XIX amžiaus fizikas Jamesas Clerkas Maxwellas geriausiai žinomas dėl savo elektromagnetinio lauko teorijos ir pastebėjimų apie elektrą, magnetizmą bei šviesą.
Tačiau jo veikla turėjo ir praktinę kryptį – prieš 150 metų, gegužės 17 dieną, Karališkajame institute Londone jis pademonstravo pirmąją pasaulyje spalvotą fotografiją, praneša NewScientist.com.
Languoto audinio kaspino nuotrauką pagal J. C. Maxwello nurodymus padarė jo asistentas Thomas Suttonas. Iš tiesų tai – trijų monochrominių atvaizdų, gautų per raudoną, žalią ir mėlyną filtrus, kompozicija. Šiuos tris atvaizdus suprojektavus trim šviesos kameromis, ant kurių buvo uždėti atitinkamų spalvų filtrai, ir gauta spalvota nuotrauka.
Iš tiesų, kaip paaiškėjo vėliau, šis eksperimentas turėjo nepasisekti: emulsijos, kurias nuotraukoms daryti naudojo Th. Suttonas, buvo nejautrios raudonai šviesai. Laimė, raudona fotografuoto languotos kaspino medžiaga atspindėjo ultravioletinę šviesą, kuri ir užsifiksavo raudonoje plokštelėje, dėl klaidingų priežasčių gaunant teisingą rezultatą.
Nepaisant to, J. C. Maxwellui pelnytai priskiriami šio trijų spalvų metodo išradimo nuopelnai. Būtent juo remiasi iš esmės visos šiuolaikinės cheminės ir elektroninės atvaizdų gavimo technologijos.