtingų medžiagų vartojimą, atsiribojimas nuo draugų ir artimųjų, medžiagos poveikio mažėjimas – yra keletas galimų priklausomybės požymių, dėl kurių verta pasitarti su psichologu ar šeimos gydytoju.

Paminėti simptomai dažniausiai būna susiję tarpusavyje. Sveiki asmenys neretai supranta neigiamas savo elgesio pasekmes ir sugeba tai nutraukti ar atsiriboti. Tačiau ne priklausomybės atveju. Artimieji  dažniausiai pirmieji pastebi medžiagų vartojimo pasekmes, todėl verta atsižvelgi į aplinkinių nuogąstavimus. Dažnai pacientai atvyksta pagalbos palydimi artimųjų“, – paaiškino RPLC specialistas.

REKLAMA

Perspėja neeksperimentuoti

Gydytojas kalba, kad pasakymas „vienas kartas nepakens“, kalbant apie skirtingų psichoaktyviųjų ar kitų narkotinių medžiagų vartojimą, yra neteisingas, todėl eksperimentuoti su savo organizmu jokiu būdu nereikia, vietoje to yra itin svarbu atsisakyti tokių pagundų.

REKLAMA

„Jaunų asmenų svarstymai eksperimentuoti su psichoaktyviosiomis medžiagomis ar ne dažniausiai kyla bendraamžių rate. Jaunimas atsineša nuostatas medžiagų vartojimo atžvilgiu iš šeimos, tiesiog svarbiausia sugebėti jas apginti.

Štai kanapių vartojimas paplitęs ir daugelyje Europos šalių tampa po alkoholio antrąja priežastimi pagal dažnumą tarp besikreipiančių pagalbos. Dauguma kanapių vartotojų yra išgyvenę nerimo priepuolių,  dalis patiria haliucinacijų“, – kalbėjo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistas taip pat tikina, kad kiekvienas žmogus, susidūręs su skirtingomis priklausomybės, gali atrasti kelią iš jų išsikapstyti. Tiesa, tam prireiks ne tik šeimos paramos, bet ir gydytojų pagalbos.

Primenama, kad asmenys, norėdami gauti RPLC specialistų paslaugas, gali registruotis ir internetu per esveikata.lt sistemą arba telefonu +370 5 213 7274.

Projektas finansiškai remiamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų