• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Būsto kainos Lietuvoje tokios didelės, kad nekilnojamojo turto kainų augimas per pastaruosius kelerius metus du kartus pralenkė Europos vidurkį. O būsto įperkamumas Lietuvoje šiuo metu yra vienas prasčiausių Europoje Sąjungoje – tokią analizę skelbia Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

Būsto kainos Lietuvoje tokios didelės, kad nekilnojamojo turto kainų augimas per pastaruosius kelerius metus du kartus pralenkė Europos vidurkį. O būsto įperkamumas Lietuvoje šiuo metu yra vienas prasčiausių Europoje Sąjungoje – tokią analizę skelbia Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

REKLAMA

Pasak Aplinkos ministerijos, būstą įpirkti sudėtinga ne tik dėl rekordinės infliacijos, bet ir augančios bazinės palūkanų normos. O keliasdešimt tūkstančių eurų reikalingą pradinį įnašą būstui turi reta šeima. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas siūlo alternatyvą – sutvarkytą ir griežčiau reguliuojamą nuomos rinką.

„Tai tikrai didžiulis augimas, kuris vyko ir pandemijos metu. Mes matėme, kad būsto kainos tarp 2018-2021 metų išaugo 18 procentų. Tai daugiau nei EBPO vidurkis ir Europos vidurkis, kuris siekia tik 10 procentų. Žinoma, pastaruoju metu būsto kainos šiek tiek nukrito, tačiau nepaisant to, būsto kainos Lietuvoje labai didelės. O būsto įperkamumas – tikras iššūkis“, – teigia EBPO direktorato direktoriaus pavaduotojas Markas Pearsonas.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant vieno prasčiausių būsto įperkamumo rodiklių, Lietuva iš kitų Europos Sąjungos valstybių išsiskiria tuo, kad net 90 procentų gyventojų turi nuosavą būstą. Absoliuti dauguma būstą įsigijo dar iki spartaus nekilnojamojo turto kainų kilimo. Tiesa, aplinkos ministras išgirdęs EBPO atstovų kritiką ėmė teisintis.

REKLAMA

„Mes patys pasakėme, kad nebepirksime baltarusiško cemento, baltarusiškos ir rusiškos medienos. Mes patys pasakėme, kad nebepirksime dolomito ir kitų, turėjome atsivežti iš vakarų. Tai gerokai pabrangino pačias statybas“, – tvirtina aplinkos ministras S. Gentvilas.

„Augančios būsto statybų sąnaudos tapo gerokai brangesnės. Pernai gyvenamojo būsto statybos sąnaudos išaugo 19 procentų. Tai bene dvigubai daugiau nei ankstesniais metais“, – sako M. Pearsonas.

REKLAMA
REKLAMA

O įsigyti nuosavą būstą jaunai šeimai šansų beveik nelieka. Vilniuje vidutinė naujo būsto kaina su daline apdaila – 170 tūkstančių eurų. Tiesa, tokiam būstui įsigyti reikia 15 procentų pradinio įnašo – bent 25 tūkstančių eurų. Dar mažiausiai vidutinio dydžio būstui įrengti reikės 30-40 tūkstančių eurų.

„Tai parodykite man jauną šeimą, be tėvų pagalbos, kuri turi tiek pinigų kišenėje“, – prašo S. Gentvilas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad jaunos šeimos negali įpirkti ir taip gerokai išbrangusio būsto, tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Šiuo metu ministerija siūlo dviejų rūšių paramas būstui įsigyti – vienu atveju parama priklauso nuo gyventojų pajamų, pagal kurią mažiausiai uždirbantys gali pretenduoti į paramą būstui įsigyti.

O kita suteikiama jaunoms šeimoms,jau nepaisant pajamų, tačiau būstas turi būti perkamas ne didmiesčiuose. Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali viršyti 87 tūkstančių eurų. Tiesa, už tokią sumą, pavyzdžiui, sostinėje šeima vargiai įsigytų net ir seną būstą.

REKLAMA

„Tai yra tikrai ženkli suma, kuri turbūt išsprendžia tam tikrais atvejais tą pradinio įnašo klausimą, tačiau kyla klausimas, ar ta parama pasiekia tuos, kuriems labiausiai to reikia“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus.

Gentvilas didmiesčiuose gyvenančioms šeimoms, negalinčioms įpirkti būsto, siūlo alternatyvą. 

„Mes galim pasiūlyti gyvenimą mieste tik per nuomos rinką“, – sako aplinkos ministras.

EBPO nustatė, kad šiuo metu Lietuvos būsto nuomos rinka yra per mažai reguliuojama. Nemažai būsto nuomotojų yra šešėlyje. Dėl to gyventojai praranda galimybę gauti kompensaciją nuomojantis būstą. Taip pat nuomos kainos didmiesčiuose vejasi milijonines Europos sostines.

REKLAMA

Ministras pastebi, kad Lietuvoje, priešingai nei didelėje dalyje Europos, nestatomi būstai konkrečiai skirti tik nuomai. Todėl gyventojams belieka nuomos ieškoti iš privačių savininkų.

„Ir mes turime naujus įstatymus pateikti į Seimą, kad nauji vystytojai statytų ne tik pardavimui, bet ir nuomai. Tai taptų jų natūralus verslas“, – teigia S. Gentvilas.

Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija nustatė, kad tik 9 procentai Lietuvoje iki nepriklausomybės laikotarpio pastatytų būstų yra renovuoti.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

Viskas per Šimonytę
Viskas per Šimonytę
ji nieko nesprendžia arba tik blogina padėtį,šalin tokią valdžią,prižadėjo,gyvatė,dingt,apsimelavo ir vėl dabar gadins gyvenimą visiems
Ispanijoje - Alikantėje (didmiestis - uostas su savo oro uostu ant Viduržemio jūros pakrantės, gausiai apgyvendintas lietuvių imigrantų) galima 70 kv.m. trijų miegamųjų butą su visais baldais ir buitine technika - jį galiu nupirkti už 26 000 eurų.

Ką jūs man galite pasiūlyti nupirkti Vilniuje už tokią sumą? Atsakymas- nebent - 12 kv.m. bendrabučio kambarį Naujininkuose su virtuve, dušu ir WC bei prausykla - bendrose patalpose. O ir pats kambarys greičiausiai bus avarinės būklės - reikalaujantis kapitalinio remonto.

Milijonierių tauta...
p.s kai euriboras 6 men pasieks apie 4.3proc busto kainos riedes kaip nuo kalniuko
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų