Seimo specialioji tyrimo komisija trečiadienį (01.07) baigė svarstyti vieną iš šešių kaltinimų prezidentui Rolandui Paksui, tačiau savo išvadą padarys vėliau.
Komisija nusprendė, kad Konstitucinio Teismo (KT) nustatytų faktinių aplinkybių dėl pilietybės suteikimo Jurijui Borisovui pakanka padaryti išvadą kaltinime prezidentui dėl privačių ir viešųjų interesų konflikto.
"Mums pakanka KT nustatytų faktinių aplinkybių nuspręsti dėl kaltinimų pagrįstumo ir rimtumo. Komisija nutarė, jog šis klausimas yra baigtas", - žurnalistams sakė komisijos pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas.
Toks sprendimas priimtas vienbalsiai.
Komisija atmetė prezidento interesus ginančių advokatų pasiūlymą atlikti papildomą tyrimą dėl šio kaltinimo ir išklausyti liudytojus.
Vienas iš prezidentą ginančių advokatų Gediminas Baublys žurnalistams teigė, esą komisijos sprendimas apsiriboti KT medžiaga nėra teisėtas, nes KT netyrė "prezidento kaltės klausimo".
KT nustatė, kad prezidento dekretas, kuriuo išimties tvarka Lietuvos pilietybė buvo suteikta 1,2 mln. litų jo rinkimų kampanijai paaukojusios bendrovės "Avia Baltika" vadovui J. Borisovui prieštarauja Konstitucijai ir Pilietybės įstatymui.
KT taip pat konstatavo, kad suteikdamas pilietybę prezidentas vadovavosi ne valstybės, o savo asmeniniais interesais ir sulaužė duotą priesaiką.
Priesaikos sulaužymas yra vienas iš trijų pagrindų pradėti apkaltą prezidentui, tačiau komisija galutinę išvadą ketina padaryti vėliau.
"Bent dėl vieno iš šešių kaltinimų jau yra pagrindas teigti, kad prezidentas šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą priesaiką", - sakė vienas komisijos narys, nenorėjęs būti įvardytas.
Parlamentinei tyrimo komisijai nustačius, kad kaltinimai prezidentui dėl Konstitucijos ir priesaikos pažeidimo yra pagrįsti, Seimas turės balsuoti dėl jo nušalinimo.
Prezidentui nušalinti reikia ne mažiau kaip 85 balsų. Iš viso Seime dabar yra 137 parlamentarai, dar keturios vietos yra laisvos.
R. Paksas prezidento pareigas eina nuo praėjusių metų vasario. Prezidentūros skandalas, paviešinus VSD surinktą medžiagą, kilo spalio pabaigoje.
Gruodžio pradžioje VSD medžiagą nagrinėjusi kita parlamentinė komisija konstatavo, kad prezidentas dėl savo ryšių "buvo ir yra pažeidžiamas" ir tai kelia grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui.
BNS